Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych
#1
Jestem amatorem, a zostałem postawiony przed trudnym zadaniem fotografowania drzwi wejściowych. Drzwi fotografuję jeszcze przed ich montażem - tak więc fotografuje je w budynku naszej firmy. Pojawia się wiele trudności z tym związanych. Choćby problem z doświetleniem całej powierzchni drzwi - bardzo istotna sprawa ze względu na to iż w nie doświetlonych miejscach nie widać struktury drewna - jest ona zamazana. Jednak największym problemem jest wykonanie zdjęć drzwi, w których zamontowane są witraże z szkłem tzw refleksem, bądź lustrem weneckim. Jednym z pomysłów było zawieszenie czarnego materiału przed drzwiami - niestety rozwiązuje tylko problem odbicia elementów, które nie powinny się znaleźć w odbiciu, ale czarne jednolite odbicie nie wygląda zbyt dobrze gdy fotografię chcemy zamieścić w materiałach reklamowych.
Aparat jakim wykonuję zdjęcia to Nikon D90 + obiektyw AF-S NIKKOR 18-105mm 1:3.5-5.6G ED + filtr Akira circular polarizing hmc digital 67mm.
Może ktoś podpowie mi jak prawidłowo ustawić aparat, na co przede wszsytkim powinienem zwrócić uwagę.
Tutaj można obejrzeć: galeria, zdjęcia które były wykonane tym aparatem, w większości są to zdjęcia przetworzone w programie do obróbki grafiki - zmiana nasycenia, kontrast, jasność. Daleko im do ideału, a drzwi są naprawdę ładne i można wyciągnąć znacznie więcej, bez obróbki zdjęć. Tylko jak?

A może ktoś poleci mi książkę, w której mógłbym znaleźć wskazówki odnośnie tak specyficznej fotografii?
Odpowiedz
#2
no piękna kryptoreklama, brawo za pomysł
Odpowiedz
#3
nie chodzi mi o reklamę a jedynie o uzyskanie pomocy, jeżeli mam usunąć jakąś treść z mojej poprzedniej wypowiedzi to mogę to zrobić. Zdjęcia zamieszczę jutro na innym serwerze i zmienię link - o ile jest w ogóle taka możliwość?
Odpowiedz
#4
Chętnie podejmę się sfotografowania tematu jak należy, oczywiście za właściwym wynagrodzeniem.
Odpowiedz
#5
(2012-07-11, 22:26:34)kamil napisał(a): nie chodzi mi o reklamę a jedynie o uzyskanie pomocy, jeżeli mam usunąć jakąś treść z mojej poprzedniej wypowiedzi to mogę to zrobić. Zdjęcia zamieszczę jutro na innym serwerze i zmienię link - o ile jest w ogóle taka możliwość?

Otworzyłam jedno ze zdjęć i wydaje mi się, że drzwi są lekko wybrzuszone, jakbyś za małej przysłony używał. Najprościej wg mnie było by ustawienie drzwi na dworze (w zachmurzony dzień - nie w pełnym słońcu) bądź przy dużym oknie, żeby uzyskać światło rozproszone. Takie światło oświetli drzwi równomiernie. Co do refleksów wydaje mi się, że przy świetle rozproszonym nie powinno być ich tak dużo, a te ewentualne może da się usunąć w photoshopie.
Też nigdy nie fotografowałam tego tematu, więc podaje Ci pomysł najprostszy i najtańszyIcon_wink Jeżeli on nie da oczekiwanego efektu - to trzeba myśleć dalejSmile
Odpowiedz
#6
(2012-07-12, 11:40:36)Claudia napisał(a): Otworzyłam jedno ze zdjęć i wydaje mi się, że drzwi są lekko wybrzuszone, jakbyś za małej przysłony używał. Najprościej wg mnie było by ustawienie drzwi na dworze (w zachmurzony dzień - nie w pełnym słońcu) bądź przy dużym oknie, żeby uzyskać światło rozproszone. Takie światło oświetli drzwi równomiernie. Co do refleksów wydaje mi się, że przy świetle rozproszonym nie powinno być ich tak dużo, a te ewentualne może da się usunąć w photoshopie.
Też nigdy nie fotografowałam tego tematu, więc podaje Ci pomysł najprostszy i najtańszyIcon_wink Jeżeli on nie da oczekiwanego efektu - to trzeba myśleć dalejSmile

Problem wybrzuszonych drzwi staram się poprawić w programach do obróbki grafiki. Faktycznie nadal są widoczne i dziękuję za podsunięcie pomysłu rozwiązania tego problemu.
Natomiast jeśli chodzi o światło to faktycznie wykonywaliśmy zdjęcia na zewnątrz budynku i to już w różne dni, mniej i bardziej słoneczne, kwestia jest tego typu, że pogoda nie zawsze jest taka jaką byśmy chcieli, a drzwi mam czasem na godzinę i muszę w tym czasie wykonać dobre zdjęcia. Niestety tutaj pewnie będą potrzebne kolejne inwestycje.

Jeżeli chodzi o odbicie w szybie "refleks" - nie potrafię sobie poradzić z zdjęciem tak aby sam retusz dał jakiś przyzwoity rezultat.

Nie wspomniałem wcześniej o tym jakie dodatkowe oświetlenie posiadam:
2x Softbox (70x140) - lampa cy300k
2x lampa quantuum ql-1000
Odpowiedz
#7
Na niektórych tych zdjęciach to wygląda tak jakbyś walił lampą centralnie na wprost drzwi... Ja osobiście myślę że to jest kwestia poprawnego ustawiania lamp (pozycji) i ich mocy, chociaż sam raczej nie jestem specem od błyskania. Oddal dużo bardziej lampy od drzwi, daj je bardziej z boku - to powinno moim zdaniem dać Ci jeszcze bardziej miękkie światło i zaznaczyć fakturę powierzchni. Ja bym się właśnie w ten sposób do tego zabrał. Trzeba testować różne ustawienia.

Myślę natomiast, że jeśli masz problemy ze światłem i odbiciami to bardzo pomogła by Ci wiele razy polecana książka: Światło w fotografii: Magia i nauka - o ile oczywiście jeszcze nie czytałeś. Masz tam sporo schematów oświetlenia i opisów jak fotografować dane powierzchnie żeby unikać odbić a jednocześnie zaznaczyć fakturę.
Odpowiedz
#8
jak oddali źródło światła od drzwi to uzyska bardziej ostre światło, a nie bardziej miękkie, co akurat powinno pomóc.
Odpowiedz
#9
Oczywiście że tak Icon_redface mój błąd Icon_redface tak czy siak książka na pewno dobrze mu zrobi Icon_wink
Odpowiedz
#10
Statyw,światło rozproszone nie w słoneczny dzień , przy nikkor 18-105 ustaw na 30 40 ustaw na f 9 do 12. Jak się nie mieści w kadrze to odejdź ze statywem abyś zmieścił te drzwi w kadrzeSmile Nie używaj żadnego dodatkowego oświetlenia bo go nie masz, czas naświetlania kolo 2s i będzie dobrze,światło ma być równomierne ,statyw konieczny, pliki RAW i resztę wyciągniesz, nie wiem czy Nikon D 90 ma funkcję opuść lustro a jeżeli ma to unikniesz poruszenia i pstrykamy z opóźnieniem min 2s.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości