Lampy ze starych aparatów
#1
Witam wszystkich forumowiczow i jednoczesnie przepraszam jesli moje pytanie jest zbyt oczywiste. Zastanawiam sie nad kupnem dwoch lamp blyskowych od roznych modeli analogowych aparatow (nie wiem jakie bo chce kupic na gieldzie a to roznie tam bywa) i uzyc ich jako oswietlenia mini studio, tylko pytanie czy beda jakos wspolpracowac z moim pentaksem k200. Jak je podlaczyc? goraca stopka plus fotocela ale jak je wtedy bede wyzwalal wbudowana lampa to swiatlo z niej pojdzie prosto na obiekt a to chyba nie jest porzdane. Bardzo prosze o udzielenie pomocy bardziej doswiadczonych kolegow, szukalem juz na roznych forach i albo nie potrafie znalesc albo nie ma konkretnych informacji. Wielkie dzieki!
Odpowiedz
#2
kup 3 zainstaluj na goracej stopce ustaw na manual i wal w sufit (o ile 2 pozostałe maja fotocele (można dokupić fotocele na sankach)(canonowe nie koniecznie maja)),
moze jakieś lampy maja wejście synchron,
moze radiowo (są takie z gorąca stopka odbiorniki)

zakładam ze mowa o systemowych bżdzidełkach na gorąca stopkę
Odpowiedz
#3
Bez względu na opcję , jaką wybierzesz , upewnij się czy połączenie tego zestawu /przy ew.połączeniu przewodowym / jest bezpieczne dla Twojego aparatu.ZBYT DUŻE NAPIĘCIE NA STOPCE, MOŻE SKUTECZNIE USZKODZIĆ Twój aparat.
Odpowiedz
#4
Dzieki za odpowiedz hadrian a moglbys moze to rozrysowac i wytlumaczyc nieco jasniej bo jak wspomnialem dopiero zaczynam i nie orientuje sie jeszcze w tym calym slownictwie, a co do napiecia to chyba nie ma znaczenia jesli lampy beda na stopkach i podpiete przez fotocele. A jak by to dzalalo jakby podlaczyc jakimis kabelkami. POMOCY!
Odpowiedz
#5
Hm... bierzesz sie za coś, a nie masz podstawowej wiedzy. Zdefiniuj na początek co rozumiesz pod pojeciem "Lampy od starych aparatów" Może jakis konkretny przykład?
Niektóre stare lampy miały na stopce duże napięcie (zasłyszane, bo sam nie uzywałem) Z kolei współczesne aparty cyfrowe mają wyjścia synchronizacyjne z tzw. otwartym kolektorem, co oznacza, ze wyjście to dostaje zasilanie z zewnątrz, czyli od lampy. Bezpieczne napiecie dla aparatów to kilka Volt (np. 9V). Jak podłaczysz lampe, która funduje aparatowi np. 220V to pójdzie z dymem.

Rozwoązaniem jest np. fotocela z optoelementem na wyjściu (separacja galwaniczna). Kiedys kupowałem taką fotocelę... gośc mi zrobił specjalnie dwa wyjścia (chyba każde wyposazone w oddzielny optoelement). A jak już takie masz, to łatwo podłaczyć - po prostu do każdego wyjścia jedna lampe a całośc wyzwalasz z lampy aparatowej (tu tez moga byc pewne problemy, w zaleznosci od aparatu - niestety, nie wiem czy np. Twój K200 ma mozliwośc wyłaczenia przedbłysku pomiarowego)
Odpowiedz
#6
Polecam lampy nikona serii SB24, SB25, SB26, SB28. Mam dwie takie - pierwszą i ostatnią z wymienionych. Podobno np. Canona serii xxxD mogą uszkodzić. Ja mam 30D i tu ze względu na obecne w tym modelu gniazdo PC (synchro), nie ma problemu. W trybie manualnym są super. Używałem ich na stopce aparatu (na ogół waląc w sufit lub ściany), przez kabel synchro i z chińskim radiem. Nie było problemów. Kolega ma Nikona D300 i u niego SB28 (tylko tą miałem przy sobie) działała wpięta w stopkę. Był ciekaw, bo kupił jakiś wcześniejszy model lampy Nikona (chyba SB16) i ta nie chciała działać (podobno sprawna).
Odpowiedz
#7
co do twojego "strachu" ze oswietlisz obiekt to nie wiem jak jest w pentaksie ale w olympusie moglem ustawic moc wbudowanej lampy na np 1/64 mocy i przy przyslonie pow. 3,5 (a i tak do fotografii studyjnej nie otwieram na wiecej ze wzgledu na GO) na obiekcie nie ma sladu po tym swiatelku, inna sprawa ze to moze byc za mało zeby wyzwolic fotocele wiec ja ustawiam na 1/16 i daje wieksza przyslone. Inne rozwiazanie to zasłonięcie wbudowanej lampki lusterkiem, tak, żeby swiatlo odbilo sie w kierunku fotoceli. pozdr.
Odpowiedz
#8
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

polecam, akurat sabinki nie moga uszkodzic canona i sa raczej SAFE Icon_cheesygrin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości