Rozliczenia podatkowe - stocki
[quote='canion' pid='15941' dateline='1236679078']

-to potwierdza to o czym byla już jakiś czas temu mowa.
niestety tak

-Sprzedąz poprzez stocki to DG podlegająca opadatkowaniu na zasadach ogólnych oraz co gorsze podlega obowiązkowi płacenia składki ZUS.
Ale pracując na etacie płacisz zus-owi "tylko" ok. 250 pln z czego faktycznie 7,5 % z 9% wyliczanej podstawy idzie Ci w koszty - przy DG.

-w przypadku osób które zarabiają na stockach niewiele i nie są nigdzie zatrudnione/nie prowadzą DG praktycznie oznacza to koniec stockowej kariery.
I nie dziwie się że szara/czarna sfera rozszerza się Icon_cry
Odpowiedz
Też się pogubiłem, nie ma nigdzie konktretnego przepisu gdzie indziej piszą w przepisach, że nie musimy odprowadzać podatków bo Polska podpisała kontrakt z Usa o podwójne opodatkowanie już w Usa. Gdzie jest prawda?
Wydaje mi się, że przepisy specjalnie zmieniają często mieszają aby zabłądzić a potem przywalić karą za błędy i niewiedze.
Odpowiedz
Każdy US ma własną interpretację niestety, dlatego najprostsze co można w tej sytuacji zrobić to:
zapłacić całość podatku czyli 19%, 30% i wyżej w zalezności od progu na jakim jesteśmy, a w maju złożyć korektę odliczając 50% kosztów uzyskania. Wtedy US będzie się musiał ustosunkować do tego i jeśli zwróci nam nadpłatę to cacy mamy wykładnię na kolejny rok, jeśli nie to musi podać swoje stanowisko w oparciu o przepisy. To chyba najrozsądniejsze wyjście dla osób nie prowadzących DG a pracujących na etacie.
Prawdopodobnie US nie zwróci nam tej nadpłaty gdyż żeby móc odliczyć 50% trzeba być artystą a oni też mają zarejestrowaną DG i kółko się zamyka, ale co miasto to inna interpretacja dlatego warto spróbować.
Gorzej mają Ci nie pracujący i nie prowadzący DG, bo wtedy faktycznie dochodzi kwestia ZUS, gdyż każda działalność która przynosi systematyczne dochody podlega zarejestrowaniu.

Losanger Ty mylisz trochę pojęcia bo to że Polska podpisał umowę to oznacza jedynie że nie podlegasz podwójnemu opodatkowaniu, więc płacisz w Polsce to w USA nie i odwrotnie.
Odpowiedz
to co napisał pershing się zgadza, jezeli ktoś płacił do tej pory 50% to poprostu będzie musiał przelać zaległe pieniądze dla urzedu skarbowego do konca kwietnia.
Najgorzej ,że jeszcze jestem studentem i ZUS mnie nie obchodzi , ale za 2 miechy już nim nie będe i chyba bede musiał znaleść sobie jakąś pracę Icon_razz
Odpowiedz
pershing masz racje pomyliłem pojęcia. No dobra żeby sprzedawać zdjęcia trzeba mieć działalność gospodarczą a nie może to być jako osoba fizyczna bez działalności gospodarczej?
Odpowiedz
przeciez napisał ,że to jest dla osob nie prowadzących dzialalnosci gospodarczej
Odpowiedz
Podaję jako ciekawostkę do przeczytania:
http://podatki.gazetaprawna.pl/porady/31...chodu.html
To pewnie tylko interpretacja NSA dotycząca bardzo konkretnego przypadku i niekoniecznie słuszna, ale przyznam, że nieco zwątpiłem w słuszność swoich dotychczasowych poglądów Smile
Odpowiedz
Słowem, jedna wielka paranoja z tymi przepisami podatkowymi w naszym pięknym kraju. Co US to inna interpretacja przepisów.
Odpowiedz
dokładnie grzym , dlatego sie nie zdziwie ,że każdy inaczej będzie sie rozliczal i tak to bedzie akceptowane przez US, jutro bede wiedzial od ksiegowej jak to z tymi artystami czy cale 19 % czy jednak jakos bokiem da sie to obejsc
Odpowiedz
To napisz jak tylko się dowiesz. Może coś się wyjaśni.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rozliczenie podatkowe (bez DG, bez etatu) Interior 14 8 951 2015-06-09, 11:25:37
Ostatni post: Interior

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 17 gości