Jaki sprzęt do zdjęć na białym tle?
#1
Witam,
Chciałam się dowiedzieć, czy aby zrobić poprawne zdjęcie przedmiotu na białym tle trzeba mieć jakiś sprzęt typu namioty bezcieniowe itd. Czy wystarczy zdjęcie podrasować za pomocą np. Photoshopa, tak żeby zaakceptowali w banku zdjęć.
Z góry dziękiSmile
Odpowiedz
#2
To są moje pierwsze zdjęcia z białym tłem zrobione na szarym biurku z kartką A4 w tle i z wbudowaną lampą i światłem jarzeniowym z sufitu Smile Potem troszkę ps`a i powycinane szare kawałki tła , podstawy i chyba nie jest tak źle Smile


[Obrazek: nuts-thumb8780468.jpg]
[Obrazek: cookies-thumb8831293.jpg]
Odpowiedz
#3
a już bardziej ze światłem namieszac sie nie dało? Icon_wink Jeśłi chcesz zawalczyś w packshotach musisz miećfotkępraktycznie na gotowo sfotografowaną. min PSa. Inaczej czasowo polegniesz nad obróbką.
Odpowiedz
#4
Nie no jasna sprawa ,że najłatwiej od razu doświetlić tło powiedzmy namiotu i po bokach dać światełko i nic nie trzeba się bawić w PS ale jako ,że pytanie było o to "czy trzeba mieć" podałem moje pierwsze zdjęcia jako przykład ,że nie trzeba Smile
Tylko jak piszesz Canion przy dużej ilości takich zdjęć to katorga każde przerobić , usunąć kurz ,pyłek , plamkę i z szarego zrobić białe Smile
Odpowiedz
#5
czyli jaki wniosek? do normalnej wydajnej pracy wyposażenie "trzeba mieć ". inwestycja jak w każdym biznesie. a akurat inwestycja w rozsądne lampy zwraca sie bardzo szybko. a namiot wcale nie jest taki fajny. mnie np packshooty o wiele wygodniej i szybciej robiło sie na stole bezcieniowym.
Odpowiedz
#6
Można też białe tło zmajstrować przy świetle zastanym. Trzeba je tylko dobrze rozproszyć-zmiękczyć, dołożyć jeną lub dwie blendy i...
proszę bardzo:
[Obrazek: stock-photo-christmas-tree-made-of-gold-...732629.jpg]
, bez lampek, stołu bezcieniowego i namiotu, ale po lekturze książki, która
bardzo dobrze robi porządek w głowie:
[Obrazek: Swiatlo-w-fotografii-magia-i-nauka_F-Hun...-071-9.jpg]
w
Odpowiedz
#7
Osobiście namiot bezcieniowy odradzam, kupiłem, bawiłem się i leży od kilku miesięcy nie używany. Jeśli poważnie myślisz o stockach to nie baw się w półśrodki bo wydasz znacznie więcej niż trzeba. Najlepiej od razu ze 3 lampy błyskowe + blendy (ja wykorzystuję jedną dużą + kilka luster do odbicia mniejszych powierzchni) Taki zestaw starcza nie tylko do izolacji przedmiotów ale też do robienia zdjęć ludzi.
Można ten sam efekt uzyskać przy świetle stałym (sam tak na początku robiłem), ale jak po 2 miesiącach stwierdzisz że chcesz zrobić ludzi, a na światło stałe wydasz już kasę to się trochę wk*** .
Dobra wracam do tematu. Opiszę jak ja to robię, by nie bawić się w photoshopie dłużej niż 20 sek.
Na początek - strzelasz raw-y (jak nie możesz to zadbaj o odpowiedni balans bieli). Aparat na statyw (jeśli posługujesz się światłem stałym to koniecznie podłącz wężyk spustowy lub pilot). Najlepiej F9 lub wyżej - to nie dostaniesz odrzutu z powodu błędnej ostrości.
Co do ustawienia przedmiotu to wszystko zależy od tego czy ma być widoczny cały, czy tylko jego część (np. kwiat bez wazonu w którym stoi). W tym drugim przypadku stawiasz przedmiot na dowolny stół, jeśli natomiast chcesz zrobić zdjęcie gdzie jest widoczny cały przedmiot to stawiasz go na szybie, lub transparentnej plexi. Całość stawiasz ok 1,5m lub więcej od białej ściany. 2 źródłami światła oświetlasz ścianę, a trzecie na przedmiot jako oświetlenie główne (np z lewego boku), dobrze było by zmiękczyć światło (parasolka,softbox lub kawałek ortalionu czy plexi). Następnie stawiasz blendy wokół tak by przedmiot był dobrze doświetlony (musisz postarać się usunąć twarde cienie oraz oświetlić światłem odbitym te elementy które mają być wyróżnione.
Zadbaj o to by przedmiot się nie ruszał bo wyjdzie nie ostry. Ustaw aparat na statywie i ustaw czas naświetlania tak by tło za przedmiotem było idealnie białe (w przypadku światła stałego może to być nawet kilka sek.). Jeśli chcesz zrobić cały przedmiot to musisz zadbać o to by tło widoczne przez szybę było też idealnie białe. Ustawiasz to zawsze czasem naświetlania. W sumie to tyle, teraz zostaje strzelić fotę, wrzucić do ps-a i wymazać zaczernienia w rogach (jeśli takowe są).
Izolacje ogólnie nie należą do prostych. Admini wymagają idealnej ostrości i sporej głębi (dlatego f9 lub wyżej), a i tak najczęściej dostaje się odrzucenie typu że zdjęcie nie ostre lub ostrość znajduje się w złym miejscu.
Sorry jeśli coś zagmatwałem, starałem się opisać tak prosto jak tylko potrafię.
Odpowiedz
#8
jeszcze jedno, jeśli znasz angielski to polecam youtube i poszukaj "white background photography"
Odpowiedz
#9
a ja zamiast bez sensu gadać wziąłem się dzisiaj za próby Icon_wink

[Obrazek: nik2.jpg]
nie ruszane ps-em
Odpowiedz
#10
gdybym mial sie czegos czepic to

- kontrast za maly

- wlosy przepalone, tlo pewnie za mocno doswietlone albo model byl zbyt blisko tla (zrob tak zeby byl minimum te 1.5m od tla za nim)

- kwadratowy softbox w oczach
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki monitor do obróbki zdjęć za nieduże pieniądze Tereskaax 5 4 477 2020-07-08, 23:23:52
Ostatni post: irontrybex
  Dobór oświetlenia głównie pod zdjęcia na białym tle Onaaa71 36 20 231 2013-03-18, 20:40:58
Ostatni post: Wuja
  Torby / Plecaki na sprzęt rachwal 4 5 373 2008-03-09, 13:20:29
Ostatni post: victoo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości