Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych
#25
(2012-07-13, 12:29:41)Claudia napisał(a): Tak, mój drogi światło z lampy jest słabsze i można nim dowolnie manipulować, więc wpływać na jego moc, kąt padania i stopień rozproszenia.

Claudio... w Twoim poprzednim poście było tylko jedno prawdziwe stwierdzenie: że wraz ze wzrostem odległości stopień oświetlenia (jest na to tez fachowa nazwa) maleje. Trzeba koniecznie dodac, ze ta ilośc światła maleje proporcjonalnie do kwadratu odległości.

Ważna jest jednak jeszcze jedna rzecz: powierzchnia źródła światła. Jeżeli jest nie za duża, to mamy światło punktowe (np. od lampy aparatowej). jeżeli założymy softbox, to mamy sporą powierzchnię, dzięki czemu światło jest rozpraszane, albo inaczej: oświetla obiekt z różnych kierunków dająć miekkie oświetlenie. Miekkie światło dla mnie to takie, gdy przejścia między światłami a cieniami są łagodne (czyli mamy taki jakby gradient).

Jezeli jednak ten softbox zaczniemy oddalać, to w pewnym momencie trzeba go traktować jako światło punktowe oświetlające obiekt z jednego kierunku. To daje kanciaste światło, czyli wyraźne, ostre przejście od świateł do cienia.

Zasada kwadratu odległości powoduje jednak, że cienie sa mniej intensywne, ale jednocześnie dość wyraźnie zarysowane. Nie mozna tego nazwac ani światłem rozproszonym, ani tez światłem miekkim.

Może jednak zaistnieć sytuacja, że tak oddalone światło odbija sie od ścian i wypełnia cienie, jednak to już nie będzie przypadek panowania nad światłem.

Kiedys próbowąłem do oświetlenia postaaci takiego patentu: tkanina przepuszczalna (jak w sofcie) o dużej powierzchni (chyba miała ponad dwa metry wysokoości) - na którą od góry, pod katem ok 45 stopni w dół, świeciliśmy jedną lampą. Tkanina stawala sie przez to dużą powiechnią świecącą. W środku modelka, po drugiej stronie duża blenda. Otrzymaliśmy całkiem fajne, miękkie i równomierne światło na całej postaci. Być może to byłaby metoda na drzwi

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych - przez kamil - 2012-07-11, 11:57:07
RE: Zdjęcia drzwi zewnętrznych wejściowych - przez fotek - 2012-07-13, 12:58:48

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości