Idealne odwzorowanie kolorów fotografowanego przedmiotu
#1
Koleżanki i koledzy, jesteście w większości bardziej doświadczeni niż ja. Pracuję teraz nad bardzo ładnymi i bardzo kolorowymi poduszkami. Problemem okazały się kolory które w większości nawet nie przypominają tych jakimi je widać na poduszce. Problem miałem nawet z ustawieniem ich w domu trzymając w jednym ręku poduszkę a w drugim RAWa na komputerze. Sesje będę chciał powtórzyć bo tak nie może być.. Zdjęcia z tego co się zorientowałem mogą być na szarym tle bez lamp błyskowych... byle tylko kolory trzymały. Macie jakieś doświadczenia, rady, sugestie.. cokolwiek??
Szara kartka i balans bieli wg. wzorca coś tu pomoże? Wiem, że to podstawy ale nigdy tego nie wykorzystywałem.. a przyszła właśnie na to pora.


[Obrazek: attachment.php?aid=730]
Odpowiedz
#2
Tu jest ciekawy poradnik a to co Cię najbardziej interesuje masz tak od 6-7 min. ale całość warto posłuchać.
Poradnik
Odpowiedz
#3
To co widzisz na komputerze i zestawisz z oryginałem zawsze się będzie różniło. Najlepsza opcja to naświetlić poprawnie zdjęcie - szare tło jest dobrym rozwiązaniem, póżniej kolory porównujesz nie z monitorem a z paletą najlepiej CMYK. (tzn. próbkujesz zdjęcie i sprawdzasz kolor w próbniku papierowym, który z kolei porównujesz z oryginalnym produktem) ważne, abyś miał neutralne światło, bo jak zaczniesz to porównywać w zbyt cipełym lub zbyt zimnym to też nic się mądrego nie dowiesz.

Ponadto, nie każdy kolor można wyświetlić. Jest tyle różnych palet barw dla różnych materiałów, które można porównywać jedynie na zasadzie podobieństwa ale nigdy nie będa to takie same kolory.
______________
:twisted:
Odpowiedz
#4
Dzięki Wam za odpowiedzi. No zdaję sobie sprawę z tych różnic pomiędzy oryginałem a to co w kompie ale pokombinuję z tym co piszesz Grzegorzu. Tu będzie sprzedaż w internecie tych poduszek i muszę zrobić jak najbardziej rzeczywiste odwzorowanie. Zacząłem w pewnym momencie już się zapętlać bo zmieniając jeden kolor rozjeżdżałem drugi, zaznaczałem, odznaczałem a turkus nie był turkusem tylko niebieskim a różowy landrynkowy wyblakłym różowym....

Ale nie ma tego złego, człowiek się dokształci i mam nadzieje wyniesie z tel lekcji coś dobrego.
Odpowiedz
#5
no to utrudnię Ci tę robotę jeszcze bardziej Icon_cheesygrin różne monitory różnie odzwierciedlają kolory. Musisz to wszystko maksymalnie poprzycinać. a rada jest taka, niech to się "poprawnie" wyświetla na monitorze zleceniodawcy Icon_cheesygrin
______________
:twisted:
Odpowiedz
#6
Dobra, starczy już tych rad Icon_cheesygrin
Odpowiedz
#7
w camera raw (PS) masz zakładkę "kalibracja aparatu" a potem profil aparatu. PS ustawia domyślnie Adobe Standard , może inne Ci podejdą.
Odpowiedz
#8
Dzięki, sprawdzę to na pewno!
Odpowiedz
#9
Colorchecker passport i poprawnie skalibrowany monitor i powinieneś widzieć jak trzeba Icon_wink
Odpowiedz
#10
Inwestycja w ten passport.. choć fajna sprawa. Dziś i jutro nie mam czasu ale w czwartek spróbuję Waszych dobrych rad Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości