Rozliczenia podatkowe - stocki
(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): Focenie z DG, jeżeli to focenie jest przedmiotem DG niczym sie nie rózni od każdej innej dzialalnosci gospodarczej... wszystko trafia do rubryki przychody, koszty odlicza sie realne (anie ryczałtowe) itd.

Sugerujesz, że w takim przypadku nie można płacić podatku od 50% dochodu?
Akurat sprzedaż licencji jak nic podpada pod "Prawa autorskie i inne prawa"

(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): Sax ma szczególny przypadek (jak zrozumiełem na podstawie wypelnianych dokumentów), gdy prowadząc DG w innej branzy dodatkowo zajmuje sie foceniem hobbystycznie (wg wyjasnien dla US)
chyba nie ma znaczenia określenie "hobbystycznie" US i tak patrzy w papiery ile z tego jest przychodu, czy podatek zapłacony itd. Nazywać sobie możemy jak chcemy.

Możesz fotek wyjaśnić czemu to jest inny przypadek jeżeli ktoś ma DG na inną branżę niż foto?
Odpowiedz
no a ja mam właśnie taki kłopot, że
wypełniłam wczoraj pit 37 i przelane na PP kwoty zsumowałam i wpisałam w rubrykę w części C1 w poz.'Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy' i zatem wykazałam 50% kosztów uzyskania przychodu.
problem w tym, że w ogóle nic przez cały rok nie odprowadziłam, nie wypełniłam żadnego pita 53 i nie pamiętam nawet czy uczyniłam to w poprzednim roku
i co teraz?
czy może najlepsze wyjście to wypełnić teraz ten PIT 53 za cały rok i posłać razem z tym pitem 37?
dodam, że u mnie na razie dochody to są tak małe kwoty, które zbierają mi się raz na jakiś czas, że nie zawracałam sobie głowy pitami, a teraz się wystraszyłam dopiero, że mogą być kłopoty
Odpowiedz
Czytałem gdzieś analizy zapisów w ustawie, dotyczących samodzielnego wpłacania zaliczek. Wersja była taka, że o ile od różnych zleceń, dzieł itp nalezy to robić (i oznaczać na przelewie jako pit53), to przychody ze sprzedaży praw majątkowych (w tym z praw autorskich) nie zostały podciągnięte pod ten obowiązek, więc całość podatku dopiero w zeznaniu rocznym.
Odpowiedz
W przypadku zleceń i dzieł zwykle zaliczkę odprowadza zlecający i nawet jej nie dostajemy na konto. Przynajmniej ja zawsze tak miałem.
O ile się orientuję w przypadku przychodów z "praw autorskich" obliczamy w pit-37 ile się należy podatku i płacimy (ktoś pamięta do kiedy?)
Odpowiedz
(2010-04-14, 11:19:06)blas napisał(a): W przypadku zleceń i dzieł zwykle zaliczkę odprowadza zlecający i nawet jej nie dostajemy na konto. Przynajmniej ja zawsze tak miałem.

Owszem w przypadku zleceń krajowych zwykle tak jest, ale są przypadki płatności zza granicy właśnie za zlecenia i wtedy wykonawca wpłaca zaliczkę opisując ją jako pit53. Ten przypadek akurat jest określony w ustawie, zaś przepisów nakładających taką konieczność przy prawach autorskich brak.
Odpowiedz
kurdeż, to co robić
Odpowiedz
Dzięki ajt,
czyli wszystko w zasadzie zostało powiedziane.
Odpowiedz
(2010-04-14, 11:46:55)fotoaloja napisał(a): kurdeż, to co robić

Ja bym zostawił to tak jak jest, tzn. wpisane do pita rocznego z 50% kosztów uzyskania. Ostateczny podatek do zapłacenia (albo zwrotu) wyjdzie w picie już po "normalnym" jego wypełnieniu do końca.
Odpowiedz
Czy w pit 37 w rubrykę w części C1 w poz.'Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy' nie wpisuje sie tego co jest w informacji PIT-11? Tak chyba jest w instrukcji do wypełniania Pita. Od kogo wziąć PIT-11? Czy to nie naraza na kontrole z US jak w wypadku maxa? Może lepiej wpisać w C1 /5 inne źrodła?
Odpowiedz
(2010-04-14, 07:44:40)blas napisał(a): Sugerujesz, że w takim przypadku nie można płacić podatku od 50% dochodu?
Akurat sprzedaż licencji jak nic podpada pod "Prawa autorskie i inne prawa"

W DG, jeżeli jestes na KPiR to nie ma czegoś takiego jak koszty ryczałatowe (20%, 50%) a są realnie poniesione koszty jej prowadzenia. Czyli dla przykładu odliczam koszt zakupu aparatu, czynszu za studio, czy koszt wynagrodzenia dla modelki. Sprzedaz licencji podpada pod "Prawa autorskie..." o ile nie jest przedmiotem DG

(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): chyba nie ma znaczenia określenie "hobbystycznie" [...]
Możesz fotek wyjaśnić czemu to jest inny przypadek jeżeli ktoś ma DG na inną branżę niż foto?

Okreslenie hobbystycznie oczywiscie nie ma znaczenie - użyłem dla podkreślenia, ze nie jest to przedmiot DG.

Hm... to podobnie jak ze zleceniami o dzieło... jezeli podejmujesz sie jakiejś pracy na umowe o dzieło, to warunkiem tej formy jest to iz nie prowadzisz DG w tym zakresie. Jezeli prowadzisz, to powinienes wystawic fakturę.

Taki jest stan mojej wiedzy... dlatego zapytałem SAX-a o podanie szczegółów, bo zaniepokoił mnie jego sposób rozliczenia w przypadku, gdyby miał tą fotografię wpisana w działanosc
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 127 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości