Stock Board - forum fotografii stockowej
Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Zalety rejestracji działalności gospodarczej (/watek-zalety-rejestracji-dzialalnosci-gospodarczej.html)

Strony: 1 2 3


Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Edge - 2018-01-18

Czy ktoś kto założył firmę (sprzedaż zdjęć na stockach + ewentualnie zlecenia foto) może się podzielić swoimi uwagami na temat przewagi takiego rozwiązania nad zarabianiem na stockach bez rejestracji działalności gospodarczej?


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - TaWhy - 2018-01-19

Jesli ze stocków masz dużo więcej niż średnia krajowa to załóż działalność w innym wypadku zje Cie ZUS.


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - maccio - 2018-01-19

Jak to pierwsza działalność, to chyba łapiesz się na zniżkę, czyli zamiast prawie 1200zł zusu miesięcznie, płacisz chyba 30% tego.


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Edge - 2018-01-19

Tak, ale jak nie ma się firmy to można liczyć 50% kosztów do wysokości 85 tys zł. Poza tym można płacić samą składkę zdrowotną, a nie pełny ZUS. Ja wiem, że na początku ZUS jest niski, ale potem... Do tego dochodzą opłaty na księgowość.

Po prostu chciałem się dowiedzieć jak to się w ogóle może opłacać.

Dodatkowo, jeśli ktoś robi zlecenia, to umowy zlecenie też nie nakładają obowiązku rejestracji DG.

Jak dla mnie to jest sporo minusów prowadzenia DG akurat w tej branży:
- brak ryczałtowych kosztów
- obowiązek opłacania składek emerytalnych
- opłaty na księgowość

Więc czekam na kogoś, kto przekona mnie że to się opłaca - powiedzmy, że zarobki mogą być spore - np. 8000 - 12000 PLN (zarobki czysto hipotetyczneSmile)


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - fotek - 2018-01-19

(2018-01-19, 10:52:52)Edge napisał(a): Tak, ale jak nie ma się firmy to można liczyć 50% kosztów do wysokości 85 tys zł. Poza tym można płacić samą składkę zdrowotną, a nie pełny ZUS. Ja wiem, że na początku ZUS jest niski, ale potem... Do tego dochodzą opłaty na księgowość.

No niezupełnie. Jezeli chodzi o 50% koszty uzyskania to był limit do 46 tys rocznie, a potem standard. Chyba miał być zniesiony, ale musiałbys to sprawdzić.
Niepełny ZUS (zdrowotne) - tak, o ile masz jakiś etat i ten pełny ZUS ktoś za Ciebie płaci. Jezeli to jedyne zajęcie, to chyba kwalifikujesz się jako twórca, a oni tez pełny płacą.

Jezeli jednak to twoje jedyne zajęcie, nie planujesz duzych wydatków inwestycyjnych, które przekraczały by te 50% kosztów, to nie ma sensu zakladac DG... choćby tylko z uwagi na prostsze rozliczanie z US


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Edge - 2018-01-19

Tutaj piszą, że 85 tysięcy: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/pracownik/767538,50-koszty-uzyskania-przychodu-w-PIT-w-2018-roku.html

OK, czyli podsumowując - prościej będzie nie rejestrować DG.

Podsumowanie numer 2 - ciężko powiedzieć co bardziej się opłaca, bo dzwoniłem do ZUS i jest tak jak napisał Fotek, czyli twórcy nie dość, że płacą pełny ZUS, to jeszcze nie przysługują im preferencyjne składki na początku działalności. To jest jakiś obłęd, że mam obowiązek odkładania pieniędzy na emeryturę nawet jeśli nie mam pieniędzy na utrzymanie siebie i rodziny.


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Edge - 2018-01-19

(2018-01-19, 09:03:15)TaWhy napisał(a): Jesli ze stocków masz dużo więcej niż średnia krajowa to załóż działalność w innym wypadku zje Cie ZUS.

Okazuje się, że nawet jak nie prowadzi się firmy to ZUS trzeba płacić jako twórca (do tego nie ma preferencyjnych składek na początku).


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - hmc - 2018-01-19

(2018-01-19, 15:01:11)fotek napisał(a): ...
Jezeli jednak to twoje jedyne zajęcie, nie planujesz duzych wydatków inwestycyjnych, które przekraczały by te 50% kosztów, to nie ma sensu zakladac DG... choćby tylko z uwagi na prostsze rozliczanie z US

Dobrze zrozumiałem? Jeżeli stoki to jedyny źródło zarobków, to można nie prowadzić działalności?


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - maccio - 2018-01-19

Niestety, płacimy zusowi ponad 14 000zł rocznie haraczu, za legalne prowadzenie mikrofirmy w naszym pięknym kraju. A do lekarza i tak prywatnie chodzimy, bo czyja choroba czeka w kolejce nfz kilka miesięcy na wizytę?


RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - Edge - 2018-01-19

(2018-01-19, 17:12:49)hmc napisał(a): Dobrze zrozumiałem? Jeżeli stoki to jedyny źródło zarobków, to można nie prowadzić działalności?

"Niektóre czynności zarobkowe, takie jak sprzedanie od czasu do czasu pewnych przedmiotów na aukcjach internetowych, czy wykonywanie okazjonalnie usług dla osoby prywatnej można robić bez zakładania działalności gospodarczej. Również zakładania działalności gospodarczej nie wymaga wykonywanie działalności osobistej takiej jak:
  • zarabianie z tytułu umów o dzieło lub zlecenie
  • prowadzenie działalności twórczej (publicystycznej, oświatowej, naukowej, literackiej i trenerskiej)
  • pełnienie funkcji biegłego lub inkasenta
  • zarabianie z tytułu honorariów
  • zarabianie z praw autorskich"
źródło: https://6krokow.pl/czy-jest-mozliwe-prowadzenie-firmy-bez-jej-rejestracji/

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/prowadzenie-dzialalnosci-gospodarczej-bez-obowiazku-rejestracji-w-ceidg

(2018-01-19, 17:15:54)maccio napisał(a): Niestety, płacimy zusowi ponad 14 000zł rocznie haraczu, za legalne prowadzenie mikrofirmy w naszym pięknym kraju. A do lekarza i tak prywatnie chodzimy, bo czyja choroba czeka w kolejce nfz kilka miesięcy na wizytę?

Ten system jest chory. Najbardziej chore jest to, że zamiast zrobić tak, że każdy odkłada na swoją emeryturę, to mamy system taki jaki mamy i później biadolą, że ludzi brakuje na opłacanie haraczu.

Innym totalnie chorym przepisem jest konieczność płacenia kilku składek na ubezpieczenie zdrowotne - np. jeśli ma się etat i dodatkowo własną DG.