Stock Board - forum fotografii stockowej
Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) (/watek-zdjecia-ludzi-uniwersalny-model-release.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - yanuz - 2012-02-04

Ten zapis czyli np; 1 USD jest po to żeby określić korzyści jakie otrzymała modelka za pozowanie. Chodzi o to że można ustalić ich wartość materialną w konkretnej walucie, nie jest to np; satysfakcja z bycia modelką... Ale może to być chociażby udostępnienie fotografii do promocji własnej - gdzie wartość tych fotografii można konkretnie wyliczyć. I zapis ten jest bardzo ważny z punktu widzenia prawnego - oczywiście przy tej formule MR.


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - invisible - 2012-02-28

ok, mam pytanie.
Czy przyjmą takie zdjęcia: jeśli wrzucę na swoje konto w banu zdjęć, zdjęcie modelki/modela, ale umowa z nim będzie podpisana przez męża, a nie przeze mnie?


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - fotek - 2012-02-29

Jezeli masz konto indywidualne to oświadczasz, ze wszystkie zdjęcia są Twojego autorstwa. Umowa (chodzi zapewne o ModelRelease) podpisana przez kogos innego przeczy temu.
Uważam, że tak sie nie da Smile


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - edi - 2012-02-29

fotek, nawet na IS jak jeszcze byla taka extra podstrona w procesie uploadu to sie wlasnie zaznaczalo ze jest sie autorem itd. ale to sie jakis czas temu zmienilo i teraz praktycznie wszystkie banki zdjec pisza ze musisz MIEC PRAWA DO ZDJEC, a wiec chodzi o majatkowe prawa autorskie dzieki ktorym mozesz sprzedawac fotki. Moim zdaniem wystarczy zwykla umowa przeniesienia majatkowych praw autorskich zdjec z jednej osoby na druga i takie cos dolaczac do kazdego MR.
Zacytuje Ci kawalek z MRki DT:

I ......IXINSKI..... (model) ..... give to ..... STOCKER..... (photographer), his/her legal representatives and successors, as well as persosns or corporations, including Dreamstime.com acting with his her permission, unlimited permission to use, and/or publish and/or copyright photographic portraits or pictures of the Model, ..... and so on


inne stocki tez takie zapisy maja, musialbym przejrzec wszystkie MR'ki ktore mi podpisuja (nie korzystam z uniwersalnych) - no chyba ze ktos sobie nie uaktualnil uniwersalnej MRki


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - canion - 2012-02-29

a co zrobisz w momencie jak modelka zaprzeczy że udzielała zgody na komercyjną sprzedąż zdjęć osobie trzeciej? oczywiście sytuacja nie spotykana codziennie ale sie zdażyć może. wtedy mało kogo na stocku bedzie interesowało z kim i jak sie dogadałaś/eś , bo osoba trzecia nie ma na ręku MR od danej modelki.

Pewnie da sie przenieść np całe pf na inną osobę np spadkobierców fotografa ale jest to sprawa wysoce indywidualna i do indywidualnego rozpatrzenia przez administrację.




RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - fotek - 2012-02-29

(2012-02-29, 10:11:14)edi napisał(a): fotek, nawet na IS jak jeszcze byla taka extra podstrona w procesie uploadu to sie wlasnie zaznaczalo ze jest sie autorem itd. ale to sie jakis czas temu zmienilo i teraz praktycznie wszystkie banki zdjec pisza ze musisz MIEC PRAWA DO ZDJEC, a wiec chodzi o majatkowe prawa autorskie dzieki ktorym mozesz sprzedawac fotki. Moim zdaniem wystarczy zwykla umowa przeniesienia majatkowych praw autorskich zdjec z jednej osoby na druga i takie cos dolaczac do kazdego MR.

Możliwe, ze tak mozna, ale póki co pytanie dotyczyło sytuacji, gdy poza MR podpisanego z kims innym, żadnego innego dokumentu pytająca nie posiada




RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - invisible - 2012-02-29

ok rozumiem. Dzięki Smile


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - claraveritas - 2012-02-29

mam pytanie do FotkaIcon_wink: ostatnio wystawiłem kilka fotek ślubnych tzn mnie i mojej żony wraz z uniwersalnym MR na Shutterstock i wszystko odrzucili, ponieważ zażyczyli sobie indywidualny MR do każdego, a ja się pytam dlaczego skoro na innych stokach przechodzi bez problemu?


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - canion - 2012-03-06

Musi być MR osobno dla każdej osoby. to że coś przechodzi np na Fotolia to Shutterstock kompletnie nie interesuje.


RE: Zdjęcia ludzi ( Uniwersalny Model Release ) - fotek - 2012-03-06

(2012-02-29, 20:59:04)claraveritas napisał(a): mam pytanie do FotkaIcon_wink:

Nie zauwazyłem, ze pytanie do mnie, jakkolwiek nie wiem dlaczego - działam tylko na IS. Ale chyba canion odpowiedział - ogólna zasada na stockach, to oddzielny MR dla każdej osoby na zdjęciu. Jeżeli sa wyjątki to ja ich nie znam