Zanikanie kolorów przy zapisie JPEG
#1
Mam do was pytanie za 100 pkt bo sobie już niedługo wyrwę wszystkie włosy z głowy. Obrabiam fotkę - najpierw raw, później tif, ostatni etap jpg w gimpie lub photoshop - wszystko do tej pory jest ok. Jednak jak zapisuję na końcu zdjęcie już w jpg to pojawiają się na zdjęciu lekkie ale widoczne przejścia między kolorami (tak jakby zabrakło część palety).

Co z tym fantem zrobić?

[Obrazek: usun.th.jpg]

Odpowiedz
#2
czy ustawiasz kompresję w tiff, jaką ustawiasz kompresję w jpg.
Odpowiedz
#3
To jest banding. Duzo zalezy od monitora (jakosc, kalibracja, w jakiej przestrzeni kolorow robisz zdjecia aparatem: RGB, czy sRGB, czy aparat ustawiony na maksymalna jakosc, czy masz przestrzen robocza monitora ustawiona na RGB, czy sRGB, ile bitow na kanal ma monitor). Przechodzisz z 16 bitow TIFF, do 8 bit w jpg, zaczyna brakowac bitow dla oddania pelnego spektrum kolorow, brak subtelniejszych przejsc w gradientach - banding. Mozna dodac troche ziarnistej struktury na warstwie, pomaga. Na zalaczonym przykladzie bandingu za bardzo nie widze, moze za maly wycinek, moze Twoj monitor klamie?
Odpowiedz
#4
to są niestety uroki jpega, kompresji i 8 bitów.
Odpowiedz
#5
hmm sprawdzę na jakimś większym monitorze bo teraz na laptopie 17 cali. Może faktycznie mnie coś przekłamuje. Przejście z tiff faktycznie 16bit na 8bit jpg i już wydaje się, że fotka gotowa do wrzucenia, otwieram jpga i widzę takie g... Smile W tym obrazku może faktycznie mało tego widać ale np na niebie przejścia z ciemniejszego do jaśniejszego zamiast delikatnie schodzić to są widoczne przeskoki.
Odpowiedz
#6
Kiedys zobaczyłem swoje zdjęcia na monitorze LCD z matryca TN... byłem przerażony. Skoro to widok na laptopie, to może właśnie słaba matryca jest problemem.
Tak na marginesie... zwykle konwertuje na JPG z RAW, jednak przy niektórych krajobrazach na niebie właśnie opisany efekt mi występował. W takich przypadkach stosuje TIFF 16 bit i dopiero w ostatnim kroku obróbki (czyli zapis gotowego zdjęcia) przechodze na 8-bitów i zapisuje w JPG.
Odpowiedz
#7
a zdjęcia na jakim ISO?, im wyżej tym gorzeji, obróbka może zbyt intensywna, też im więcej poprawek w stosunku do naświetlonego zdjęcia tym gorzej. Wszystko ma znaczenie, a najwyraźniej to widać na błękitnym, pięknym nieboskłonie.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka przestrzeń kolorów? maxlag 116 68 973 2017-12-12, 17:42:47
Ostatni post: bluefilter
  Pliki Jpeg jak zmienić balans bieli tomas24 4 6 546 2012-05-23, 13:14:01
Ostatni post: tomas24
Icon_neutral Jak wyrównać poziom kolorów? Michał 2 5 924 2008-12-20, 18:03:58
Ostatni post: Michał
  Gradienty w JPEG gonzo 1 4 467 2008-11-05, 22:03:57
Ostatni post: gonzo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości