Rozliczenia podatkowe - stocki
#41
TaWhy, przeczytaj jeszcze raz i na spokojnie dokładnie cały wątek, rozliczasz się PITem tylko raz - pod koniec roku, ale rozliczasz się ze składek wpłacanych w przeciągu roku podatkowego . Czyli jeszcze raz : nie masz firmy i wpadła Ci kasa, to wyliczasz sobie należny podatek i do 20 dnia kolejnego miesiąca pieniążki do skarbówki. I tak przez cały rok, a później zamykając rok podatkowy, uwzględniasz wszystkie te swoje dochody i wpłacane podatki w jednej deklaracji PIT-53.
Jest już jaśniej? Smile to tylko jedna z wersji, bo tu dyskusja trwa, .... czekamy też na wiadomości od Andrzeja Petelskiego.
Odpowiedz
#42
Jestem po pierwszym spotkaniu. Smile
Zanim będę miał wykładnie na piśmie (nie wcześniej niż 3-4 miesiące) ustaliłem co następuje:
Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności rozliczasz się po wyjęciu kasy z np. paypala i dopiero po wpływie na twoje konto, ale rozliczenie następuje raz w roku w zeznaniu ogólnym wpisując w rubryce przychody INNE. I tylko wtedy raz do roku, jeśli ogólny zarobek ze stocków nie przekracza w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku - obecnie to ok. 1400 $. Gdy ta kwota zostaje przekroczona zmuszeni jesteśmy placić zaliczkę na podatek dochodowy.
Jeżeli mamy zarejestrowaną działalność i stocki są jedną z jej form wówczas zobligowani jesteśmy do rozliczenia się co miesiąc i to nie po wpływie na nasze konto pieniędzy ale już na np. paypal.

Tak ogólnie to wszystko jest cholernie zagmatwane, bo znaczenie ma równiez to, jakie mamy umowy ze stockami i jakie prawa do zdjęć sprzedajemy - to ma ponoć wpływ na podatek.

Na razie tyle. Obiecuje, że jak będę miał na papierze to zamieszczę pdf-y.. Dlaczego tak długo? Ano tylko cztery urzędy w kraju zajmują się odpowiedziami na zapytania pisemne i niestety ten przynależny do mnie jest oddalony o 500 km. Smile Smile Smile

Pozdrawiam
Odpowiedz
#43
Bardzo jestem ciekaw tych pisemnych odpowiedzi (na których zresztą też można się przejechać, bo jakby co, to urząd zawsze może stwierdzić, że to była odpowiedź na postawione pytanie, które pytający sformułował niezgodnie ze stanem faktycznym), a jeśli będzie kolejne spotkanie, to polecam zagłębić się w te tematy: Smile

Andrzej Petelski napisał(a):Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności rozliczasz się po wyjęciu kasy z np. paypala i dopiero po wpływie na twoje konto

Jak to się ma to tego, że taki Paypal został w zeszłym roku wciągnięty na jakąś "listę banków luksemburskich", czy jakoś tak i w świetle prawa europejskiego jest bankiem. Wg znalezionych w sieci interpretacji, nawet osoby mające konto w Paypal są podobno obowiązane zgłosić je w NBP, jako konto w banku zagranicznym. Konkluzja: wpływ na konto w Paypal=wpływ na konto bankowe Smile

Gdyby nawet tak nie było (załóżmy Moneybookers, który, póki co, nie jest za bank uważany), proponuję podpytać, jak pani naczelnik zinterpretuje taką sytuację:
osobnik dostaje kasę na Paypal, ale zamiast przelać ją do banku, od razu płaci za np. jakiś zakup w zagranicznym sklepie internetowym, po czym dostaje przesyłkę. Albo np. przelał pieniądze na konto paypal kolegi, któremu w ten sposób oddał dług. Dochód niewiątpliwie osiągnął i nawet go spożytkował - i pytanie: kiedy powinien go opodatkować, bo w świetle powyższej odpowiedzi nigdy.
Ustawa mówi, że momentem przychodu dla osoby bez działalności jest moment postawienia środków do dyspozycji. Typowo: kasa do ręki lub wpływ na konto. Moim zdaniem takim postawieniem do dyspozycji jest już sam wpływ na konto paypal, bo jak w powyższym przykładzie, można już wtedy pieniędzmi dysponować Smile

Andrzej Petelski napisał(a):Jeżeli mamy zarejestrowaną działalność i stocki są jedną z jej form wówczas zobligowani jesteśmy do rozliczenia się co miesiąc i to nie po wpływie na nasze konto pieniędzy ale już na np. paypal.

To drugi przypadek i znów się nie zgodzę Smile
W przypadku działalności ustawa mówi, że opodatkowaniu podlegają wszelkie kwoty należne, choćby nie zostały otrzymane. Wpływ kasy gdziekolwiek nie ma więc tu nic do rzeczy. Można dyskutować, kiedy dokładnie dana kwota jest należna, ale niewątpliwie nie później, niż dzień zadysponowania wypłaty na stronie stocka. W dodatku wtedy już należy wystawić fakturę vat (jeśłi ktoś jest vatowcem), i odprowadzić wszelkie podatki, nawet jeśli kasa nie przyjdzie Smile

Jak widać, proste to rzeczywiście nie jest Smile
Odpowiedz
#44
Tak na marginesie, to zaczynam odnosić dziwne wrażenie, że naszymi dyskusjami, coraz bardziej poszerzamy obszar interpretacji, i tak już zawiłych przepisów podatkowych. Wiadomo przecież, że nasze wątpliwości są również wątpliwościami urzędników skarbowych. Ci z kolei (jak mniemam), kontrolują nasze zeznania, w kontekście podatnika, który wykazał dochód i odprowadził podatek. Wiadomo, że podatki płacić trzeba, a MY je płacimy,(!) i w razie jakichkolwiek niejasności, można poprostu złożyć pisemne wyjaśnienie : dlaczego - tak, dlaczego - tyle i dlaczego - właśnie wtedy.
Często wystarcza ustne wyjaśnienie podczas osobisej wizyty w US.
Tam też siedzą ludzie, dla których to poprostu praca, chcą mieć w porządku papiery i dane w systemie. Czasy się zmieniły. Jeśli przyjmiemy jedną sensowną wersję rozliczeń i będziemy na tej podstawie składać nasze PITy i płacić podatki, to nie widzę powodów do paniki.
Już słyszę te głosy oburzenia, że prawo podatkowe, że wszystko jest ustalone ,... ale tak na spokojnie - .... nie takie rzeczy w naszym kraju są ustalone, i nie takie szopki się wyczynia w świetle prawa . Mamy to na codzień w Wiadomościach , aż do obrzydzenia.
Róbmy swoje, płaćmy podatki i zarabiajmy jak najwięcej, czego wszystkim szczerze życzę.
(i nie krzyczcie na mnie za ten hipisowski tekst, hehe)
Odpowiedz
#45
ostra dyskusja, może umówmy sie tak, jak ktoś już będzie wiedział jak to sie robi to napisze to w formie instrukcji?

np. 1. wyplacam 100$ z Paypal
2. Wypelniam PIT-7823
itd :wink:
Odpowiedz
#46
Cytat:(i nie krzyczcie na mnie za ten hipisowski tekst, hehe)

tam zaraz hipisowskiSmile
nie wpadasz w paranoję i tyleSmile
ja niedługo podrepczę do US i będę mieć z głowy sprawę


bardziej od interpretacji prawa podatkowego martwi mnie spadek cen dolara, jak tak dalej pójdzie, to pójdziemy z torbami ja oraz to mój skromny stockowy kram
Odpowiedz
#47
Ja tylko zwracam uwagę na to, że to nie jest takie proste, ale niewątpliwe osoba płacąca podatki wyliczane według takich czy innych interpretacji, w przypadku ewentualnych, stwierdzonych w przyszłości uchybień, będzie potraktowana znacznie łagodniej od kogoś ukrywającego dochody. Tak więc, jak fotoaloja pisze, martwmy się bardziej spadającym kursem dolara - zastanawiam, się, czy kolejna wypłata nie będzie już po kursie<2zł Smile
Odpowiedz
#48
polecam linka: http://kantory.pl/wykresy.php?waluta=usd
Odpowiedz
#49
kalim napisał(a):polecam linka: http://kantory.pl/wykresy.php?waluta=usd
PayPal wypłaca dzisiaj po 2.10 zł za dolara Icon_sad
Odpowiedz
#50
Serdecznie witam wszystkich!

Mimo iż po lekturze wątku sprawa wydaje się trochę jaśniejsza to ciągle nie jestem pewien. Dlatego prosiłbym o pomoc jakiejś osoby (fizycznej, nie firmy) która już wypłaca ze stocków. Na razie nie obchodzą mnie rozliczenia roczne i dodatkowe rachunki matematyczne w formularzach PIT. Na to też przyjdzie czas. Napiszcie proszę jak rozliczylibyście z 1000USD. Załóżmy że równo 1000USD zostało przelane dziś na paypala. Co po kolei robicie, ile kasy wysyłacie do US itd.

Czy do wpłacenia podatku do US można wykorzystać konto mbanku (opcja przelew podatku) czy trzeba dreptać do US z pieniążkami między zębami?

Dolar tak spada że nie ma sensu czekać z kasą w bankach zdjęć.

Pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 9 072 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości