Dobór oświetlenia głównie pod zdjęcia na białym tle
#33
fotek, chyba masz rację.

Z trym kartonem to mnie zmobilizowałeś do działania wczoraj.

Zrobiłam własny namiot bezcieniowy.
Konstrukcja wyszła mi fajnie, bo miałam takie druty ukształtowane w kształcie prostokąta, do tego powlekane białym materiałem.
Konstrukcja stabilna i lekka. Gorzej sprawa mi wyszła z materiałem i obszyciem całego namiotu.
Na razie nie miałam nic konkretnego i narzuciłam stare trochę wysłużone prześcieradło ale nie z bawełny tylko z jakiegoś sztucznego materiału śliskiego. Ogólnie na razie tego nie obszywałam i nie naciągałam zbytnio, po prostu zarzuciłam na całą konstrukcję.
Nie mam też żadnego białego podłoża w namiocie, posłużyłam się białą kartką.
Co do oświetlenia, to wygrzebałam na strychu stare zepsute lampy, oprawki, żyrandole. Był u mnie znajomy co mi je ponaprawiał i tak uzyskałam trzy lampy. Jedna biurowa z żarówką 150WAT 1X kuchenna oprawka z żyrandolem płaskim 100Wat i trzecia żarówka na samej oprawce -75 Wat.
Napiszę, że te żarówki to takie zwykłe szklane.
Najlepiej chyba zdjęcia wychodziły jak dałam po lewej stronie 75 Wat plus blenda, po prawej 100wat i od góry 150wat.
Myślę, że jak bym miała jakieś lepsze obicie namiotu i w środku lepsze tło oraz np. te świetlówki 125=600wat było by jeszcze lepiej. Ale może...
Poniżej zdjęcia.
http://imageshack.us/a/img812/365/img0611xz.jpg
http://imageshack.us/a/img14/9247/img0561qy.jpg
http://imageshack.us/a/img850/3139/img0553zr.jpg
http://imageshack.us/a/img836/83/img0457zwn.jpg

W sumie to Wam powiem zdjęcia wyszyły chyba tylko lepiej pod tym względem, że nie ma takich cieni jak bez namiotu.
Ogólnie i tak do dużej poprawki w programie graficznym.
Tak jak z resztą napisałeś wyżej...
Bawiłam się trochę w Gimpie ale jakoś tego programu nie mogę pojąć.
Pobrałam sobie wersje trial 30 dniową PhotoShopa CS 6.
Jednak nie wiem jak tu poprawić tak dobrze te tło na całkiem białe.
Nie znam chyba odpowiedniej metody, w internecie sporo różnych opisów itd ale żaden z nich nie usatysfakcjonował mnie bo albo zdjęcie się robiło nie naturalne, albo źle wycięło itp.
Dlatego chciałabym Was się poradzić jakie Wy macie sposoby aby na tych moich szarawych zdjęciach zrobić w photoshopie białe tło RGB 255 no i tak aby zdjęcie nie straciło na wyglądzie?
Zastanawiałam się czy może nie łatwiej było by zrobić zdjęcie danego przedmiotu np. na czarnym tle i później zamiana tego tła na białe w programie, może byłoby prościej?
Próbowałam tez tym razem chwycić dobrą ostrość ale nie jestem zadowolona.
Niby ostrzyłam sama, wszystkie funkcje manual a jednak gdzieś ta ostrość ucieka i nie bardzo wychodzi.
Czy to może wina obiektywu kitowego?
Ogólnie z tego co ktoś pisał największą głębie ostrości można uzyskać przy przysłonie ok f10 -f12. Też próbowałam tego i może lepiej by wychodziło, tyle tylko, że nie mam jeszcze statywu i z ręki zdjęcia były rozmazane, bo był dłuższy czas naświetlania.

Ogólnie chyba dam sobie na razie spokój z kupnem statywów oświetleniowych, oprawek, parasolek i namiotu. Ewentualnie zastanawiam się nad kuipnem trzech świetlówek 125w=600wat i ewentualnie agrowłóknine na poszycie namiotu + brystol na tło.??
Ale też jestem co raz mniej do tego przekonana. Chyba jednak skończy się na kupnie tej lampy błyskowej 100ws lub 200ws i do tego jakiś softbox.

Mam jeszcze takie pytanie.
Dostałam takie trochę krytyczną opinię, a raczej radę, że z takim aparatem jak Canon 450d i obiektyw KIT nie mam żadnych szans na sprzedanie jakichkolwiek zdjęć w stockach, a aparaty w miarę przydatne na stocki zaczynają się od cen rzędu 6000zł. Nie twierdzę, że to nie prawda i wcale się nie gniewam na taką opinię i spostrzeżenie. Chciałabym tylko Was osób doświadczonych tu na forum zapytać jak Wy to widzicie i czy czasem nie wybieram się z motyką na słońce?
Oczywiście pomijam tu takie zagadnienia jak namiot bezcieniowy białe tło i to, że dopiero się uczę.
Chciałabym tylko wiedzieć czy czasem z takim aparatem nie jest skazana na nie powodzenie już na samym początku?
Chodzi mi tu o zakres zdjęć różnorodny, czyli natura, krajobrazy, wykonywanie czynności, ludzie itp. Jeszcze raz podkreślam, że nie mam na myśli tylko białego tła itp.
Czy Waszym zdaniem o ile np. udałoby mi się zrobić w miarę poprawne (na tyle ile pozwala aparat) zdjęcia i z ciekawym chodliwym np. tematem. sprzedać coś na stockach, ba dostać się chociażby na dane stocki?
Czy może ktoś z Państwa robił takim lub podobnym jakościowo aparatem zdjęcia na stocki i udawało mu się coś sprzedać?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Dobór oświetlenia głównie pod zdjęcia na białym tle - przez Onaaa71 - 2013-03-18, 15:24:25

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki sprzęt do zdjęć na białym tle? hanuka 29 21 365 2011-02-26, 15:24:41
Ostatni post: yanuz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości