Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2015-02-02

Jest limit , do którego mozna odliczac 50% kosztów uzyskania... to cos ok. 40 tys z haczkeim... dokładniej sprawdź w przepisach


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-03

no ale ten limit się tyczy 40 tys. z zarobionych pieniędzy ze stocków czy razem stocki + wynagrodzenia u pracodawcy?

Z tego co pytałam w US, to tyczy to się kwoty zarobionej ze stocków, a nie stocki + wynagrodzenia ze stosunku pracy?

Mój przychód z umowy o pracę to w ciągu roku powiedzmy przykładowo 50 ts zł, a ze stocków np. 10 tys. zł to czy mogę tu zastosować 50% odliczenie kosztów od tych 10 tys zł??


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2015-02-03

Limit dotyczy przychodów z praw autorskich, czyli tak jak powiedzieli w US


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-03

Ok, dzięki Fotek,

Mam jeszcze tykoe takie pytanka co do przeliczenia $ na ZŁ.

O tuż jak dobrze rozumiem, bierzemy sobie historie otrzymanych wpłat (01-01-2014 do 31.12.2014r.) z naszego konta na paypal/moneybookers i teraz daną wpłatę z danego dnia np. 12.01.2014r. mnożymy razy - średni kurs dolara amerykańskiego z dnia poprzedniego czyli w tym przypadku z dnia 11.01.2014.? Akurat dzień 11.01.2014r. to była sobota, więc bierzemy kurs z piątku czyli 10.01.2014r (http://www.nbp.pl/home.aspx?navid=archa&c=/ascx/tabarch.ascx&n=a006z140110) ? Kurs wtedy wyniósł 1 USD -> 3,0700 czyli naszą otrzymaną kwotę od stocku np. 58,50$ mnożymy to przez 3,0700 i wychodzi nam = 179,595 zł???

Moje pytanie czy teraz to jakoś zaokrąglamy czy zostawiamy tak jak jest i dodajemy inne wpłaty w ten sam sposób z roku 2014?

Podsumowując moje główne pytania, to
1. czy bierzemy przeliczając $ na zł "średni kurs dolara" a nie np. kurs sprzedaży czy kupna?
2. Czy i ewentualnie w jaki sposób zaokrąglamy sumę która nam wyjdzie z przeliczenia $ na zł?
3. Czy wszystko dobrze policzyłam na powyższym przykładzie?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-04

Bardzo proszę o odpowiedź, chciałabym zacząć działać,a nie wiem czy dobry kurs biorę pod uwagę i czy trzeba zaokrąglać wychodzące wyniki??

Pozdrawiam


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - GregorK - 2015-02-04

chłopie idż z tym sobie do US. tam Pani w okienku Ci wszystko wyłoży jak na tacy.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-04

Jestem kobietą Icon_cheesygrin

Byłam i zapomniałam o to zapytać w US ale przecież tu dużo osób się rozlicza i na pewno wie te podstawowe rzeczy, więc byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedzenie mi w potrzebie.
Ja gdybym to wiedziała z chęcią i przyjemnością bym kogoś potrzebującego oświeciła i pomogła.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mskorpion - 2015-02-04

Jako podstawę opodatkowania traktuję sumę jaką przelałem z Paypala na rachunek w banku w złotówkach. Nie utrudniam sobie życia szukając średnich kursów dolara w danym dniu i zastanawiając się, który kurs uwzględnić. Jedynym interesującym mnie kursem wymiany, jest kurs z jakim Paypal dokonuje przeliczenia moich wpływów. Nie dokonuję zakupów przy pomocy Paypala, tak więc suma przelewów w PLN odzwierciedla mój rzeczywisty dochód uzyskany ze stocków. Dalej sposób postępowania zgodny z przedstawionym przez Ciebie. Nie wiem na ile mój sposób postępowania jest słuszny, w taki sposób rozliczam się już kolejny rok. Nie miałem z tego powodu problemów. Ktoś na forum stwierdził kiedyś, że najważniejsze jest aby podatek w ogóle odprowadzać.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2015-02-04

U mnie wygląda to dokładnie tak samo jak wyżej. Nie bawię się kursy średnie itp. Wpłacam co miesiąc zaliczki z tytułu praw autorskich które potem zawieram w PIT-36. W tym kraju jest tak, że nie ma jednej poprawnej drogi rozliczania się bo każdy US sobie to inaczej interpretuje więc każdy może usłyszeć w US co innego dlatego tam powinnaś szukać odpowiedzi, bo nikt z forum nie weźmie w razie czego odpowiedzialności za to, że po jego radach ktoś się źle rozliczył.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - borzywoj - 2015-02-04

mskorpion - tak jest - najważniejsze, żeby w jakikolwiek sposób się rozliczyć i jak coś będzie nie tak to składa się korektę, a jak się nie rozliczy (zatai dochody) to jest ogrzej...