Jaki komputer dla fotografika ?
#21
Tylko zwaz, ze to nie Windows, trzeba sie nauczyc od nowa obslugi "klikania" Smile
Odpowiedz
#22
moim zdaniem nie! jakkolwiek sam komp dobrze skonfigurowany to tylko tyle. Monitor i ew karta, dajace sie ustawic.do kontroli kolorow i gradacji kalibracja moniotra to podstawa Smile
Odpowiedz
#23
rachwal napisał(a):OT: Sax, czekalem kiedy wpadniesz i napiszesz o MACu Smile


haaaa i słusznie. Ale jak widzisz, napisałem, że wciąż używam również PC'tów. Nie przekonuję więc nikogo na siłę, tylko podsuwam możliwą alternatywę. Forum jest po to, by pomagać innym, piszę więc o swoich doświadczeniach, bo mi również ktoś kiedyś pomógł.
Co do monitorów, to ostatnio pracuję na taniutkim ACER AL1916W , i tylko o nim mogę napisać cokolwiek, nie wprowadzając nikogo w błąd. To panoramiczna dziewiętnastka za kilkaset złotych, kalibrowałem ją pod kątem składu do druków w cmyk, a mimo to zdjęcia w RGB nie odstają od oryginałów. Fajna i tania propozycja dla kogoś kto nie ma kasy na profesjonalne monitory. Jedyny mankament to "długi start" po obudzeniu, chwilę trwa zanim złapie prawidłową jasność i kontrast. Ale to akurat mi nie przeszkadza - bo to czas na kawę .
fotoaloja napisał(a):...
ale monitor każdy pasuje?

Każdy, (!), tak jak do PC. Nie ma tu żadnej różnicy.
Odpowiedz
#24
SAX, miłośnicy makowców łączmy sięSmile


Ja również polecam maca - do fotografii niemal chodzący ideał. Może być nawet jakiś używany, starszawy model - nie będziecie żałować. Tyle że polecam może i starsze ale maki pro niz minimaki. Przy fotografii szybko się okaże że a to RAM jest potrzebny a to większy/drugi dysk... Osobiście używam jeszcze czasem PPC i bardzo sobie chwalę. (zaczynałem od G4 Quicksilvera - teraz nieco mało ale można trafić na dobre egzemplarze 2x800 albo 1.25 - jak się dużo ramu wsadzi to może nie jest demon szybkości, ale stabilność ma większa niż Giewont)
Odpowiedz
#25
Dokładnie Mac to Mac co prawda trochę mnie wk... że zrezygnowali z młotkoroli i pchają intela fuj!! ale co zrobić do windy też trzeba było się przyzwyczaić. A jeżeli PC to naprawde nie trzeba już w dzisiejszych czasach wydziwiać. Starczy jakiś Amd 2g ddr2 z 160 gb Hdd Sata i karta matroxa i już śmigamy.
Odpowiedz
#26
Ja w swoim lapku PIII 800 300MB RAM z hakiem, zacząłem od odświeżenia Windowsów z Me na XP co pozwoliło na zainstalowanie Photoshop Elements i lepszą współpracę z USB etc.

Sam chciałbym Maca Pro, ale cóż...
Odpowiedz
#27
ja wolę stołówkę bo nawet najlepszy laptop nie zastąpi duźego monitora Smile
Odpowiedz
#28
Mój sprawdzony zestaw to:
-płyta Epox KT600
-procek Athlon XP 1800Mhz
-pamięć 512 MB
-dysk WD Caviar 80 GB ( na nim system )
-dysk WD Caviar 250 GB ( a na tym zdjęcia )
-nagrywarka DVD LG
-karta grafiki Matrox Millennium G450 na AGP
-monitor Fujitsu-Siemens e213 21"
-zasilacz 450 W
A co bym zmienił:
-pamięć na 2 do 3 GB
-grafikę na Matrox Parhelia 256 MB na PCI
Odpowiedz
#29
no i mam sobie pod choinkę nowego komputerkaSmile
hura!
ale
w tym nowym kompie jakaś inna grafika jest, wszystko takie jasne, że normalnie moje fotki teraz wszystkie są jakby prześwietloneIcon_cheesygrinDD

musze pogrzebać w ustawieniach monitora , karty graficznej chyba też\
a może warto kalibratora zastosować czy co ja mam zrobić żeby było oki?
Odpowiedz
#30
Koniecznie poszukaj jakieś strony o kalibrowaniu (choćby zgrubnym na oko) monitora.
Pamiętam jak się zdziwiłem jak po obróbce fotki, chwalilem sie nią, kumpel otworzył na swoim monitorku i .... byla tak ciemna, że nie dalo sie jej ogladac. A na moim "super jasnym" monitorze wygladala ok...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki komputer - Mac czy PC? tomas24 91 53 888 2015-04-29, 08:52:53
Ostatni post: kreatorex

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości