Jednoosobowa działalność gospodarcza, prośba o poradę.
#1
Witajcie,

Kieruję się z prośbą do Was w kwestii podpowiedzi dotyczącej prowadzenia własnej działalności.
Trafiła mi się nagła okazja na sprzedaż pewnego towaru i Internecie, głównie na Allegro.
Jest tylko problem, żeby to zrobić muszę założyć firmę żeby było to legalnie.
Sprawa wygląda tak, że muszę się bardzo szybko zdecydować i otworzyć jednoosobową działalność.
W sieci jest w miarę opisane krok po kroku jak założyć firmę itd. To jakoś odgarnę ale nie mam pojęcia jak jest z tymi podatkami i czy mi się to będzie opłacać.
Nigdy nie miałam działalności, więc będę miała niższą taryfę za ZUS przez pierwsze dwa lata. - To wiem
Ale teraz do sedna, mogę zakupić towar za 16zł netto za 1 szt danego artykułu od innej firmy.
Taka jest cena netto tej firmy. Pytania są teraz takie:

1. Ile zapłacę tej firmie tak naprawdę za tą jedną sztukę? 16zł czy może będzie to cena brutto?

2. Jeżeli brutto to ile to może być?

3. Co teraz jeżeli kupie to rzecz i sprzedam ją za 100zł w sieci?

4. Ile z tego będę musiała zapłacić do urzędu skarbowego oraz jak będzie wyglądało rozliczenie tej jednej sztuki?

5. Co będzie można wpisać w te całe odliczenia, koszty uzyskania przychodów?

6. Czy ten wspomniany VAT będzie liczony od kwoty mojej sprzedaży czyli od 100zł czy może od kwoty 100zł pomniejszonej o cenę zakupu przeze mnie danego towaru czyli 100zł - 16zł netto lub 100zł - cenę zakupu brutto 19,68zł?

7. Czy jeżeli zapłacę ten VAT 23% to będę musiała jeszcze zapłacić podatek do urzędu skarbowego od przychodu czyli 100zł - cenę zakupu netto/brutto czyli 84zł (100zł-16zł=84zł) lub (100zł-19,68zł=80,32zł) ??

8. Jeżeli obecnie mam dochody okazjonalne z sprzedaży praw autorskich z zdjęć i rozliczania tego na pit-36 to po zarejestrowaniu działalności mogą też żądać ode mnie rozliczania tych praw autorskich na działalność ???

9. Czy w koszty uzyskania przychodów mogę odliczyć zakupiony towar czyli jeżeli np. kupię 1000zł towaru zakupionego po cenie netto 16zł (1000szt x 16zł = 16000zł lub brutto 19,68zł ( 1000szt x 19.68zł =19680zł)?
Proszę pomóżcie mi, jestem w tym zielona i nie wiem czy ten biznes ma sens.
Bardzo liczę na Waszą pomoc, takie wytłumaczenie na chłopski rozum.
Pozdrawiam i życzę wspaniałego dnia.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Jednoosobowa działalność gospodarcza, prośba o poradę. - przez Tereskaax - 2020-02-28, 01:43:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości