Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hmc - 2016-04-16

(2016-04-15, 22:18:33)kgkarolina napisał(a): Witam wszystkich,

mam wielką prośbę, mógłby ktoś polecić sprawdzoną księgową, która rozliczyła by PIT dla 2 osób przez internet i miała pojęcie o stockach i jak to rozliczyć? Księgowa z którą się kontaktowałam po tygodniu milczenia od przesłania danych powiedziała, że nie zrobi rozliczenia, bo nie wie jak ująć te projekty zagraniczne...

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Poczytaj wątek o podatkach, jest spory, ale da się tam znaleźć potrzebne informacje. Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to i bez księgowej sobie poradzisz Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - wiskad - 2016-04-18

(2016-04-14, 08:55:38)Yuri napisał(a): wiskad - po jakim kursie policzyć podatek potrącony w USA? W przypadku Shutterstock jest tabela i można to powiązać z datami przelewów na konto, ale jak to zrobić w przypadku Fotolia gdzie podatek zabierany jest na bieżąco od każdej sprzedaży w USA?

Fotolia wpłaca na PayPal złotówki więc odpada kwestia przeliczania walut (kiedyś 1 kredyt = 3 PLN, obecnie 4 PLN) - zarówno jeśli chodzi o dochód, jak i kwotę podatku. Podatek można wyliczyć według statystyk na Fotolii - kredyty zarobione od klientów z USA oraz podatek pobrany u źródła (strefa dostawcy - moje statystyki). Wybieram zakres dat od jednej konwersji kredytów do następnej i gotowe Smile
Uzgodnione z urzędnikiem US (choć każdy może mieć swoje interpretacje).


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2016-04-18

Konkretne pytanie do tych z Was, którzy wystawiają faktury VAT na sprzedaż zdjec stockom.
Sytuacja np. na BIGSTOCK:
Na koncie pojawia się 120$ (gross), z czego US source to 20$ - odprowadzają za nas 10% - czyli na paypal wpływa 118$.
Jaką kwotę wpisujecie na fakturze (po przeliczeniu oczywiście) 120, czy 118?
Jeśli 120 - to gdzie uwzględniacie podatek zapłacony w USA, jesli uwzględniacie... ?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - bluefilter - 2016-04-18

Dziwną metodę liczenia przedstawiłeś, albo ja coś dzisiaj nie kontaktuje.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2016-04-18

(2016-04-18, 13:19:07)bluefilter napisał(a): Dziwną metodę liczenia przedstawiłeś, albo ja coś dzisiaj nie kontaktuje.
Dlaczego dziwną?
To doprecyzuję... Sprzedałem przykładowo zdjecia za 120$... Okazuje się, że 20$ z tej sumy to dochody od klientów z USA - od nich stok pobiera 10% (jesli sie wypełniło prawidłowo formularz podatkowy)... Efekt jest taki, że na paypal stok przelewa nie 120$ ale 118$ (bo 10% czyli 2$ pobrał na poczet amerykańskiego podatku.
Gdyby zdjecia wyłącznie były kupione przez klientów z USA - w tym przykładzie - to wówczas podatek byłby pobrany od całej kwoty - czyli 12$...
Pytanie jest takie - jaką kwotę wpisać przy wystawianiu faktury? Realnie otrzymaną na paypala, czy też tę, ktora wynika z realnej sprzedaży? Gdzie wówczas uwzględnić zapłacony podatek w USA?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hmc - 2016-04-18

(2016-04-18, 13:12:37)adalbert74 napisał(a): Konkretne pytanie do tych z Was, którzy wystawiają faktury VAT na sprzedaż zdjec stockom.
Sytuacja np. na BIGSTOCK:
Na koncie pojawia się 120$ (gross), z czego US source to 20$ - odprowadzają za nas 10% - czyli na paypal wpływa 118$.
Jaką kwotę wpisujecie na fakturze (po przeliczeniu oczywiście) 120, czy 118?
Jeśli 120 - to gdzie uwzględniacie podatek zapłacony w USA, jesli uwzględniacie... ?
Ja wystawiam na 120$. Na razie, nie chce mi się bawić i od tych 20$ płacę 2x podatek. Ale jak podliczę w końcu, o jakie kwoty chodzi  to może mi się zechce Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2016-04-18

I to jest konkretna odpowiedź - dzięki Smile
(2016-04-18, 14:42:44)hmc napisał(a): Ja wystawiam na 120$. Na razie, nie chce mi się bawić i od tych 20$ płacę 2x podatek. Ale jak podliczę w końcu, o jakie kwoty chodzi  to może mi się zechce Smile
hmc - a stawka VAT - piszesz "0", czy "Np" (nie podlega)?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hmc - 2016-04-18

(2016-04-18, 14:54:26)adalbert74 napisał(a): I to jest konkretna odpowiedź - dzięki Smile
hmc - a stawka VAT - piszesz "0", czy "Np" (nie podlega)?
Po konsultacji z księgową - NP


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - adalbert74 - 2016-04-18

hmc... to usłyszałeś dokładnie to samo co ja... ( ale moja nie była w 100% przekonana) - upewniałem się - dziękuję Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Yuri - 2016-04-19

(2016-04-18, 11:25:37)wiskad napisał(a): Fotolia wpłaca na PayPal złotówki więc odpada kwestia przeliczania walut (kiedyś 1 kredyt = 3 PLN, obecnie 4 PLN) - zarówno jeśli chodzi o dochód, jak i kwotę podatku. Podatek można wyliczyć według statystyk na Fotolii - kredyty zarobione od klientów z USA oraz podatek pobrany u źródła (strefa dostawcy - moje statystyki). Wybieram zakres dat od jednej konwersji kredytów do następnej i gotowe Smile
Uzgodnione z urzędnikiem US (choć każdy może mieć swoje interpretacje).

Dziękuję bardzo za odpowiedź,