Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-04

Bardzo dziękuje za odpowiedzi Smile
Na razie wiem wszystko, w razie co pomarudzę jeszcze w tym temacie  ale oby nie Icon_razz
Jutro biorę się za wyliczanie.
PS: Dzięki tez za wyjaśnienie odnośnie wiadomości PW, już powinny działać Smile
Cytat:Tereskaax co to status normalnego banku? Ja po wielu rozmowach w US dowiedziałem się że zgodnie z brzytwą Ockhama pieniądze są wtedy gdy masz je do dyspozycji czyli są na Twoim koncie w kraju. Chyba że prowadzisz działalność za granicą, ale wtedy to inna bajka.

Rozumiem to w ten sposób (gdzieś czytałam na któreś stronie w tym temacie), że Paypal posiada status "normalnego" banku to znaczy, że jest oficjalnie traktowany jako bank przez polskie prawo.
Spełnia wymagania itd. a co do takiego rozliczania to moim zdaniem ale podkreślam moim zdaniem, pieniądze ze stocków są już dostępne do naszej dyspozycji właśnie gdy mamy je na Paypal, możemy nimi zarządzać i płacić np. w sklepach Internetowych. Chociaż rozliczanie dopiero jak wpływają na polskie konto też wydaje się zgodne z prawem, grunt abyśmy ich nie wydali gdzieś wcześniej na lewo bez ściągnięcia z nich podatku. Plus rozliczenia dopiero po wpłynięciu na polskie konto ma to, że nie trzeba już chyba ich przeliczać, bo wpływają już przeliczone przez Paypal, choć to też temat do dyskusji wtedy z tymi różnicami kursowymi np. na przestrzeni kilku dni. Ja wole rozliczyć od razu jak tylko wpływają na Paypal ale za moment rozliczenia tych pieniędzy i tak chyba nikt nie będzie się czepiał.


Pozdrawiam


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - MattZ90 - 2015-02-05

Tereska PW dalej nie działa, musisz tam coś pozmieniać w profilu.

A co do Twojego pytania, które mi posłałaś, to widzę, że już tutaj się pojawił link do kursów. Ja jeszcze od siebie dodam, że jest też zestawienie kursów NBP w excelu z całego ubiegłego roku, dla mnie jakoś tak wygodniejsze.

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/arch_a.html

Ja również biorę kurs z dnia poprzedzającego pojawienie się kasy na PP.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sqback - 2015-02-07

Już zarobionymi kredytami na stockach też możemy zarządzać i kupować za nie czyjeś prace, które np. wykorzystamy przy nadrukach na koszulkach, kubkach, kalendarzach. Zapewne nie jedna firma reklamowa tak działa. Zresztą pal licho cel w jakim coś nabywamy ale według tej interpretacji dyspozycyjność środków jest? jest Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - kreatorex - 2015-02-07

Na Szatterze chyba tak się nie da (trzeba mieć konto klienta) a ta wymienność wydaje mi sie trochę wirtualna i bardziej jest to wymiana barterowa w ramach serwisu który jest za granicą. Wg mnie to wychodzi na zero w sensie kasowym (pienieżnym)...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-22

Dobra jakoś obliczyłam tego pit-a 36
Wpisałam w pit-36 rubryki ze stosunku pracy zgodnie z pit-11.
Natomiast w pozycji 79 wpisałam całkowity przychód z praw autorskich, w poz. 80 wpisałam 50% kwoty z wcześniejszej 79 i w poz. 76 dochód wyszedł 50% poz. 79 czyli naszego całego dochodu.
Czyli:
Dochody z stosunku pracy: (przykładowe sumy, przepisane z pit-11)
+
Dochody z stocków (przykładowe sumy):
Przychód z stocków: 4000 zł
Koszt uzyskanych przychodów: 4000 zł x 50% = 2000 zł
Dochód tym samym: 4000 zł - 2000 zł = 2000 zł
Wszystko sumujemy w tabelce, dopisujemy w następnych pozycjach składki pobrane na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wyliczamy i sumujemy ile musimy zapłacić...

Dobrze to zrobiłam według tego schematu?

-> http://images68.fotosik.pl/639/13bc836ef6914b48.jpg


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - AdamChrz - 2015-03-06

Witajcie

Czytam ostatnio dużo o rozliczeniach podatkowych tego typu działalności i jakoś tam mniej więcej to już rozumiem.
Radziłem się też radcy podatkowego zaznajomionego w temacie i powiedział, że on skłania się w stronę kwalifikowania przychodów ze stocków do przychodów z praw majątkowych (udzielenia licencji) i wykazywaniu ich w zeznaniu rocznym bez odprowadzania zaliczek miesięcznych. Tak samo powiedziano mi na Krajowej Infolinii Podatkowej.

Radca zaznaczył jadnak, że praktyka USów i orzecznictwo ciągle jest niestabilne (są niby jakieś pozytywne interpretacje w sprawach indywidualnych, ale one przecież nie obowiązują wszystkich) i zawsze jest spore prawdopodobieństwo, że będą chcieli się przyczepić, że to działalność gospodarcza nawet jak miesięcznie masz 100-200pln ze stocku (no i wtedy wiadomo, ZUSy itd.).

Widzę, że tutaj wiele osób rozlicza się bez DG. Czy macie to jakoś dobrze zbadane (macie interpretacje waszego US, że to prawa majątkowe czy chociaż byliście się pytać w US?). Ja zastanawiam się nad zaprzestaniem bawienia się w stocki, bo wpływy narazie nieduże, a jak US stwierdzi, że to działalność za parę lat to mnie zlicytują za zaległe składki ZUS z odsetkami itd.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rojin - 2015-03-06

"Przychody z praw majątkowych
Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:
1) konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,
2) osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).
Pozytywnych konsekwencji uznania przychodu za przychód z praw majątkowych jest kilka:
a) możliwość zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% przychodu,
b) brak konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku,
c) powstanie przychodu dopiero w momencie otrzymania wynagrodzenia (honorarium),
d) rozliczenie podatku dopiero 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym otrzymane zostało wynagrodzenie.
Jedynym minusem, który można zauważyć przy opodatkowaniu dochodów z praw majątkowych jest konieczność ich kumulowania z dochodami z innych źródeł opodatkowanych wg skali podatkowej – np. dochodami z pracy, z działalności gospodarczej, opodatkowanej w sposób inny niż podatkiem jednolitym 19% itp. To może spowodować, że po zsumowaniu wszystkich tych dochodów będziesz płacił podatek według wyższej stopy procentowej. Ale jest to stosunkowo niewielka niedogodność i pozytywne strony opodatkowania przychodów z praw majątkowych zdecydowanie przeważają nad negatywnymi.
Pamiętaj: Jeżeli uzyskujesz przychody z praw majątkowych, nie zaliczasz ich do przychodów z działalności gospodarczej nawet, jeśli takową prowadzisz, a w zakres Twojej działalności wchodzi również działalność związana z wytwarzaniem utworów (np. fotografowanie)."
cytuję dalej...
"a) jeśli uzyskujesz przychody, które zakwalifikować można do przychodów z praw majątkowych – nie musisz się obawiać zakwalifikowania tej działalności do działalności gospodarczej"


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - klawod - 2015-03-26

Hej,
Do tej pory nie musiałem składać deklaracji, bo byłem grubo pod kwotą wolną od podatku, ale przyszła i na mnie pora Icon_wink
Po przeczytaniu wątku doszedłem do wniosku, że do mojego rozliczenia najodpowiedniejszy będzie sposób Crazy_Cata(http://stock-board.info/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html?pid=43250#pid43250). Mam jednak jeszcze jedną drobną wątpliwość. Mianowicie - jak nazwać ten "inny dochód", żeby zminimalizować ryzyko konieczności jeżdżenia do Skarbówki w wyjaśnieniem> Zeznanie wypełniam w programie e-pity i roboczo nazwałem ten dochód "Prowizja od licencji na wykorzystanie moich zdjęć poprzez agencje fotograficzne". Czy to jakkolwiek poprawne? Czy ktoś rozliczający się w ten sposób mógłby podzielić się tym jak nazywa u siebie w zeznaniu ten dochód?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - borzywoj - 2015-03-26

ja się rozliczam w inny sposób, ale mam tutaj taką uwagę co do "Do tej pory nie musiałem składać deklaracji, bo byłem grubo pod kwotą wolną od podatku" - nie jestem przekonany, czy faktycznie nie musiałeś, podkreślam, że nie jestem tego pewien...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Crazy_Cat - 2015-03-27

Kwota wolna od podatku zdaje się dotyczy całości dochodu. Tzn jeśli gdzieś jeszcze pracujesz, to musisz to również wziąć pod uwagę.

Co do tej nazwy, to ja tam nigdy żadnego opisu nie dodawałem. Właściwie nie kojarzę, żeby na PITcie była jakaś rubryka pod opis...