Power pack do flesza
#1
Potrzebuję źródła zasilania lampy błyskowej, a konkretnie Vivitar 285HV chcę zrobić tzw. power packa, czy mogę użyć zwykłego akumulatora żelowego 6V? np. http://www.allegro.pl/item455473893_nowy...utera.html
Czy 4,5 Ah to wystarczająco czy powinienem dać 12Ah? Jak obliczyć ile da błysków z 4,5Ah - może jest tu jakiś fotograf-elektryk?
Odpowiedz
#2
ja mogę wypowiedzieć się na ten temat, bo takie 'domowe power packi' mam (nawet sam zrobiłem), z tym że podpinam je pod nikonowe lampy sb-24 i sb-25.

Teoretycznie sprawa jest prosta - im większą wybierzesz pojemność tym więcej błysków jesteś w stanie wykonać (ale też powerpack będzie większy, cięższy i mniej poręczny). Ile? Podwajając pojemność akumulatora zrobisz dwa razy więcej zdjęć. Różne lampy mają różne zapotrzebowania prądowe, dlatego ciężko mi wypowiadać się ile dokładnie błysków o pełnej mocy jesteś w stanie wykonać przy zadanej pojemności (ale powinni pisać o tym w instrukcji od Twojej lampy błyskowej, w nikonowej jest taka informacja).

Pozdrawiam,
Odpowiedz
#3
Dzięki.
Coś tam znalazłem heh, może kogoś zainteresuje http://www.burren.cx/photo/flash_power.html
Odpowiedz
#4
a ja myślałem że pierwszy zbudowałem takie coś (info na moim blogu)... nawet drewniane implanty bateryjne były używane już w 2003 Icon_razz

Cytat:http://www.burren.cx/photo/flash_power.html:
(...) NiMH AA cells are available in higher capacities (e.g. 2000 mAh) than NiCds (e.g. 1000 mAh) and thus last for longer (....).

no ja bym się do końca z tym nie zgodził. Jeśli chodzi o pojedyńcze ładowanie to prawda, natomiast w warunkach pracy flesza fotograficznego w dłuższym dystansie lepsze będą NiCd (tzn wytrzymają więcej cykli ładowania). Dlaczego? Ogniwa typu NiMH bardzo szybko się niszczą gdy podłącza się je pod duże obciążenie, bardzo dobrze sprawują się natomiast przy odbiornikach o niskim poborze prądu (np walkmany, mp3 itp). Lampa błyskowa podczas serii błysków będzie pobierała całkiem spory prąd z baterii - co znacznie skróci żywotność akumulatorków.

Ogniwa NiCd potrafią wyrzymać dużo większe obciążenie prądowe (dlatego są ciągle stosowane np przez miłośników latających modeli samolotów - zwykle lot trwa kilka minut - w tym czasie baterie zostają wyładowane prawie do zera), przez co lepiej nadają się do pracy z lampami błyskowymi.

NiMH - mają dużą pojemność początkową, i jakiś tam przybliżony cykl/długość życia (n - ładowań), gdy są rozładowywane w warunkach 'normalnych' (mały prąd) ich znamionowa pojemność łagodnie spada z każdym cyklem. Jeśli ogniwa NiMH będą poddawane dużym obciążeniom (np w lampie błyskowej), znamionowa pojemność zacznie dużo szybciej spadać, co spowoduje znacznie szybsze zużycie.

NiCd mają niższą pojemność znamionową, ale duże obciążenie jakiemu będą poddawane tak rażąco nie wpływa na ich 'długość życia'. Znamionowa pojemność będzie łagodnie spadać z każdym kolejnym cyklem, niezależnie czy podczas rozładowywania pobierany będzie prąd o dużym czy małym natężeniu.
Odpowiedz
#5
Ale wykład heh Smile a ja szukałem dalej aż dokopałem się do bloga jednego Amerykanina - chyba wszystko co ma przerobił po swojemu, co prawda nie znalazłem nic dla siebie ale zapodam linka bo to dosłownie kopalnia wiedzy o przeróbkach sprzętu fotograficznego.
Polecam >> http://www.michaelbass.blogspot.com/
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Quantuum R+ Dual Power 600Ws amz 0 4 420 2010-09-22, 08:21:20
Ostatni post: amz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości