Rozliczenia podatkowe - stocki
(2009-09-24, 13:23:03)agamalinowska napisał(a): Podatki nie pomogą. Byłam niedawno w Zusie. Szukałam odpowiedzi na pytanie czy trzeba zakładać DG przy sprzedaży zdjęć na naszych stockach przy jakichkolwiek zarobkach małych czy dużych w Zusie odpowiedzieli mi, że niestety musimy zakładać DG inaczej potraktują to jako nielegalną działalność gospodarczą gdzie mogą nas spotkać ogromne kary pieniężne lub egzekucja. Już nie chce mieć nic wspólnego z tym Zusem dlatego zamykam konta na stockach nie wiem jak wy ale działalności gospodarczej nie będę na siłę zakładać bo staje się to już bardzo mało opłacalne.

Aga, ZUS nie jest instancją która decyduje o tym, czy działalność jest konieczna czy też nie. I pouczenia uzyskane w "okienku" nie mogą być wykładnią prawa podatkowego. Roszczenia tej instytucji są wtórne wobec decyzji US, w przypadkach o jakich piszesz. ZUS kontroluje płatników składek, w oparciu o Centralny Rejestr Płatników Składek. US zaś, wszystkich podatników. Obowiązująca Ciebie wykładnia prawa podatkowego, to wyłącznie przepisy podatkowe lub odpowiedź na piśmie właściwego US, odnosząca się do zapytania, o wyjaśnienie wątpliwej prawnie sytuacji podatkowej.
Prawo polskie jest bardzo nieprecyzyjne, w materii znamion inicjujących konieczność prowadzenia dz. gosp., bo i materia skomplikowana.
W tym wątku pisały już osoby, które zgłaszały gotowość indywidualnych interpelacji/korekt do swoich oddziałów US. Miały podzielić się uzyskaną wiedzą na forum, lecz do tego nie doszło...Szkoda, bo być może rzuciłoby to trochę swiatła, na zagadnienie. Dla mnie jednak jest to dowód na to, o czym pisałem wcześniej, że kwestie podatkowe w tym wypadku, są bardzo indywidualne i zależne od terenowego oddziału US. Domyślam się, że osoby te, z tych właśnie powodów, wolą zachować tę wiedzę dla siebie-być może słusznie, gdyż jeden casus nie może stać się niestety wzorcem dla całej stockowej braci.
Odpowiedz
A wg mojej wiedzy jest potrzebna. Jeśli pracujesz na etacie i dorabiasz na stockach, to faktycznie, płacisz tylko zdrowotne, ale DG musisz założyć. I to jest chore. Sam w tej chwili szukam pracy, a na potrzeby poprzedniego usługobiorcy musiałem założyć DG i teraz się zastanawiam co z tym zrobić. Bo skoro coś tam wrzucam, nie mogę zawiesić działalności, a przychody ze stoków nie starczą nawet na waciki.
Odpowiedz
(2009-09-24, 22:18:00)Sielan napisał(a): A wg mojej wiedzy jest potrzebna.
Sielan, trudno polemizować z kategorycznym przekonaniem...Icon_wink
Proponuję zwrócić się o interpretację do US, wskazując wszelkie indywidualne uwarunkowania-możesz być zaskoczony...
Jeszcze bardziej bylibyśmy wszyscy zaskoczeni, gdyby każdy z nas wystąpił z powyższym wnioskiem do US-zakładam że stosunek krańcowo rozbieżnych orzeczeń, byłby~50%/50%.
Odpowiedz
Gdzieś wyżej w wątku podawałem link do wyroku sądu, który uznał, że przychody z praw majątkowych (tam chodziło m. in. o licencje na znaki graficzne czy logo) nie mogą być traktowane jako przychody z działalności, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wymienione jako oddzielna kategoria, rozłączna z działalnością. Gdyby się trzymać tego wyroku, to nie tylko można, ale nawet należy rozliczać przychody z praw majątkowych wyłącznie poza działalnością (o ile te prawa nie zostały nabyte - taki niuans). W sieci są również całkowicie przeciwne interpretacje, tzn. że pod DG też się da, a nawet należy. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdyby ktoś postanowił bardzo dokładnie rozliczać się z wszelkich stockowych przychodów i osobno potraktował kasę z referalsów, która nie jest przychodem z praw majątkowych, lecz raczej za reklamę, coś jak Google Adsense. Co do tego ostatniego, to też zdaje się funkcjonują różne sposoby rozliczania. Jak widać nie jest łatwo.
Jeśli zaś chodzi o ZUS, to w ustawie o ZUS jest zapis, że twórcy i artyści są dla potrzeb składek traktowani jak prowadzący dzialność, czyli gdyby stockowiec uważał się za twórcę (i za takiego był uważany przez urząd skarbowy, nie musząc zakładać DG) wtedy ZUS go scignie i tak Smile
Odpowiedz
Ajt, jedyny niuans komplikujący nasze rozważania, to cezura o "ciągłej, zorganizowanej sprzedaży". Oczywiście przychody ze zbycia praw majątkowych, nie muszą być traktowane jako dz. gosp. Ale powinny a nawet muszą pod nią podlegać, gdy owa cezura ma zastosowanie.
Wystarczy pomyśleć, jakie może być podejście US do podatnika, który sprzedaje licencje na zdjęcie, z częstotliwością np. kilku sztuk miesięcznie i wobec podatnika, który zbywa je ze skutecznością J. Arcusa...W tym kontekście warto przeczytać o sprzedaży licencji w internecie:
http://www.pit.pl/licencje_prywatnie_pod...e_1208.php
Co tyczy się zaś ZUS-u, to nie wydaje mi się, by mógł nakładać sankcje na "zwykłych podatników", gdyż nie prowadzi on takiego monitoringu. Egzekwowanie należności wobec ZUS-u, może być skutkiem postępowania prowadzonego przez US przy udziale tego pierwszego.
Poza tym artyści i twórcy mają do wyboru: pracować z nawiązaniem stosunku pracy, pracować na zasadzie dz. gosp i pracować na zasadzie działalności wykonywanej osobiście. W tym ostatnim przypadku mają do dyspozycji umowę o dzieło lub umowę zlecenie, od których prócz szczególnych przypadków, zleceniodawca zwolniony jest ze składek ZUS-owskich.
Link do tego zagadnienia:
http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a...dzial_gosp
Odpowiedz
Z linka

ZPAP OPOLE
Radca prawny - Wiktor Pisarek

Informuję, że w związku z wejściem Ustawy o swobodzie gospodarczej została ustalona nowa definicja działalności gospodarczej:

Art. 2 [Pojęcie działalności gospodarczej] Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W związku z powyższym osoby, które dotychczas nie miały obowiązku dokonania zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, a wykonują działalność zawodową w sposób zorganizowany i ciągły obecnie mają obowiązek zgłosić taką działalność w terminie do 20 lutego 2005 r. W Kodeksie Wykroczeń wprowadzono następujący zapis:
# Par. 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega KARZE OGRANICZENIA WOLNOŚCI ALBO GRZYWNY.

Jak to rozumieć to my mamy chyba ciągłą sprzedaż zarobkową więc się zalicza do działalności gospodarczej.
Odpowiedz
(2009-09-24, 21:20:18)rachwal napisał(a): Do ponownego przeczytania, tak sobie będziemy linkować w nieskończoność:
http://stock-board.info/zus-a-zarobki-ze...t-941.html

Agamalinowska powinna nadmienić, że jest bezrobotna (czy się mylę).

Mam grupę inwalidzką i rentę. Rachwal piszesz, ze to bzdura z tym zakładaniem DG jeśli tak to podziel się wiedzą jak to rozumujesz? Może zlot byśmy jakiś zrobili i razem wszyscy byśmy poszli do Zusu i Us wyjaśnić ten problem Icon_wink
Odpowiedz
Jeszcze jeden odnosnik:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/ar...37732.html

http://msp.money.pl/akty_prawne/interpre...75922.html
Odpowiedz
Czyli potwierdza się to co pisałem już wcześniej: interpretacja urzędu zależy od sformułowania pytania, czyli od tego, jak pytający określi to co robi Smile
Pytał o sprzedaż zdjęć. Nie akcentując, że chodzi o licencje, więc odpowiadający mógł to zrozumieć jako sprzedaż materialnych egzemplarzy (np. do powieszenia na ścianie).
Przypomnę jeszcze raz dla równowagi orzeczenie NSA:
http://podatki.gazetaprawna.pl/porady/31...chodu.html
Odpowiedz
(2009-09-26, 09:43:01)ajt napisał(a): Czyli potwierdza się to co pisałem już wcześniej: interpretacja urzędu zależy od sformułowania pytania, czyli od tego, jak pytający określi to co robi Smile
Pytał o sprzedaż zdjęć. Nie akcentując, że chodzi o licencje, więc odpowiadający mógł to zrozumieć jako sprzedaż materialnych egzemplarzy (np. do powieszenia na ścianie).
Przypomnę jeszcze raz dla równowagi orzeczenie NSA:
http://podatki.gazetaprawna.pl/porady/31...chodu.html

Nieporozumienie.
Przytoczone orzeczenie NSA, dotyczy specyficznego przypadku. Nie odnosi się do zbywania licencji w ogólności, lecz do sprzedaży konkretnych praw licencyjnych (majątkowych), niezaewidencjonowanych przez przedsiębiorcę do środków trwałych.
Cyt:
"Biorąc pod uwagę te przepisy sąd uznał, że przychód z obrotu prawami majątkowymi, które nie zostały zaewidencjonowane jako wartości niematerialne i prawne w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej."
Warto przeczytać treść ustawy na którą powołuje się NSA.
Dziennik Ustaw
Wybrany cytat, Dz.U. z 2000 nr 14 poz 176, art. 14 ust.2:
". Przychodem z działalności gospodarczej są również:
1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) ...
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b)...".
Przytoczony przykład nie eliminuje więc konieczności prowadzenia dz. gosp., zakładając że sprzedawane będą licencje.
Jak dotąd, jedynym wyraźnym kryterium wymuszającym zakładanie dz. gosp., na który powołują się wszystkie kolejne interpretacje US, jest kryterium ciągłej i zorganizowanej sprzedaży. W tym kontekście forma sprzedaży-przedmiot materialny czy też licencja-nie ma znaczenia.
Polecam jeszcze raz tekst pod rozwagę:
http://www.pit.pl/licencje_prywatnie_pod...e_1208.php
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 990 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 9 gości