Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2015-08-03

(2015-08-03, 07:25:48)maccio napisał(a): Hej,
2 i 3. Do celów księgowych liczy się tylko data wpływu kasy na PP (i kurs dolara na dzień chyba poprzedzający).
4. Faktury wystawia się tzw. wewnętrzne ze stawką 0%VAT.
Pozdrawiam
Dziękuję Macieju za odpowiedź - pierwszy raz się spotykam z tym terminem
FAKTURA WEWNĘTRZNA... widzę, że muszę trochę poszperać w sieci, by nie porobić błędów.
Ale konkretnie - ad. 4
- np. wpływa kasa 5 lipca 2015 na paypala - załóżmy 100$ od shutterstocka
- wystawiam fakturę z tą datą (JAK TO NAZYWASZ? eksport usług? - jak pisał Fotek, czy jakoś inaczej? Sprawdzam kurs średni dolara wg NBP z dnia 4 lipca...
Miałbyś możliwość wrzucenia skanu takiej faktury (z zaczernionymi danymi firmy i finansowymi oczywiście)? Może byc na PW.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - maccio - 2015-08-03

Na szczęście mam dobrą księgową, która wszystko ogarnia - więc niestety nie pomogę Ci w szczegółach. Mam więc głowę wolną od spraw rachunkowych - co polecam...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2015-08-03

maccio - dzięki Smile
Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zajrzy i te szczegóły uzupełni - np. milosz, fotek lub ajt Icon_wink
podejrzewam, że wszyscy VAT'owcy ogarniają ten temat podobnie - stąd moja (świeżaka) prośba o pomoc w ogarnięciu zagadnienia


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - milosz - 2015-08-03

ja narazie nievatowiec Icon_wink
księgowość ogarnia mi jedna z 2 głównych/popularnych internetowych księgowości - jako "artysta" troszkę nie mam do tego głowy - a tymbardziej czasu jako "artysta" stockowy Icon_wink (wychodzi sporo taniej, a przydzielona jest "żywa" księgowa, z imieniem/nazwiskiem i jakby coś -odpowiedzialnością przed skarbówką- nigdy jej<księgowej> nie widziałem ale kontaktować się/wyjaśniać można bez problemu...także polecam takie rozwiązanie)


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2015-08-03

(2015-08-03, 12:19:59)milosz napisał(a): ja narazie nievatowiec Icon_wink
księgowość ogarnia mi jedna z 2 głównych/popularnych internetowych księgowości - jako "artysta" troszkę nie mam do tego głowy - a tymbardziej czasu jako "artysta" stockowy Icon_wink
Dzięki za odpowiedz milosz
pomyślałem o Tobie - bo jestes jednym z najbardziej aktywnych i... inspirujących forumowiczów ... byłem przekonany, że juz zdążyłeś wskoczyć w VAT...

To czekam dalej Icon_wink ja mam układ taki, że dostarczam księgowej faktury (korzystam z fakturownia.pl) ... ale wypisać muszę je sam. Przy standardowych zleceniach nie mam z tym problemu... a moja księgowa niestety rozłożyła bezradnie ręce... Wiem, mogę zmienic księgowa Icon_wink (za takie rady z góry dziękuje) - ale prościej bedzie poprosić o pomoc na forum - jestem przekonany, że niejeden VAT'owiec na forum sie loguje...

Także uprzejmie proszę o informacje Smile ... jak te faktury z dochodami ze stocków przygotować... jak opisać


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2015-08-03

Ponawiam prośbę do VAT'owców...
Poświęćcie proszę 2-3 minuty i opiszcie w miarę precyzyjnie, jak wyglada taka faktura wystawiona w odniesieniu do przychodów - wykazywanych np. na koncie paypal - a których źródłem jest Shutterstock i inne banki.
Kurczę - wydawało mi się, że to banalne -dla prowadzących DG- pytanie Icon_sad
A tu taka cisza Icon_sad


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alga38 - 2015-08-04

Cisza zapewne dlatego, że ten temat został już wcześniej opisany.. Poza tym lato jest, wakacje Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - SHaiith - 2015-08-04

To ja coś napiszę.
Sam mam DG i zawsze bałem się, że będę VAT-owcem, ale po kolei.
Powiedzmy, że mamy dwie sytuację.

To czy jesteś/ musisz być VAT-owcem to inna sprawa. Moja księgowa ostatnio mi oznajmiła, że nie muszę być jeżeli nie chcę. Po przekroczeniu 150 tyś. zł przychodu rocznie obowiązkowo musisz być VAT-owcem. Okazuje się, że i tak i nie. Jeżeli sprzedajesz towar lub świadczysz usługi to wtedy obowiązuje Ciebie podatek VAT. W przypadku stoków jest to udostępnienie dzieła do wykorzystania. Nie jest to ani sprzedaż ani usługa. Jest na to wyrok sądu najwyższego. Ale jeżeli do tego prowadzisz inną działalność zarobkową w ramach swojej działalności gospodarczej to sprawa może wyglądać inaczej. Tyle o tym czy być VAT-owcem. teraz sprawa rozliczeń.

1. Nie jesteś VAT-owcem.
Sprawa jest dość prosta jak zostało napisane wyżej. Kasę z PayPala przeliczasz na PLN po kursie z dnia wcześniejszego. Jest to twój przychód. Na picie jesteś rozliczany w ramach 18%-32% podatku lub jak masz liniowy to 19%. Koniec kropka.

2. Jesteś VAT-owcem.
Tutaj mamy sprawę gorszą, ponieważ oprócz 18% - 32%, czy 19% podatku dochodzi nam podatek VAT 23%.
I teraz najważniejszą rzeczą jaka jest to, że na fakturze jaką wystawiasz, wiadomo, że nie wysyłasz jej do banku zdjęć bo ich to nie interesuje, tylko dla własnej ewidencji mozesz wystawiać ta fakturę (ja nie wystawiam, mojej księgowej starcza wydruk z historii z PayPala i przeliczenie tego na PLN) to na fakturze piszesz stawka VAT "n.d." nie dotyczy. A w tytule możesz sobie wpisać co chcesz np: "Udostępnienie działa w formie elektronicznej", ktoś chyba to gdzieś napisał. Raczej nie jest ważne co napiszesz, ale jak to uzasadnisz w US. W takim układzie nie zarabiasz VATu w ogóle, a całe koszty jakie masz najpierw odliczasz VAT potem podatek. I problemy zaczynają się w momencie kiedy chcesz odzyskać ten VAT, bo wg. Urzędu Skarbowego wręcz nie jest możliwe, że nie zarabiasz VATu tylko masz starty a prowadzisz biznes nieopłacalny. Od razy w 99% przypadków masz kontrolę. Co nie jest miłe i może skończyć się karą, ponieważ w Polskim prawie ta co i jak robisz można znaleźć 10 ustaw, które nawzajem się wykluczają.

Ja nie jestem VAT-owcem (co i każdemu stokerowi polecam) bo nie chce być, nie chce mi się walczyć o odzyskanie VATu. Wole mieć prostą księgowość.
Jeżeli ktoś tylko zarabia na stokach to alternatywnym rozwiązaniem jest zawieszenie działalności do przychodu 44 tyś. w takim układzie jako artysta masz 50% kosztów uzyskania przychodów i w sumie nie uzyskujesz 86 tyś. więc masz 18% podatku do płacenia z 50% kosztów uzyskania przychodów, więc masz w sumie 9% podatku do płacenia.
Potem można wznowić działalność i rozliczać normalnie na działalności.
Ale to wszystko zależy od tego jakie ma się koszty, które można wpisać w działalność.

Urząd Skarbowy w Bydgoszczy wydał korzystne dla nas rozporządzenie. Polecam artykuł dużo wyjaśnia.

http://www.eporady24.pl/serwis_internetowy_sprzedajacy_zdjecia_a_rozliczenie_z_urzedem_skarbowym,pytania,15,86,4418.html

oraz

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/2-podatek-od-towarow-i-uslug/261-miejsce-swiadczenia/262-miejsce-swiadczenia-przy-swiadczeniu-uslug/145117-dokumentacja-faktura-vat-licencja-miejsce-swiadczenia-uslug-sprzedaz-swiadczenie-uslug.html

Mam nadzieję, że coś pomogłem.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2015-08-04

(2015-08-04, 17:51:12)SHaiith napisał(a): .... W przypadku stoków jest to udostępnienie dzieła do wykorzystania. Nie jest to ani sprzedaż ani usługa...

Tutaj sie tylko przyczepie Jacku... na gruncie przepisów podatku VAT jest to jednak "swiadczenie usług niematerialnych poza terytorium kraju"

PS. Aby przeczytac ten pierwszy link trzeba być chyba zalogowanym do serwisu. Moze możesz gdzies tę treść udostepnić?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2015-08-04

( 1 godzinę temu)SHaiith napisał(a):  

SHaiith jesteś WIELKI Smile
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

Zawieszenie działalności w moim przypadku nie wchodzi w grę - poza fotografia stockową wykonuję zlecenia dla agencji reklamowych - i tu bez mozliwosci wystawiania faktur miałbym zapewne pod górkę...

Zaraz zabieram się za czytanie materiałów w linkach... o ile uda mi się je otworzyć (pierwszy z linków nie działa - jak zauważył fotek)

"To na fakturze piszesz stawka VAT "n.d." nie dotyczy. A w tytule możesz sobie wpisać co chcesz np: "Udostępnienie działa w formie elektronicznej" "

Stawkę - mam, tytuł faktury - mam

Pozostaje mi do rozstrzygnięcia kwestia tego, czy wystawiać te faktury dla konkretnych banków...
(To, że one tych faktur do niczego nie potrzebują - to wiem Icon_wink nie zamierzam ich wysyłać.. ale jak pisał Jacek - dla celów ewidencyjnych ... tylko, czy US w ogóle obchodzi, czy przelew na paypal jest z Getty, fotolii, czy z jakiegokolwiek innego banku?

fotek - podajesz konkretny stock, ktory odpowiada konkretnemu przelewowi z paypal'a?

Pamietam, że ktoś w tym wątku prosił juz kiedyś o dane poszczególnych stocków - właśnie do tego celu. Nie pamietam jedynie, czy ta prośba spotkała sie z jakimś odzewem.. (?)