Stock Board - forum fotografii stockowej
Powody odrzutów na ShutterStock - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: ShutterStock (https://stock-board.info/forum-shutterstock.html)
+--- Wątek: Powody odrzutów na ShutterStock (/watek-powody-odrzutow-na-shutterstock.html)



RE: Powody odrzutów na ShutterStock - Magdalena87 - 2016-05-29

(2016-05-28, 00:05:50)fotek napisał(a): Jak na łeb prawnika, to coś słabo to widze. Stocki potrzebują MR, czyli model release, czyli "zgode na wykorzystanie wizerunku". Umowa, to jednak troche innego rodzaju dokument

ale ja mam na myśli, model release, z ich strony pobrany. Myślę, że to był błahy powód bo zdjęcie im nie podpasowało. Inne zdjęcia tego samego modela przeszły bez problemu. Mają swoje "jazdy" i muszę zacząć się przyzwyczajać


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - adalbert74 - 2016-05-30

A propos MR - pytanie do wyjadaczy.

Gdy przeglądam zdjecia np. Sunny studio, czy innych popularnych stockerow - bardzo czesto klikając zakladke SAME MODEL znajduje zdjecia z kilkunastu sesji zdjęciowych, a nawet z rożnych pór roku...

Jakim cudem?

SH nie jest jakoś szczególnie drobiazgowy, jesli chodzi o daty sesji/podpisu, etc. W przeciwieństwie do np. do iStock, gdzie dostać można szału, gdy różnica daty w exifie a daty w MR przekracza dwa dni - proszą o nowy MR z data odpowiadającą exifowi...

Odnoszę wrażenie, że SH akceptuje bardziej ogólne zakresy dat - ale, czy ktoś z Was to testował?
Czy mozna np. podawac zakres dat dla photo session? Np. Maj 2016 - byłoby to nie tylko oszczędnością czasu przy wysyłce MR ale takze pozwalało kupującym zaprezentować więcej fot z tym samym modelem w jednym miejscu...
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie Smile
(iStock z zakresem np. 10-20/07/2015 przerabiałem - nie przechodzi, pomimo, że rzecz dotyczy moich własnych dzieci, trzeba rozbijać na poszczególne dni... co jest po prostu mega upierdliwe)


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - yuma2 - 2016-05-30

(2016-05-30, 09:27:56)adalbert74 napisał(a): A propos MR - pytanie do wyjadaczy.

Gdy przeglądam zdjecia np. Sunny studio, czy innych popularnych stockerow - bardzo czesto klikając zakladke SAME MODEL znajduje zdjecia z kilkunastu sesji zdjęciowych, a nawet z rożnych pór roku...

Jakim cudem?

Same Model odnosi sie do teminu same model nie do terminu same model relase, jesli szukasz zdjec z tym samym modelem bo jego uroda pasuje Ci do projektu wiec szukasz same model, bez zciagniecia plikow i MR nie dowiesz sie czy byla podpisana jedna czy kilka MR


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - adalbert74 - 2016-05-30

yuma - gdyby tak było - byłoby optymalnie Icon_wink niestety jest... troche inaczej.
...
Wrzucam zdjecia córki - pod nimi pojawiają się (pod skrótem SAME MODEL) wszystkie, do których przypisany jest ten sam MR. Po tygodniu realizuję z tym samym dzieckiem podobną tematycznie sesję - Załączam kolejny MR - SAME MODEL pod nowym zdjęciem nie uwzględnia juz tych zdjec z poprzedniego tygodnia - wyłącznie te, które sa przypisane do nowego MR.
Dlaczego to mnie tak nurtuje? Gdy realizuje np. sesje ogrodowa - to bardzo czesto sprzedają mi sie zdjecia w pakietach (od 3 do 10) od jednego kupującego - gdy opowiadam zdjęciami jakaś historie - to czasami ma znaczenie - a kupujący mógłby miec szybszy podglad podobnych tematycznie zdjec z tym samym modelem - ale realizowanych w rożnych terminach.

Czasami świadomie "podpinam" ten sam najbardziej aktualny MR do całego kontentu wrzucanego za jednym razem (a obejmującego np. zdjecia z dwóch tygodni)... i jeszcze nie miałem odrzutu z tego powodu (stosuje ten sposób wyłącznie względem zdjec własnych pociech) - ale wspomniany sunny studio ma pod takimi zakładkami (same model) zdjecia z rożnych pór roku... co sugeruje, że byc moze jest jakiś sposób na normalne uregulowanie tej kwestii na SH - podobny do tego, jaki stosuje Dreamstime - tam jest to rozwiązane optymalnie - MR przypisane do modela w określonym przedziale wiekowym.
Podobne rozwiazanie stosuje Bigstock - najgorzej to wyglada na iStocku.


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - fotorince - 2016-05-30

adalbert74 bo tak się robi, ja wrzucam wszystkie sesje z danym modelem pod jeden MR.
Oczywiście na każdej sesji podpisuje aktualny MR ale po prostu go mam gdyby zażądali i podobnie działam na całej reszcie stocków.
Zgodzę się natomiast z tym że na Istock-u to nie przechodzi i do dzieci może być ten problem ponieważ przechodzą dość szybko do następnej "kategorii wiekowej" że tak to nazwę ale próbuj nawet dzieci wrzucać pod jeden MR i dopiero jak Ci odrzucą to ładujesz jeszcze raz z nową umową.


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - adalbert74 - 2016-05-30

fotorince - dzieki za konkretny post Smile
Tzn. masz np. jakiś MR z modelem np. z 2014 roku... Robisz z tą osobą kilka sesji w następnych miesiącach/latach i cały czas podpinasz te nowe fotki do starego MR?
...
To byłoby banalnie proste, tylko nie próbowałem Smile
Tak samo podchodzisz do tego na FT?


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - fotorince - 2016-05-30

Dwa razy TAK Smile


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - adalbert74 - 2016-05-30

Dzięki Icon_cheesygrin
Zaoszczędzę teraz sporo czasu Icon_wink
Duże piwo/łiskacz się należy


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - GregorK - 2016-05-30

(2016-05-30, 12:10:58)fotorince napisał(a): Dwa razy TAK Smile

a nawet 4x Icon_cheesygrin


RE: Powody odrzutów na ShutterStock - fotek - 2016-05-30

(2016-05-30, 10:03:43)yuma2 napisał(a): Same Model odnosi sie do teminu same model nie do terminu same model relase, jesli szukasz zdjec z tym samym modelem bo jego uroda pasuje Ci do projektu wiec szukasz same model, bez zciagniecia plikow i MR nie dowiesz sie czy byla podpisana jedna czy kilka MR

Niestety, mylisz się... "same model" jest rozpoznawane właśnie po dokładnie tym samym MR. Jak bedzie inny MR, to zdjęcia się w tej grupie nie pojawią