Zalety rejestracji działalności gospodarczej
#12
Chyba namieszałem trochę. Wydaje mi się, że jeśli nie sprzedaje się wydrukowanych zdjęć, to można nie rejestrować się jako twórca i nie trzeba też rejestrować działalności gospodarczej. Do tego można stosować 50% koszty uzyskania przychodu. Nie jestem pewien czy trzeba płacić ZUS.

Generalnie to tak to widziałem wcześniej, ale się zagmatwałem w polskim prawie Smile

(2018-01-19, 15:01:11)fotek napisał(a): No niezupełnie. Jezeli chodzi o 50% koszty uzyskania to był limit do 46 tys rocznie, a potem standard. Chyba miał być zniesiony, ale musiałbys to sprawdzić.
Niepełny ZUS (zdrowotne) - tak, o ile masz jakiś etat i ten pełny ZUS ktoś za Ciebie płaci. Jezeli to jedyne zajęcie, to chyba kwalifikujesz się jako twórca, a oni tez pełny płacą.

Jezeli jednak to twoje jedyne zajęcie, nie planujesz duzych wydatków inwestycyjnych, które przekraczały by te 50% kosztów, to nie ma sensu zakladac DG... choćby tylko z uwagi na prostsze rozliczanie z US

To jest tekst który najbardziej namieszał mi w głowie. Fotek, wydaje mi się, że jeśli zarabiam na samych prawach majątkowych to nie muszę się rejestrować jako twórca. Twórcą jest osoba sklasyfikowana przez prawo jako prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Natomiast przychody z tytułu praw autorskich nie są postrzegane przez prawo jako DG. Zatem jeśli ktoś sprzedaje odbitki zdjęć, to jest twórcą i prowadzi DG, natomiast jeśli ktoś zarabia na prawach autorskich to nie prowadzi DG. Zgadzasz się ze mną?

I jeszcze taką zaletę prowadzenia DG znalazłem:
"Posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej może jednak ułatwić nawiązywanie współpracy z innymi firmami, które nie zawsze chcą dokonywać rozliczeń za wykonawcę. Twórca-przedsiębiorca ma bowiem możliwość wystawiania faktur za wykonane dzieła, zaś nabywca nie ma wobec niego żadnych obowiązków, gdyż przedsiębiorca sam płaci swój podatek dochodowy i ew. składki ZUS."
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - przez Edge - 2018-01-20, 15:09:04

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiana jednosobowej działalności gospodarczej na spółkę arturm 6 3 720 2018-11-13, 21:24:58
Ostatni post: arturm

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości