Stock Board - forum fotografii stockowej
Jaki macie 7 Days Rank? - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Banki zdjęć - Microstock (https://stock-board.info/forum-banki-zdjec-microstock.html)
+--- Dział: Fotolia (https://stock-board.info/forum-fotolia.html)
+--- Wątek: Jaki macie 7 Days Rank? (/watek-jaki-macie-7-days-rank.html)



RE: Jaki macie 7 Days Rank? - fotoaloja - 2013-08-24

hehe, nie popisuj sięIcon_wink


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - thepiwko - 2013-08-24

SHaiith patrząc na Twoje zdjęcia, mam ochotę wypytać Cię o każdy szczegółIcon_razz Jak duży to softbox? Jaka odległość softboxu od fotografowanej sceny? Jaka lampa za softboxem? Ile tej wody z Lichenia i co jadłeś przed zrobieniem zdjęcia. Tak, w ogóle to mam ochotę rzucić Cię zgniłym ziemniakiem za to, że nie aktualizujesz bloga i za to że piszesz o przerwach, kryzysach etc.
Pozdrawiam


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - fotek - 2013-08-24

(2013-08-24, 13:34:01)thepiwko napisał(a): SHaiith patrząc na Twoje zdjęcia, mam ochotę wypytać Cię o każdy szczegółIcon_razz Jak duży to softbox? Jaka odległość softboxu od fotografowanej sceny? Jaka lampa za softboxem? Ile tej wody z Lichenia i co jadłeś przed zrobieniem zdjęcia. Tak, w ogóle to mam ochotę rzucić Cię zgniłym ziemniakiem za to, że nie aktualizujesz bloga i za to że piszesz o przerwach, kryzysach etc.

Zbierzmy sie i jedźmy do Skaith'ego spuścic mu manto Smile

A tak poważniej... panowie, przecież widać że to spory softbox umieszczony z tyłu. Cala reszta to... pare eksperymentów i sami dojdziecie co i jak.
Na światło wpływa nie tylko umieszczenie samego oświetlenia, ale także pomieszczenie/przestrzeń, w którym są robione zdjęcia, światło zastane (jeżeli to plener, a Shaiith wspominał o fotach na działce), wiec nawet powtórznie tego samego ustawienia nie gwarantuje tych samych efektów.

Te efekty to także stylizacja, dobór gadżetów i ich ułożenie - przepisu nikt Wam nie da Smile Do roboty... i samodzielnie eksperymentować Smile


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - SHaiith - 2013-08-24

Fotek dobrze prawi. Niestety ze światłem to walka jest przy każdym ustawieniu. Są jakieś tam generalne zasady, ale każda scena jest inna. Wiele razy fotografowanie trwa 5 min, ustawienie sceny 15 min, a ze światłem męczę się godzinę. Więc nigdy nie jest lekko, ważne aby zauważać niedociągnięcia obecnego ustawienia podczas fotografowania, a nie w momencie obróbki fotografii na komputerze.
Ktoś kiedyś napisał, że do fotografowania jedzenia najlepsze jest oświetlenie tylne. Niestety w wielu przypadkach nie sprawdza się. Np: jak mamy wysokie przedmioty, wtedy z przodu mamy duże ciebie, co wygląda kiepsko. Najgorszy jest moment kiedy mamy mieszankę wysokim i niskich przedmiotów. Wtedy tylne światło fajnie układa cień na niskich przedmiotach i pokazuje ich fakturę czy glazurę. Niestety wysokie przedmioty są w cieniach. Jak doświetlamy je z przodu to tracimy efekt na małych przedmiotach. Nie wspominając o szkle w którym wszystko się odbija np: softbox, czy parasolka, scena wtedy tarfi naturalność. Dlatego ważne jest aby zaważać wady oświetlenia podczas sesji. Ja wiem, że wiele rzeczy można poprawić podczas obróbki. Jednak ja jestem zdania, że cała pracę należy wykonać podczas sesji, a obróbka to tylko kosmetyka.
Dlatego do małych przedmiotów daje oświetlenie tylne, a z przodu stawiam blendę i wtedy zmniejszam głębokie cienie. Jeżeli mam wysokie przedmioty to wtedy staram się stosować oświetlenie boczne. Jeżeli chce aby jakiś element był specjalnie podświetlony lub uwidoczniony to wtedy stawiam na plastrze miodu lampę, która podświetla wybrany element. Prawie w ogóle nie świece na element z przodu, wtedy tracimy głębię i wszystko staje się płaskie.
Co do softboxu to stosuję zasadę. Przekątna softboxu musi być równa wielkości sceny, a odległość softboxu od sceny musi być nie mniejsza niż 1-1,5x przekątnej softboxu.
Więc mamy:
przykład 1: softbox 80x80 cm, odległość 1,2 metra od sceny, wielkość sceny 80 cm. (sesja z bobem)
przykład 1: softbox 20x20 cm, odległość 30 cm od sceny, wielkość sceny 20 cm. (mufinki)

Ale to wszystko zależy od tego co fotografuję. Najgorsze jest jak mamy mały element (np talerz z zupą) w kadrze i stosujemy oświetlenie tylne, wtedy mamy obicie bezpośrednie na talerzu, wtedy należy szukać takich kątów aby zniwelować takie odbicie.

Znowu się rozpisałem. Aaa lamp używam tylko i wyłącznie systemowych firmy Canon. Wygoda używania i system TTL.


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - fotoaloja - 2013-08-24

hm, kurcze a ja właśnie lubię tylne światło i mi się podoba jak tak z tyłu kadru się wszystko "rozciapirza na cztery wiatry" tak, że w sumie nic nie wiadomo. Ja ogólnie nie za bardzo nadaję się do wymierzania typu: odległość softboksa od aranżacji w zależności od jej wielkości. Może to mój błąd, robię fotki bardziej intuicyjnie, ale w sumie co tam, nie każdy musi być jak kolega SHaiithSmile


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - SHaiith - 2013-08-25

Ja wszystko robię na oko, na bieżąco patrzę jak cienie wyglądają. Jak są za ostre to softbox przybliżam. Jak są za bardzo rozmyte to oddalam. Ktoś pytał o odległości. Na oko tak wygląda. Moim zdaniem pierdoły techniczne nie powinny być ważniejsze od stylizacji i ustawienia ekspozycji. Sam mam z tym kłopot. Każdy z nas się uczy cały czas i mam nadzieję, że zawsze tak będzie Smile.


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - MaxyM - 2013-09-03

Overall rank: 2,660
7 day rank: 666 Icon_lol


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - kreatorex - 2013-09-03

Szatan stokowy Smile

cały: 13800

seven: 5260


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - SHaiith - 2013-09-03

Overall rank: 3,870
7 day rank: 565


RE: Jaki macie 7 Days Rank? - alga38 - 2013-09-10

(2013-08-22, 19:29:08)Wuja napisał(a): Kiepsko idzie...
Ranking całkowity: 7.820
Ranking 7 dniowy: 1.450

całkowity słabo sie przesuwa. 7 dniowy jeszcze słabiej Icon_cheesygrin

Niedługo Cię dopadnę Smile

Ranking całkowity: 6.760
Ranking 7 dniowy: 1.840