Rozliczenia podatkowe - stocki
BLADE zmień księgową, My nie wykonujemy żadnych usług tym bardziej zagranicznych. Sądzę że precyzja wypowiedzi jest niezwykle ważna, szczególnie w sprawach finansowych. Ja uzyskuje dochody z praw autorskich sprzedając licencje do wykorzystania moich utworów wizualnych - fotografii.
Pozdrawiam.
yanuz
Odpowiedz
Stocki to nie usługi fotograficzne tak jak yanuz napisał o prawach autorskich. Urząd skarbowy i izba odmawia z korzystania z ulgi abolicyjnej bo nie pracuje za granicą ale to pretekst bo w przepisach tego nie ma. Pytałem się prawników od podatków z praw autorskich to niestety ten przepis 27g. jest tak specjalnie skonstruowany, że sam sobie zaprzecza i jest nie jasny z marną szansą na skorzystanie z ulgi. Jak pisze:

Ulga abolicyjna (art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi

Jak wiadomo dochody ze stocków to prawa majątkowe w zakresie praw autorskich, natomiast na końcu zdania pisze z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

To jak tu nie rozporządzać swoimi prawami mając dochody z praw majątkowych z praw autorskich? Smile Według mnie to ostatnie zdanie dotyczy nabywców a nie twórców i nie pisze, że dotyczy to twórców a Urząd i Izba Skarbowa podpiera się tym wyjątkiem, że twórca nie może skorzystać z ulgi abolicyjnej nie zależnie gdzie by był bo dochody ze stocków nie są z Polski tylko z zagranicy to Urząd i Izba Skarbowa uważa, że dochód jest z Polski.
Odpowiedz
(2012-04-09, 20:56:58)yanuz napisał(a): BLADE zmień księgową, My nie wykonujemy żadnych usług tym bardziej zagranicznych. Sądzę że precyzja wypowiedzi jest niezwykle ważna, szczególnie w sprawach finansowych. Ja uzyskuje dochody z praw autorskich sprzedając licencje do wykorzystania moich utworów wizualnych - fotografii.
Pozdrawiam.
yanuz

masz racje, usługa to to nie jest, księgowa tak to u mnie nazwała, a ja nie zwróciłem na to uwagi..
Gdyby to była usługa to bym mógł przejść na kartę podatkową i by było super...

przestudiowałem umowę - to nie Ty sprzedajesz licencje lecz robią to banki zdjęć Icon_mrgreen

Swoją działalność opisał bym teraz tak:
Działalność gospodarcza, polegająca na wykonywaniu zdjęć autorskich (Utworów) i ich obróbce. Moje zasoby fotograficzne udostępniam zagranicznym bankom zdjęć, które udzielają Użytkownikom (Odbiorcom) licencji na korzystanie z zawartości moich zasobów fotograficznych.

Co w takim razie wpisywać do księgi przychodów i rozchodów oraz na rachunkach?

może poprostu:
"udostępnienie zasobów fotograficznych"

ale jak wpisywałem do tej pory "usługa fotograficzna" - to raczej nikt mnie za to ścigać nie będzie...
Bo w końcu podatek 19% i tak płacę, a co tam obok pisze w opisie to nikogo to za bardzo nie interesuje..., bo to trudno nawet nam zrozumieć, a co dopiero jakiemuś urzędnikowi w US...

Niedawno (pół roku temu) się dowiedziałem że trzeba rachunki (lub faktury) wystawiać, czego wcześniej nie robiłem. Dostałem upomnienie z US i teraz wystawiam rachunki.

Odpowiedz
Jeżeli traktujesz swoją działalność jako gospodarczą to rzeczywiście coś trzeba wystawiać, chyba niekoniecznie rachunki - może być Dowód Wewnętrzny. Czy sprzedajemy licencje? Przeczytaj swój formularz podatkowy który trzeba było wypełnić na niektórych stockach.
Odpowiedz
Sam kiedyś głosiłem tezę, że sprzedajemy licencje. Potem już ostrożniej, że stockom udzielamy licencji na wyświetlanie zdjęć i sprzedaż sublicencji. Być może nawet to nie jest prawdą, może uda mi się dokopać do tekstu tak twierdzącego (niedawno gdzieś czytałem i było przekonujące). A tak w ogóle, to jeśli ktoś uważa, że sprzedaje licencje, to musi wiedzieć, że ta czynność jest w ustawie o vat zdefiniowana jako usługa (coś jak w prawie unijnym, na mocy jakichś tam przepisów, ślimak jest rybą, a marchewka owocem). W dodatku jest usługą, której miejscem świadczenia jest kraj nabywcy, ze wszystkimi tego konsekwencjami odnośnie rozliczania vatu i sprawozdawczości (deklaracja VAT-UE, choćby w przypadku Alamy) Smile
Odpowiedz
Więc może najbezpieczniej jest twierdzić że stocki sprzedają licencje bądź sublicencje, natomiast my uzyskujemy wynagrodzenie za wykorzystanie utworu - za materialne prawa autorskie.
Odpowiedz
Tylko że prawo do korzystania z utworu jest właśnie licencją, nawet jeśli się tego tak nie nazwie. Zresztą, nawet taka czynność, jak sprzedaż autorskich praw majątkowych też w ustawie o vat jest usługą.
Odpowiedz
To znaczy nie do końca tak jest chodzi o ustawę VAT. Nie chcę się teraz w to zagłębiać żeby za bardzo nie zamotać. Ale z definicji usługi wynika iż powinien być zamawiający usługę i jej wykonawca. Czyli naszą działalność chyba łatwiej podciągnąć pod produkcję artystyczną. A jeśli chodzi o ustawę VAT, chodziło o wyciągnięcie kasy, i nadal o to chodzi,
Odpowiedz
Od kilku lat sprzedaję na stockach jako element DG, co miesiac wystawiam fakturę exportową (VAT nie dotyczy). W treści wpisuje "zbycie praw - sprzedaz licencji na zdjęcia" (czy jakoś tak).
Na razie nie miałem kontroli, wiec nikt nie zweryfikował poprawnosci tej metody postępowania.
Odpowiedz
fotek dla każdego banku wystawiasz osobna fakture? czy sumujesz kwote (po wpłacie na PayPal) ze wszystkich micro i mid stockow i wystawiasz na to jedna fakture? a jesli tak to na kogo wpisujesz jako nabywce (jakis bank musi tam widniec)? co potem robisz z oryginałem faktury? napisz cos wiecej jesli mozesz bo czuje ze to dla mnie najlepsze rozwiazanie zeby podpiac to pod dzialalnosc firmy! Ksiegowi radzili zebym rozliczal to poza DG i składał to w PIT na koniec roku, ale szczerze watpie ze US na to zezwoli!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 128 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości