Konturowa grafika wektorowa
#1
// przeniesione do nowego watku

No ok. Kupujemy nie drogiego adoba Smile chyba że widzisz jakąś alternatywę ?
Ok niech będą pytania. Co stocki na konturową grafikę wektorową (taką przygotowaną pod ploter do cięcia foli) ?
Odpowiedz
#2
Cytat:Powiem tylko że najczęstszym problemem robionym przez niektórych jest używanie Corela który jest świetnym programem do rysowania, ale EPSy to już prawidłowo nie generuje.

w takim razie zapytam w jakim programie najlepiej przygotować grafikę wktorową? i czy wszystkie stocki przyjmują ją w formacie EPS (a co to jest ten EPS?)
Odpowiedz
#3
Najlepiej w Adobe ilustratorze ale cena jak zwykle przy tej firmie powala. A co do EPS-a nie będę się wychylał wszystko masz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Encapsulated_PostScript
Odpowiedz
#4
preferuje robienie w corelu nastepnie export do .ai a pozniej trzeba kogos znalesc a illustratorem i juz w nim przerobic na eps i nie ma problemu z wadliwym generowaniem Smile
Odpowiedz
#5
Jeśli pracuje się w Corelu to największym problemem jest właśnie zrobienie prawidłowego pliku EPS.
Skoro jednak już ktoś ma grafikę w corelu to pierwszym krokiem jest przeniesienie do Illustratora. Teortycznie z corela można zapisać w AI, ale z moich doświadczeń wynika że te pliki nie zawsze są czytane prawidłowo przez illustratora. Wypróbowałem już chyba wszystkie formaty do przeniesienia między illustatorem, a corelem. I na początek odradzam używania formatów WMF czy EMF, bo zmieniają kształt krzywych. Aktualnie używam dość pokrętnej procedury, a mianowicie jak już mam grafikę w corelu to wszystkie wypełnienia tonalne zamieniam na jednolite (żeby nie poszatkowało przy eksporcie na osobne pliki), po czym drukuje do pliku PS i taki plik dopiero wciągam do illustratora. Tam poprawiamy kolorki (te same parametry kolorów dają ty zupełni inny efekt), dodajemy wypełnienia tonalne (jeśli są potrzebne) i dopiero zapisuje do EPS. Trzeba przy tym pamiętać że EPS musi być zgodny z AI8, bo inaczej niektórzy mogą mieć problem z jego wczytaniem.

Jeśli ktoś z was wysyła vektorki do fotolii to wiecie że tam wymagają formatu SVG. Z moich doświadczeń wynika że zanim zapiszemy do tego formatu trzeba zmienić profil dokumentu na RGB - jest dużo większa szansa że plik będzie miał mniej błędów. Specjalnie piszę że "mniej", bo uważam że przy bardziej złożonych grafikach szansa na wygenerowanie prawidłowego pliku drastycznie zbliża się do zera.
Odpowiedz
#6
Która najstarsza wersja Illustratora obsługuje format AI8. Czy 8.0?
Odpowiedz
#7
ArturKo napisał(a):Która najstarsza wersja Illustratora obsługuje format AI8. Czy 8.0?

Z logicznego punktu widzenia tak. Smile
Odpowiedz
#8
Edgar napisał(a):
ArturKo napisał(a):Która najstarsza wersja Illustratora obsługuje format AI8. Czy 8.0?

Z logicznego punktu widzenia tak. Smile

Tyle to i ja wiem, jednak mogły być jakieś "zawirowania" w nazewnictwie. Chodzi mi konkretnie, czy np. wersja 7.0 na pewno nie obsługuje formatu AI8. Osobiście używałem najstarszej wersji 8.0 Illustratora i tak się zastanawiam, czy by nie jej nabyć.
Odpowiedz
#9
ArturKo napisał(a):Tyle to i ja wiem, jednak mogły być jakieś "zawirowania" w nazewnictwie. Chodzi mi konkretnie, czy np. wersja 7.0 na pewno nie obsługuje formatu AI8. Osobiście używałem najstarszej wersji 8.0 Illustratora i tak się zastanawiam, czy by nie jej nabyć.

Ja nabyłem CS2 - łatwiej się projektuje na pewno niż w 8- zresztą służy mi dobrze nie tylko do microstocków.

Podam taki przykład: to że AI8 nie obsługuje transparencji łątwo obejść - w fazie projektu wykorzystyje transparencje czy tryby warstw - później ewentualnie odtwarzam to w wersji strawnej dla AI8.

Oszczędzam przez to czas i nie pozbawiam się środków wyrazu które dostępne są w wyższych wersjach Illustratora
Odpowiedz
#10
Witajcie Smile

Tak sobie myślę... że zapomniano tu chyba o darmowym Inkscape'ie. Przecież to znakomity program do wektorów. Sam go używam i to w sumie z powodzeniem (puki co na fotolii).

Od razu odpowiem na pytanie które tu padło:
Czy wszystkie stocki przyjmują ją w formacie EPS?

Część przyjmuje również w SVG (Scalable Vector Graphic), który jest głównym formatem Inkscape'a. Do tych należą m.in. Fotolia i YAY Micro.

Zachęcam do poznania Inkscape'a bo "modelowanie" w nim krzywych to po prostu bajka Smile

Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka tematyka dla grafika? batoo21 9 7 483 2019-04-25, 10:05:07
Ostatni post: fret
  Grafika rastrowa fotoaloja 17 18 973 2008-07-10, 15:51:11
Ostatni post: Salmon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości