Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych
#30
Claudii chodziło zapewne o to że im dalej lampę dasz od obiektu, tym bardziej światło odbija się od powierzchni otaczających obiekt przez co słabnie i faktycznie wydaje się być rozproszone (i w dokładnie taki sam sposób rozumowałem w moim pierwszym poście). Na takiej zasadzie chyba błyskamy lampami zamontowanymi na aparatach Icon_wink Odbijamy światło od sufitu czy innych powierzchni żeby je zmiękczyć (mimo że źródło światła jest bardzo małe to odbicia zmiękczają cienie).
Mateuszowi za to chodziło za pewne o to że oddalając źródło światła, robi się ono coraz mniejsze i przez to mamy ostre cienie - to się sprawdza na dworzu na otwartej przestrzeni gdzie nie występują odbicia od dużych powierzchni - przykład słońca które jest ogromnym źródłem światła lecz jest daleko przez co daje ostre światło, wystarczy jednak żeby np. słońce przysłoniły lekkie chmurki a powierzchnia źródła światła zwiększa się i mamy miękkie światło (przykład z książki chyba nawet). Dlatego przyznałem mu rację, bo ogólnie rzecz biorąc im mniejsze źródło światła względem obiektu tym ostrzejsze daje światło.
Jednak w pomieszczeniu dochodzą odbicia tego światła od powierzchni otaczających, przez co cienie się zmiękczają - prosty przykład, weź nieosłoniętą żarówkę, włącz w jakimś pomieszczeniu i umieść blisko obiektu - będziesz widział ostro zarysowane cienie, oddal tą żarówkę a cienie zaczną się robić miękkie. Smile
Taka moja filozofia i ja bym to tak rozkminiał... Wydaję mi się więc że obie osoby mają tutaj rację, z tym że racja zależy od miejsca w którym robimy zdjęcie Smile
Bardzo fajną radę dał moim zdaniem yanuz odnośnie prześcieradła które faktycznie może być złotym środkiem Smile
Portfolio: SS | IS | FT | DT | AL | DP | 500px |Facebook
Nikon D800 + Nikkor 24-70mm f/2.8 + Sigma 50mm f/1.4 + Sigma 85mm f/1.4
Pozdrawia Zając :)
shutterstockistockphotodreamstimedepositphotos
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych - przez kamil - 2012-07-11, 11:57:07
RE: Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych - przez alzajac - 2012-07-13, 13:20:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości