Wywiad z administratorem StockXpert
#1
Witajcie, kilka dni temu wpadlem na pomysl aby zadac administratorowi StockXpert kilka pytan. Tutaj daje wam caly wywiad.
Robootb : Jak długo już pracujesz jako administrator jakie jest twoje doświadczenie?

Admin_Stockxpert : Na Stockxpert pracuję od samego początku istnienia tego stocku, czyli od sierpnia 2005 (wtedy jeszcze na stronie widniał dopisek "beta"). Wcześniej przez dwa lata zajmowałem się oceną zdjęć na StockXchng. Robiłem to samo co teraz, tyle że poziom nadsyłanych zdjęć był dużo niższy i mniejsze były nasze wymagania. Co do doświadczenia - zarówno w SXC jak i w SXP przechodziłem odpowiednie szkolenia (które trwają właściwie cały czas dla wszystkich administratorów). Poza Stockxpert pracuję także jako redaktor naczelny kilku portali internetowych (a wcześniej red. nacz. czasopisma drukowanego) oraz jako ktoś określany nazwą "grafik kreatywny".

Robootb : Czy uważasz ze twoja praca jest ciężka?

Admin_Stockxpert : Czy praca jest ciężka? Hmmm... trudne pytanie. Na pewno jest mozolna. Każdego dnia oceniam od 2000 do 2500 zdjęć. To wiele godzin klikania, powiększania zdjęć i szukania defektów, sprawdzania słów kluczowych, przeglądania Model Release itp. O ile oceniam dobre zdjęcia, to praca idzie szybko i jest przyjemna, ale niestety - zdecydowana większość zdjęć, które są nadsyłane jest poniżej krytyki. I to zabiera najwięcej czasu.

Robootb : Ile osób pracuje w stockxpert?

Admin_Stockxpert : W Stockxpert pracują dwa zespoły ludzi - część związana z Haap Media, a część z Jupiteimages. Jeśli pytasz o liczbę reviewerów, to jest nas 9. 3 osoby na stałe i 6 dochodzących.

Robootb: Wedlug jakiego kryterium oceniacie zdjecia?

Admin_Stockxpert : Najważniejszym kryterium oceny zdjęcia jest jego potencjał sprzedażowy, czyli po prostu to czy zdjęcie, grafika będzie się sprzedawało czy raczej będzie tylko zajmowało miejsce na serwerze. Potem dochodzą kwestie techniczne. Czy jest dobrze oświetlone, czy ma odpowiednią ostrość, dobrą kompozycję, czy nie ma takich defektów jak artefakty, zbyt duża ziarnistość itp. Do tego dochodzą kwestie prawne - czy dla widocznej postaci jest dołączony Model Release lub Property release dla budynków, wnętrz, specyficznych przedmiotów. Czy sfotografowany obiekt nie znajduje się na liście przedmiotów z zastrzeżonymi prawami itp. Jest cała lista przedmiotów i obiektów, których wizerunku nie wolno sprzedawać. Jak choćby butelka Coca - Coli.

Robootb: czy Ty sam robisz zdjecia? lub ktorys revierow?

Admin_Stockxpert : Troje z nas zajmuje się fotografią profesjonalnie, troje kolejnych preferuje pracę z grafiką. Ja w tej chwili robię tylko zdjęcia prywatne - fotografuję swoich synów i żonę. Ale te zdjęcia trafiają tylko do naszego domowego archiwum. Nie mam czasu zająć się fotografią profesjonalnie (Praca na dwóch etatach), nie mam też dobrego sprzętu.

Robootb: Czy wedlug was procent akceptacji zdjec szparowanych(wycietych w ps_ie) jest lepszy niz uzyskane naturalnie tlo biale ?

Admin_Stockxpert : W tej chwili nie ma podziału na zdjęcia z obiektem wyciętym ręcznie i zdjęcia z białym tłem. Są tylko zdjęcia z dobrym tłem i złym.

Robootb : Wracając jeszcze do oceniania zdjęć czy używacie jakiegoś softu?


Admin_Stockxpert : Większość narzędzi potrzebnych do sprawdzenia zdjęcia mamy dostępnych on-line. W przypadku najbardziej kontrowersyjnych zdjęć korzystamy z Photoshopa lub Corela. Inaczej sprawa się ma w przypadku wektorów, gdzie niestety - każdy plik musi być pobrany na dysk i dopiero tam sprawdzony.


Robootb Jaka jest zasada pojawiania się zdjęć w kolejności(te zdjęcie na pierwszej stronie, a te na ostatniej) po wpisaniu danego słowa kluczowego?

Admin_Stockxpert : Nie wiem, nie sprawdzałem nigdy. Zobacze wieczorem i dam znać.

Robootb : Na zakonczenie dla kolegow z forum podaj kilka cenych rad.

Admin_Stockxpert : Uważajcie na słowa kluczowe. Lepiej dać mniej słów, które będą opisywały zdjęcie, niż próbować wpisywać wszystko, co tylko przychodzi na myśl. Keyword spamming jest bardzo niemile widziany.
I druga sprawa dotycząca ilości zdjęć:
10 najlepszych wrzuconych zdjęć zostanie przyjętych szybciej niż 50 przedstawiających ten sam obiekt sfotografowany z róznych stron.

Robootb : Dziekuje bardzo za twoj cenny czas

Admin_Stockxpert :
Nie ma sprawy, jeśli coś będę mógł pomóc to polecam się.
Pozdrawiam i życze powodzenia!
#2
Ciekawe mysli. Bardzi Wam dziekuje.
#3
Jesli jeszcze macie jakies pytania to piszcie do mnie na PM, zeby wszyscy nie meczyli biednego administratora.
Pozdrawiam Robootb
#4
milo sie czytało Smile dzieki
#5
Czy na te pytania odpowiadal "nasz" forumowy administrator SX, mikekorn ?

BTW: Przenioslem to na forum SX.
#6
Tak zgadza sie, mikekorn, bardzo mu dziekuje tutaj oficjalnie za poswiecenie chwili czasu, no moze nie takiej chwili. Mysle zeprzez ten wywiad wielu z nas zacheci SX. Ja sam sie zarejestrowalem, mysle ze beda same pozytywne opinie na temat tego stocku.
Pozdrawiam Robootb
#7
fajny pomysł i realizacja Smile
Pozdrowka
ps. ciekaw jestem co administrator sądzi o wątku dotyczącym fotografowanych przedmiotów ? Czy w razie problemów winą obciążany jest fotograf (w końcu to on robił i sprzedaje zdjęcie), stock jako-taki (w końcu to review'erzy akceptowali zdjęcie i za to mają płacone żeby sprawdzić ewentualą ochronę wizerunku), a może po części jedni i drudzy???
#8
@tsz01: Masz na myśli przedmioty z prawami zastrzeżonymi? Rejestrując się StockXpert akceptujesz umowę, w której można znaleźć taki zapis: "The Provider acknowledges that Stockxpert does not allow the upload of Images that infringe on any copyright, property right, privacy or publicity right, trademark or any other applicable right. You are solely responsible for the Images You upload. You warrant that You own all proprietary rights in the Image(...)" Po Polsku brzmi to mniej więcej tak: "Fotograf (czy też osoba, która dostarcza zdjęcia do SXP) przyjmuje do wiadomości, że StockXpert nie zezwala na przesyłanie obrazów, które naruszają jakikolwiek prawa autorskie, własności, osobiste, handlowe czy jakiekolwiek inne prawa, które mogą mieć zastosowanie. Fotograf (czy też osoba dostarczająca zdjęcia) jest jedyną osobą, na której spoczywa odpowiedzialność za przesyłane zdjęcie(...)". To oznacza, że w razie naruszenia prawa osobą odpowiedzialną jest ta, która publikuje zdjęcia w swojej galerii.

Wszystkie stocki, które znam, mają ten sam zapis.

Faktycznie, my mamy płacone za sprawdzenie zdjęcia pod kątem zgodności z prawem i staramy się zrobić to tak, żeby fotograf mógł czuć się bezpieczny (w końcu fotograf nie musi znać się na prawie). Skutkuje to dość wysoką liczbą odrzuconych zdjęć. Dlatego tak wiele osób się wkurza, że odrzucamy zdjęcia bez Model Release, Property Release albo przedstawiające przedmioty objęte innymi prawami. Nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób chronimy ich - za przeproszeniem - tyłek. Niemniej jednak reviewer nie jest odpowiedzialny przed prawem za to, że zaakceptował zdjęcie łamiące prawo. Może najwyżej stracić pracę.
Sporo informacji o przedmiotach, budynkach i miejscach, których wizerunku nie wolno sprzedawać na microstockach można znaleźć tutaj: http://jezykpolski.istockphoto.com/tutor...t_list.php (To co prawda nasza konkurencja, ale też dobre źródło informacji prawnych Smile ). Czy moja odpowiedź rozwiewa wątpliwości na temat odpowiedzialności za zdjęcie?
#9
Dzieki za wyczerpującą odpowiedź... oczywiście, że rozwiewa wszystkie wątpliwości - niestety Smile
Zawsze była ta "iskierka nadziei", że to nie fotografowie "są winni", aczkolwiek ta wersja jest logiczna...
Pozdrawiam
Tomek
#10
tsz01, przeciez wiadomo ze stocki nie beda braly na siebie az tak duzej odpowiedzialnosci. Zawsze to ta najbiedniejsza osoba bedzie poszkodowana Icon_razz..
mikekorn, jak juz meczymy byly jakeis przypadki ze firmy do was pisaly w sprawie jakiegos zdjecia bez property, a znak byl zastrzezony?

Pozdrawiam


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości