Rozliczenia podatkowe - stocki
Co do ZUS-u to jest rzeczywiście problem. Bo teraz i pod ZUS podlegają twórcy, i wolne zawody też. Ale ja mam dobrą znajomą w ZUS-ie i ja ją podpytam jak to teraz wygląda. Na pewno dobrze mieć jakieś zatrudnienie albo Działalność Gospodarczą, niekoniecznie fotograficzną a nawet lepiej inną.
Odpowiedz
A jeszcze taki problem mnie nurtuje: np.: Shutterstock zaczał w zeszłym roku płacic podatki (!) i wysłał mi takiego ichniejszego PITa, że zapłacił za mnie 10% podatku w USA (od dochodów ze źródeł nieamerykańskich - żeby było jeszcze łatwiej Icon_wink. Resztę muszę zapłacić w Polsce - zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jaką Polska ma ze Stanami. Pytanie: po jakim kursie, z jakiego dnia w NBP mam sobie odliczyć to 10%, zapłacone w USA a wyrażone na amerykańskim PITcie w dolarach, od podatku w PLN należnego w Polsce? Nawet optymistycznie zakładając, że prawo jest logiczne - żadne logiczne wyjaśnienie nie przychodzi mi do głowy.
Odpowiedz
(2010-04-19, 23:38:06)lucy napisał(a): A jeszcze taki problem mnie nurtuje: np.: Shutterstock zaczał w zeszłym roku płacic podatki (!) i wysłał mi takiego ichniejszego PITa, że zapłacił za mnie 10% podatku w USA (...)

Domyślam się że kwota którą potrąciło Shutterstock jest niska, więc zastanów się najpierw czy warto walczyć o te kilka dolarów.
Ja płacę na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy (według postu SAXa), a te pare dolców to sobie odpuszczę by nie komplikować sobie życia problemami typu data waluty czy podział dochodów na US i non-US.
Odpowiedz
słuchajcie oxygen64 bo mądrze prawi. Przez te parę dolców oszczędności można sobie narobić niezłych problemów.
Odpowiedz
Zgadzam się, odpuszczę sobie.
Ale aż mnie korci żeby zadać takie pytanie do US - oj czacha by urzędasom zadymiła.
Odpowiedz
(2010-04-20, 07:57:15)oxygen64 napisał(a): Ja płacę na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy (według postu SAXa), a te pare dolców to sobie odpuszczę by nie komplikować sobie życia problemami typu data waluty czy podział dochodów na US i non-US.
A w zeznaniu rocznym w którym wierszu umieszczasz przychody w 4. czy w 5.?
Odpowiedz
(2010-04-20, 13:38:11)Yuri napisał(a): A w zeznaniu rocznym w którym wierszu umieszczasz przychody w 4. czy w 5.?

Możesz jaśniej, bo nie rozumiem o którym formularzu mówisz.
W PIT-36 w "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy".
Odpowiedz
(2010-04-20, 16:09:40)oxygen64 napisał(a): Możesz jaśniej, bo nie rozumiem o którym formularzu mówisz....
... zwracam się z prośbą do dobrych ludzi ( a takich tu wśród fotografów bez liku Icon_wink ) nie mnóżcie już więcej wątpliwości i znaków zapytania. Wątek zaczyna być już nieczytelny i niestrawny nie tylko dla dyletantów ( do tej grupy się zaliczam) ale i dla osób które PIT-y i rozliczenia ogarniają.
(Uruchamiając wątek pomocy dla Jarka-w odpowiedzi na głosy z forum- zamieściłem wzory wypełniania poszczególnych PITów by pomóc i przeznaczyć Jarkowi swój 1%)
Proszę (z uporem Kaczora) tych którzy dobrze poruszają się w temacie rozliczania, powieście wzory wypełniania PIT-ów dla najbardziej typowych sytuacji - Fotografów współpracujących ze Stockami. Pewnie nie zajmie to wiele czasu jeśli się wie co i jak. Sam zrobiłbym to z ochotą, ale PITów się nie tykam od ich początku. Mam na ich punkcie alergiczne uczulenie i PIT-owstręt. (Jak widzę druki to resztki piór mi wypadają... Icon_biggrin )
pozdrawiam z nadzieją
kaczor
Odpowiedz
Przeczytałem cały wątek, w trzech podejściach...
Czy ktoś mógłby udzielić mi odpowiedzi odnośnie wystawiania Faktury VAT? Takie kompendium wiedzy o DG i VAT.

A dokładnie: Jakie dane umieścić na FV (dane odbiorcy), jaka stawka VAT (nie dotyczy, czy 0%), jaka kwota i data ma być na FV.

Taką FV rozliczam tak samo jak krajowe FV?
Odpowiedz
dołączam się do pytania.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 127 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości