Editorial Polska a zagranica?
#1
Witam!

Od jakiegoś czasu wysyłam zdjęcia do Alamy.com, część z nich bez model release automatycznie ląduje jako 'editorial'. Ostatnio na goldenline trafiłem na dyskusję w której był podany odnośnik do ustawy regulującej rozpowszechnianie wizerunku w naszym kraju:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?t...9940240083

Czy ja źle rozumiem/interpretuję Polskie uregulowania o rozpowszechnianiu wizerunku zamieszczone w tym dokumencie czy może w Polsce patrzy się na to zagadnienie zupełnie innaczej niż w całej reszcie świata?

Czy łamię Polskie prawo już w momencie (nie mając podpisanego MR) wysyłania fotografii do Alamy licencjonowanej jako editorial?

Jak ma się sprawa do fotografów uprawiających tzw 'street'. Czy dzięki tej ustawie mogą w pewnym momencie zostać skazani przez sąd np za umieszczenie zdjęć ludzi w swoich portfoliach?

Pozdrawiam,
Robert
Odpowiedz
#2
Zobacz fotki w prasie. Jeśli ludziki stanowią tło lub element to nie ma problemu. Pojedyńcze twarze już tak, jeśli nie jest to osoba publiczna w czasie pełnienia swoich obowiązków
Odpowiedz
#3
Nie wiedziałem gdzie pisać więc podepnę się pod ten wątek.
Załóżmy że mam zdjęcia z koncertu jakiejś znanej grupy. Czy jeśli np. przerobiłbym je na wektor (rozpoznawalny) to czy będę potrzebował zgody modela czy pójdzie taka grafika na editorial?

ps. na Dreamstime widzę że zdjęcia koncertowe lądują jako editorial i podana jest dokładna nazwa zespołu.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak polska firma może rozliczać się z fotografami-amatorami Spoon 0 3 889 2012-04-22, 13:13:47
Ostatni post: Spoon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości