Jak robić zdjęcia w ruchu ?
#11
(2008-09-27, 22:11:14)tomek.g napisał(a): http://nikoneurope-pl.custhelp.com/cgi-b...p_cv=1.650 - tylko musisz się zarejestrować.


dziekuje i pzdr
Odpowiedz
#12
Robert jesteś pewien że przy cropie trzeba ten czas pomnożyć?
Przecież crop fizycznie nie wydłuża ogniskowej tylko przedstawia wycinek klatki FF, to że obiekt wydaje się większy można zniwelować porównując zdjęcie z cropa z takim samym wycinkiem z klatki FF ale o większej rozdzielczości matrycy - aby oba obrazy były takiej samej wielkości.
Podsumowując crop drgań nie zwiększa.
Odpowiedz
#13
Jarek, chyba trzeba.
Robiłeś kiedyś foty kompaktem który miał np. 10x zoom?
Faktyczna ogniskowa dla takiego obiektywu przy max zoomie miała pewnie kilkanaście-kilkadziesiąt mm. A chyba nie łatwo było utrzymać, prawda? :}
Odpowiedz
#14
(2008-10-02, 17:11:29)Jarek napisał(a): Robert jesteś pewien że przy cropie trzeba ten czas pomnożyć?
Przecież crop fizycznie nie wydłuża ogniskowej tylko przedstawia wycinek klatki FF, to że obiekt wydaje się większy można zniwelować porównując zdjęcie z cropa z takim samym wycinkiem z klatki FF ale o większej rozdzielczości matrycy - aby oba obrazy były takiej samej wielkości.
Podsumowując crop drgań nie zwiększa.

ja uważam że trzeba. Niektórzy ludzie twierdzą że nie... ale jeśli obiektyw podepniesz np przez mieszek lub "extension tubes" do FF to też masz wycinek z obrazu rzutowanego przez obiektyw. Czy łatwiej jak 50tkę podłączysz przez "extension tube" o długości 100mm to bez problemu wykonasz nie poruszone zdjęcie z czasem 1/50s (na FF)?

ten temat był wałkowany setki razy, tutaj odnośniki do bardziej rzeczowych dyskusji na ten temat (z canon-bloard.info):
http://canon-board.info/showthread.php?t=21666
http://canon-board.info/showthread.php?t=5383

To Ty robisz zdjęcia, i tak ostateczna decyzja należy do Ciebie. Regułka jak wiele innych - to nie jest wyrocznia. Czas 'nie poruszenia' i tak w większości zależy od tego jak mocno drżą Twoje ręce. Ja wolę przemnażać przez cropa i potem nie płakać nad materiałem który jest już wyświetlany na moim monitorze. Każda regułka ma jakiś zakres tolerancji... czasem lepiej bardziej otworzyć obiektyw (lub podbić ISO) i mieć święty spokój z dużym odsetkiem poruszonych zdjęć.

Pozdrawiam,
Robert
Odpowiedz
#15
Z tym zoomem w kompakcie to macie racje.
Może wcześniej nie dość jasno napisałem o co mi chodziło.

Rozważmy sytuacje gdzie body crop i FF mają po 12 mpix.
Wiadomym jest żeby otrzymać ten sam obraz (co do kadru) przy cropie 1.5 i FF to trzeba odpowiednio użyć np. 33mm crop i 50mm FF.
Ale teraz gdyby do cropa i FF zapiąć tą samą 50mm to crop pokaże nam jakby nie było "zbliżenie" (wycinek tego co kryje szkło) bo pokryje ten obszar 12 mpixelami gdzie FF zużywa te 12 na większy kadr. I w tym momencie powiedzmy zmieniamy matryce FF na większą (mpix) tak że po wycięciu w programie graficznym takiego samego kawałka jak przy cropie wychodzi nam 12mpix - a była to ogniskowa 50mm na FF.

Czyli wniosek mi się nasuwa taki im więcej mpix w matrycy tym bardziej trzeba uważać na poruszenia Smile
(mam nadzieję że teraz zrozumieliście o co mi chodzi, natomiast nie mam pewności czy jest to słuszne)
Odpowiedz
#16
Wracając do głównego tematu, ja już wiem jak zrobić zdjęcie w ruchu dzięki prezentacji szanownego pana yuri arcus byłem w stanie posiąść tą bezcenna wiedzie w ciągu 5 min a teraz idąc w jego ślady podzielę się nią z wami wszystkimi uwaga oto ona "nie używać hasselblada - nie radzi sobie - używać canona".
Odpowiedz
#17
(2008-10-04, 00:26:22)Jarek napisał(a): Rozważmy sytuacje gdzie body crop i FF .....

Mozna gdybac i rozważac. W wiekszosci opinii na ten temat tez napotykam twierdzenie że nalezy mnozyc ta ogniskowa.
W praktyce natomiast nigdy nie sprawdziłem jak to jest... w róznych sytuacjach robi sie zdjecie... czasami pozycja fotografujacego jest stabilna, niekiedy nie (ostatnio robiłem fotki zawieszony na barierce)

A czy ktoś wie, czy odległosc matrycy w body z cropem i z FF sa takie same? POprzez analogie do komapktów, w których faktyczna ogniskowa to kilka do kilkunastu milimetrów.
Odpowiedz
#18
(2008-10-04, 00:43:19)hadrian napisał(a): Wracając do głównego tematu, ja już wiem jak zrobić zdjęcie w ruchu dzięki prezentacji szanownego pana yuri arcus byłem w stanie posiąść tą bezcenna wiedzie w ciągu 5 min a teraz idąc w jego ślady podzielę się nią z wami wszystkimi uwaga oto ona "nie używać hasselblada - nie radzi sobie - używać canona".

haha Smile

ja jego przekaz trochę innaczej zrozumiałem "hasselblad też da radę, ale robi zdjęcia tak wolno że zbyt długo musiał bym biegać za modelami, dlatego robię to szybszym canonem" Icon_wink

Pozdrawiam,
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak robić panoramy ? asmik 16 13 415 2015-01-28, 14:07:08
Ostatni post: wister

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości