Rozliczenia podatkowe - stocki
Czy ktoś kto ma firmę, której jedynym dochodem jest sprzedaż zdjęć na stockach (poza Alamy) płaci VAT?
Odpowiedz
Jak ktoś ma firmę, której jedynym dochodem jest sprzedaż zdjęć na stokach to mimo iz jest VAT-owcem , VAT-u nie płaci. Przecież już to napisane było.
______________
:twisted:
Odpowiedz
OK, dzięki i sorry Smile

Nie wiem co to znaczy męczyć deklaracje VAT UE Smile
Odpowiedz
to znaczy wypełnić dodatkowe papierki przy sprzedaży na terytorium UE dotyczące VAT.

moim skromnym zdaniem bycie VAT-owcem przy sprzedaży tylko stokowej jest bez sensu. ile tego VAT-u sobie odliczysz, żeby opłacało się brnąć w te wszystkie papierzyska. ?
______________
:twisted:
Odpowiedz
(2018-01-09, 15:23:51)GregorK napisał(a): moim skromnym zdaniem bycie VAT-owcem przy sprzedaży tylko stokowej jest bez sensu. ile tego VAT-u sobie odliczysz, żeby opłacało się brnąć w te wszystkie papierzyska. ?

Grzegorz - sprzęt za kilkanaście lub kilkadziesiąt kPLN (aparaty, obiektywy, lampy) + leasing auta z półki premium. Uważasz, że zwrot VAT będzie mały i nie warty świeczki?
Odpowiedz
(2018-01-10, 18:52:20)arturm napisał(a): Grzegorz - sprzęt za kilkanaście lub kilkadziesiąt kPLN (aparaty, obiektywy, lampy) + leasing auta z półki premium. Uważasz, że zwrot VAT będzie mały i nie warty świeczki?

a jak często to kupujesz ? ... co do auta. Tu odliczenie jest pozorne, przy zakupie możesz odliczyć 1/2 VAT, przy sprzedaży natomiast musisz naliczyć 100% VAT, zatem po 3 latach, gdy sprzedajesz auto za połowę jego pierwotnej wartości płacisz dokładnie tyle ile odliczyłeś.

Poza tym, jeśli nie ogarniasz podstaw księgowości musisz mieć biuro księgowe, lub księgowego, który generuje dodatkowe koszty.

Odsprzedając obiektyw, czy body, czy cokolwiek innego naliczasz dalej VAT i go odprowadzasz.

Dla samych zakupów 1x do roku za 5000 zł netto bycie VAT - owcem jest nie opłacalne, ale to moje zdanie, Ty możesz mieć inne. Smile

Poza tym, żeby móc odliczać VAT, trzeba go też płacić, w przeciwnym razie może być nawet problem z uzyskaniem numeru NIP, jeśli się nie zadeklaruje sprzedaży opodatkowanej. Przepisy się zmieniają, firmy są często wykreślane z rejestru VAT ... etc.

Ale decyzja należy już do pytającego.
______________
:twisted:
Odpowiedz
GregorK wcześniej pisałeś, że sprzedając zdjęcia na stockach nie trzeba płacić VAT, a teraz piszesz, że aby odliczać VAT trzeba go też płacić. Straszny kocioł mam w głowie Smile
Odpowiedz
(2018-01-10, 19:48:53)Edge napisał(a): GregorK wcześniej pisałeś, że sprzedając zdjęcia na stockach nie trzeba płacić VAT, a teraz piszesz, że aby odliczać VAT trzeba go też płacić. Straszny kocioł mam w głowie Smile

Edge... ja mam wrażenie, że ty chcesz podjąc dzialalnośc opierając się na wiedzy zdobytej na tym forum. To spore ryzyko, bo... jak bedziesz się musiał wytłumaczy z czegos w US to powiesz, ze koledzy na forum SB Ci tak doradzili?

Grzesiu poszedł na pewne uprioszczenie myślowe... nie każdy może sobie odliczyć VAT. Przeczytaj chocby to:
https://www.gofin.pl/podatki/17,1,62,187...kroku.html

Generalnie to sugeruje poczytaj po kilka razy dokumenty źródłowe, czyli ustawy podatkowe, interpretacje podatkowe albo... znajdź dobrego księgowego i z nim przedyskutuj sprawę.

PS. Tez uważam, ze działając tylko na stockach nie warto zostawac VAT-owcem... szczegolnie, jezeli masz już skompletowany sprzęt i nie planujesz duzych inwestycji do prowadzenie tej działalności

Przeczytaj jeszcze to:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wszys...europejska
Odpowiedz
Co do auta - może coś się zmieniło, ale z tego co pamiętam i takie jest moje założenie ...... auto po 3 latach możesz wciągnąć do majątku prywatnego i nie możesz go sprzedać następnie przez min 0,5 roku. Później robisz co chcesz. W ten sposób nie płacisz VAT przy sprzedaży. Czytałem na ten temat interpretacje itp jak brałem leasing. Chyba, że coś się zmieniło i o czymś nie wiem to będzie nie fajnie.

Co do sprzętu, może rzeczywiście jest tak jak mówi fotek, że VATowcem jest fajnie być na początku jak się inwestuje w sprzęt. Ja akurat tak miałem, że praktycznie cały wymieniłem.

Zastanawia mnie jedno ... jakie są "wady" tego VATowca poza tym, że:
- większe koszta u księgowej (u mnie to 20zł dodatkowo)
- późniejsza odsprzedaż sprzętu i konieczność doliczenia VAT
...jest coś jeszcze?

Tutaj poproszę o wytłumaczenie z tą odsprzedażą ... nawet za 5 lat jak będę sprzęt sprzedawał też muszę VAT doliczyć?
Odpowiedz
(2018-01-10, 19:48:53)Edge napisał(a): GregorK wcześniej pisałeś, że sprzedając zdjęcia na stockach nie trzeba płacić VAT, a teraz piszesz, że aby odliczać VAT trzeba go też płacić. Straszny kocioł mam w głowie Smile

Zrób jak napisał Sławek (fotek) poczytaj przepisy ... bo widzę, że albo nie rozumiesz, co piszę, albo nie chcesz zrozumieć.
Ustawa o VAT powstała po to aby opodatkować sprzedaż towarów i usług wewnątrz wspólnoty.
Płatnikiem ostatecznym VAT jest konsument, czyli ostatni w kolejce. Pozostali płacą VAT powstały w wyniku róznicy od naliczonego i zapłaconego.
To bardzo prosty mechanizm. Tylko trzeba rozdzielić sprzedaż wewnątrz wspólnoty od sprzedaży poza nią. jeżeli będziesz to ze sobą uparcie łączył, to będziesz ciągle miał bałagan w głowie.
Nie wiem, jak to prościej wytłumaczyć Smile
______________
:twisted:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 953 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości