Zalety rejestracji działalności gospodarczej
#18

(2018-01-20, 22:55:33)yanuz napisał(a): Twórcą jest osoba która tworzy. I tu chyba nie ma wątpliwości. Tak jak napisałem problemem jest ZUS.
Dobrze jest mieć płatnika. Nawet jakieś pół etatu w Domu Kultury, w Bibliotece, w Urzędzie Gminy itd.
Jeśli tego nie mamy no to wyjściem jest DG - no ale to chyba nie tylko fotografia - reklama, tworzenie stron www itp.

Są wątpliwości. Oto one:

"Uznanie działalności za twórczą lub artystyczną i ustalenie daty jej rozpoczęcia nie następuje automatycznie, ale w formie decyzji wydanej przez Komisję do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, która działa przy ministrze właściwym do spraw kultury.
Komisja została powołana rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z 9 marca 1999 r. w sprawie powołania Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców oraz szczegółowego określenia jej zadań, składu i trybu działania (DzU nr 27, poz. 250).
Komisja wydaje decyzję na wniosek osoby zainteresowanej na podstawie dokumentów potwierdzających czas trwania i charakter działalności twórczej bądź artystycznej, wykonywanej na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia, a także katalogów z wystaw, recenzji, przyznanych nagród i wyróżnień oraz:
• dyplomu ukończenia szkoły artystycznej odpowiedniego typu lub szkoły wyższej na kierunku odpowiednim do wykonywanej działalności twórczej lub artystycznej albo
• zaświadczenia wydanego przez właściwe stowarzyszenie zrzeszające twórców lub artystów o nabyciu w drodze praktyki umiejętności zawodowych."

źródło: http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczeni...ystow.html

(2018-01-20, 23:02:32)maccio napisał(a): Edge - z tego co wiem, jak nie masz żadnego, nawet cząstkowego zatrudnienia, o którym pisał Yanuz - to by być ubezpieczonym, musisz prowadzić DG i płacić haracz.

Czy jeśli nie chcę być ubezpieczony to też muszę prowadzić DG i płacić haracz?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Zalety rejestracji działalności gospodarczej - przez Edge - 2018-01-20, 23:38:07

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiana jednosobowej działalności gospodarczej na spółkę arturm 6 3 724 2018-11-13, 21:24:58
Ostatni post: arturm

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości