Powody odrzutów na ShutterStock
tu nie chodzi o robienie sobie jaj, ale o prawa własności intelektualnej. Sam też nie byłbyś zadowolony, żeby ktoś na Twoich pracach zarabiał bez działki dla Ciebie. Tak samo jest ze wzorem na rzeczonych jajach. Ktoś go wymyślił, namalował, sprzedał do sklepu, do zastosowań domowych a nie do reprodukcji i reklamy np. konkurencji.
______________
:twisted:
Odpowiedz
(2019-04-18, 17:12:36)GregorK napisał(a): tu nie chodzi o robienie sobie jaj, ale o prawa własności intelektualnej.  Sam też nie byłbyś zadowolony, żeby ktoś na Twoich pracach zarabiał bez działki dla Ciebie. Tak samo jest ze wzorem na rzeczonych jajach. Ktoś go wymyślił, namalował, sprzedał do sklepu, do zastosowań domowych a nie do reprodukcji i reklamy np. konkurencji.

Rozumiem co do mnie mówisz. Powiem więcej - na poziomie ogólnym podzielam ten pogląd.

Ale przechodząc do szczegółów - jeśli chodzi o gotową pisankę, to OK. Zrobiła ją moja żona i ma do niej prawa autorskie. Chcąc zarabiać na zdjęciach tej pisanki, powinienem żonie zapłacić. Ich rzeczywistą wartość artystyczną pomijamy.

Gdyby jednak miało chodzić o tę folię z obrazkami - jest to półprodukt, materiał, za który żona zapłaciła tak, jak za farbki. Kupiła te obrazki tak, jak każdy, kto kupuje na ShutterStock moje zdjęcia do dalszego użytku w który to użytek (ani jak, ani gdzie, ani ile razy, ani ile na tym zarobi) ja już nie wnikam. Nie ukradła sobie tego obrazka, ani nie kupiła jednego egzemplarza, żeby go samodzielnie powielać na sprzedaż. Nie reprodukowała tych obrazków. Zapłaciła za każdy egzemplarz tej folii. Kupiła ją w celu umieszczenia jej na jajkach, ale gdyby zaraz pod sklepem zaczęła ją odsprzedawać dalej z zyskiem, miałaby do tego pełne prawo (zakładając, że ma działalność pod tytułem obnośna sprzedaż uliczna). Producentowi tej folii nie należy się już nic ponad to, co zapłaciła moja żona.

Krótko mówiąc - znajmy miarę.
Przypomnę - na iStockphoto zdjęcia przeszły bez zastrzeżeń. Jeśli w ogóle ktoś tam nad tym się zastanawiał, to może właśnie zauważył, że nie są to własnoręcznie zrobione przez kogoś pisanki, tylko jajka w folii ze sklepu.

No a z trzeciej strony - z czego by żyli prawnicy, gdyby nie takie dyskusje i spory  Icon_mrgreen
Odpowiedz
Producent tej folii być może kupił wektorowego epsa z wzorem na shutterstock, teraz Ty wrzucisz z tym samym wzorem wielkanocne jaja i robi się problem. Pamiętam jak ktoś tu już kiedyś płakał jak mu shutter usuwał całe portfolio z powodu tła na zdjeciach - kupionych na stockach zdjęć plaży na tle których gość robił modelki - ktoś poznał swoje zdjęcie, fotograf dostał bana. Prawa autorskie na stockach to śliski temat.
Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ban na Shutterstock - powody, konsekwencje oxygenka 130 22 276 2016-10-05, 23:53:42
Ostatni post: himalaya
  Powody odrzutow fotoaloja 32 9 651 2008-03-22, 13:05:29
Ostatni post: rachwal

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości