PAL vs NTSC
#1
Przeczytał wszystkie wątki w dziale footage, lecz nigdzie nie znalazłem dość istotnej informacji. Czy na stoki kręcicie filmy w PAL czy w NTSC ?
NTSC - obejmuje w zasadzie USA, Kanadę i trochę Ameryki Południowej. Pod kogo więc robić wideo pod europę czy dla hamerykanów ? Za miesiąc będę w Londynie i chciałbym trochę pofilmować - ruch uliczny, London Eye itd. i się zastanawiam jaki system wybrać w ustawieniach.
Odpowiedz
#2
imho pal/ntsc ma znaczenie przy wyjściu sygnału video z aparatu a zapisujesz w hd i tu chyba nie ma to rozróżnienia na pal/ntsc - ale mogę sie mylić bo ja nie filmowiec.
Oglądając amerykański film na youtube nie zmieniam systemu w monitorze na NTSC Smile
Odpowiedz
#3
PAL jest dla europy na 50 Hz, NTSC jest w Ameryce na 60Hz, dla europy masz PAL 50Hz i wybór pędkości 25 kl/sek lub 50 kl/sec, dla NTSC 60 Hz masz 30 kl. sek lub 60kl/sec, krótko mówiąc ilość klatek powinna być połową częstotliwości (lub jej równa).
Odpowiedz
#4
ok, tylko własnie nie wiem czy filmować pod stocki z migawką 1/50 i 25 klatek na sek. czy 1/60 i 30 klatek na sek. czyli czy pod rynek amerykański czy europejski...
Odpowiedz
#5
http://www.istockphoto.com/help/sell-sto...quirements
Odpowiedz
#6
(2011-02-28, 04:38:08)edi napisał(a): http://www.istockphoto.com/help/sell-sto...quirements

Ta tabelka na dole też wprowadza trochę nieścisłości. 5DMkII kręci HD1080p (p-progressive "bez przeplotu, i-interlaced "z przeplotem") o rozmiarze 1920x1980 zarówno w PAL jak i NTSC jak kto sobie wybierze. Również stałem przed tym samym wyborem, co kolega pytający, bo iStockphoto zezwala zarówno na PAL, jak i NTSC przy czym trzeba pilnować jedynie czasu migawki i odpowiadającemu mu klatkarzu. iStockphoto jednak nie odpowiada wprost na pytanie który format jest korzystniejszy z punktu widzenia odbiorców (klientów).

Ja kręcę HD1080p 1/50 25fps PAL.

remik44992
Odpowiedz
#7
Jak przejrzałem kilka filmików na IS, to większość ma 30fps
Odpowiedz
#8
no dobra nie bawie sie [jeszcze] w video na stocki, ale czy jest jakims wielkim problemem technicznym przerobic filmik z 30fps na 25fps i vice versa ? Ewentualnie czy jest to bardzo mocno stratne i w ktora strone 25->30 czy 30->25 ? Dopiero sie przymierzam do wrzucenia paru video na IS do wstepnej inspekcji, produkowane beda na 550d lub 7d, ale to chyba nie ma zadnego znaczenia.
Odpowiedz
#9
fotek - to logiczne, uploaderzy z USA i pod klienta z USA

edi - nie możliwe jest przerobienie 25 kl/s na 30 kl/s. Jeśli robisz tylko pod klienta USA to 30kl/sek i tak chyba ja bym zrobił - zrobię niebawem, a może napisz do IS może jest możliwość umieszczenia dwóch wersji, jeśli masz możliwość dwukrotnego nagrania footage, to czemu nie
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości