Głębia ostrości - jak sobie radzicie?
#31
Jestem chyba za pusta aby to zrozumieć...
To co czyli na moich zdjęciach ostrość jest nie dobra? i na stocki by się nie nadała i została odrzucona?
Lepszą bym uzyskała robiąc przy przysłonie f5 czy f6?
Może na przykładzie tego zdjęcia klucza...

http://imageshack.us/a/img706/2725/32865894.jpg

Chciałabym aby te zdjęcie było maksymalnie ostre no i wiadomo iso 100.
Ogniskową użyłam do zdjęcia z tym kluczem 55mm, czyli te największe przybliżenie.
Czy lepsze zdjęcie bym uzyskała oddalając dany przedmiot?


Co do PS, to to odpada. Można tak robić chcąc uzyskać jedno jakieś zdjęcie ale nie takie ilości jak na stocki.
Wiem, że fotografia to nie przepis na ciasto. Tylko jestem na tyle jeszcze początkująca, że nie bardzo to ogarniam wszystko.
Może jestem trochę tępa w tych zganieniach ale taka już jestem. Bardzo dużo jest tej wiedzy do przyswojenia zwłaszcza dla kogoś kto dopiero zaczyna tak naprawdę.
Moim zdaniem też żadne poradniki i informacje nie zastąpią wiedzy przekazanej "tak na chłopski rozum", bo przyznam, że ilekroć czytam te e-booki, strony z poradnikami, książki to tym mam bardziej na mieszane.
O nowym obiektywie na razie nie myślę, bo chcę najpierw sobie kupić taki zestawik oświetleniowy.
Więc na razie wszystkie porady proszę pod ten kitowy Smile

Kurcze coś tak się boję, że mi żadnych zdjęć na stocki nie przyjmą...
Też tak mieliście jak zaczynaliście? Może sobie za dużo na raz tego wszystkie nabrałam na barki?

Sama nie wiem, a tej głębi ostrości dalej nie mogę pojąć.
Poszperam, poczytam jeszcze trochę o tej głębi ostrości, może coś załapię..
Odpowiedz
#32
Ja robie przedmioty na f14-f16, ale uzywam obiektywu 100mm/f2.8 USM Macro, no i mam sporo światła.
Zgadzam sie, że bawienie się ze skladaniem zdjec na stocki, to pomyłka
Odpowiedz
#33
(2013-04-02, 18:55:48)Onaaa71 napisał(a): Sama nie wiem, a tej głębi ostrości dalej nie mogę pojąć.
Poszperam, poczytam jeszcze trochę o tej głębi ostrości, może coś załapię..

Jeszcze jedna uwaga przy szperaniu. W wyniku błednego przetłumaczenia spowa "aperture", w literaturze mozna spotkac rózne uzycia pojęcia wieksza/mniejsza przysłona.

Angielskie Aperture oznacza "otwór" a polska "przysłona" kojarzy się z listkami przysłaniającymi ten otwór. Na dodatek liczba przysłony to 1/fxx, czyli 1/5.6 to duzy otwór (niektórzy nazwa to dużą przysłoną) a 1/22 to mały otwór, niektórzy nazwą to mała przysłoną.

Generalnie, im mniejsza liczba (czyli 2.8, 4, 5.6, 11, 16) to mniejsza głębia (GO), z ogniskowa jest odwrotnie, im większa liczba ogniskowej, tym mniejsz głebia
Odpowiedz
#34
(2013-04-02, 18:55:48)Onaaa71 napisał(a): Kurcze coś tak się boję, że mi żadnych zdjęć na stocki nie przyjmą...
Też tak mieliście jak zaczynaliście? Może sobie za dużo na raz tego wszystkie nabrałam na barki?

jak Ciebie czytam, to cieszę się, że te kilka lat temu jak "raczkowalam" na stockach, nie miałam takich problemów, bo bym przez nie nie przebrnęła. Wszystko samo wyszło w "praniu".
Szkoda czasu na zastanawianie się, bo zaraz stocki się skończą i nic nie zdążysz wstawić Icon_wink
Odpowiedz
#35
To ja jeszcze dorzucę do pieca swoje 3 gorsze.
należy pamiętać, że ustawienie większej przysłony niż f/16 nie ma sensu, ponieważ ostrość spada ze względu na dyfrakcję, czyli załamanie światła na krawędzi.
Lepiej użyć teleobiektywu i odsunąć od przedmiotu. Wtedy głębia ostrości rośnie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyfrakcja
Odpowiedz
#36
Co do obróbki nie wiem ale ja nie wyobrażam sobie abym nie grzebał przy zdjęciu stokowym. Jak już wcześniej pisałem osiąga się lepsze efekty choćby można uniknąć tego beznadziejnego świecenia od dołu (patrz stoły bez cieniowe). Jak się dojdzie do wprawy robi sie to szybciej niż "ostre zdjęcie". Znam osoby które były jak małpy przyuczone do szparowania zdjęć. Po kilku dniach smigały jak porszaki a nie były to zdjecia typu jabłko ze stołu. Moze nie na temat ale uważam że 40 % sukcesu zdjecia stokowego to dobra obróbka cyfrowa niestety takie czasy.
W przypadku zdjęcia kluczy Koleżanki wystarczy je zrobić bardziej "płasko" i może nawet na większej dziurze...przy powiększeniu widać mase brudów no i ogolnie takie zdjęcie jest do odrzutu za złe oświetlenie przedmiotu. I wywody akedemickie kolegów profesjonalistów tu nic nie pomogą doświadczenie i technika przychodzi sama z kolejnym setnym zdjęciem robionym do stoku.
Odpowiedz
#37
(2013-04-02, 19:53:26)SHaiith napisał(a): Lepiej użyć teleobiektywu i odsunąć od przedmiotu. Wtedy głębia ostrości rośnie.

Zawsze myślałem że głębia zależy od skali odwzorowania.
Odpowiedz
#38
Głębia ostrości zależy od odległości obiektu od aparatu i bezwzględnej wartości przysłony.
Odpowiedz
#39
(2013-04-02, 23:05:42)yanuz napisał(a): bezwzględnej wartości przysłony.

to też prawda
Odpowiedz
#40
To i ja się włączę do dyskusji. Pierwsza rzecz to kwestia wartości przysłony f16, że powyżej jest zjawisko dyfrakcji. Wg mnie to to zależy od jakości obiektywu. Ja używam do fotografowania przedmiotów (i na stocki niektórych motywów) przysłony f22! Ta daje mi absolutnie ostry przedmiot. Obiektyw to 50 ze światłem 1,4 Pentax. Nie zauważyłam żadnych wad na zdjęciu wręcz przeciwnie - obraz mam doskonały. W obiektywie 100 mm też pentaxa są jeszcze przysłony 27 i 32 - 32 nie używam, właśnie dlatego że zjawisko dyfrakcji jest już widoczne, a 27 używałam choć też jakość niedoskonała - ale potrzebowałam jak największej przysłony przy maxymalnym powiększeniu.

A druga rzecz jak ktoś narzeka że jest tępy i ile to nauki przed nim i że nie za bardzo chce mu się ogarnąć temat a już chce wejść na stocki to sorry - co to za podejście w ogóle?? To po co się pcha na stocki? No sorry najpierw trzeba opanować co nieco żeby zaczęli przyjmować zdjęcia. A przyjęcie zdjęcia to jeszcze nie sukces. Niestety do tego trzeba się czymś wykazać. A jak się nie chce tego robić to są inne możliwości - nie wiem - dorobienia - np. robienia manikiuru tyle się nie trza uczyć mi się zdaje, a kasa z tego od razu większa na początku. Aha no niestety na stocki każdą fotografię trzeba przygotować. Jest to praca żmudna i trudna, ale od niej zależy sukces zdjęcia. I nie jest to kwestia czasów. Dziś dzieje się to w photoshopie, ale kiedyś tak samo na kliszy dokonywało się różnych poprawek, nadania kontrastu, maskowania czy nawet usuwania ze zdjęć niepotrzebnych elementów. Matryca aparatu w rawie zapisuje obraz bardzo płasko wraz ze wszystkimi informacjami. Klisza wg mnie ma dużo lepszą plastykę obrazu. I dlatego robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym musimy nadać plastykę zdjęciu.
Nie wiem, to nie moja bajka takie podejście = chcesz coś osiągnąć to siedź, ucz się i pracuj nad tym ! Zajmie Ci to lata a nie chwilę. A nie czekaj aż samo przyjdzie, że jakiś cudem wskoczysz na poziom stockera i będziesz zbierała dolary. Ps. a jeszcze mała tajemnica jest taka, że fotograf uczy się całe życieSmile

Głębia ostrości zależy od trzech czynników - również od ogniskowej obiektywu. Obiektywy szerokokątne mają większą głębię ostrości od teleobiektywów.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ustawienie ostrości przy zdjęciach przedmiotów remik44992 21 22 606 2011-10-05, 15:21:16
Ostatni post: Barrarabarra

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości