Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-01-05

Dziękuje, fotek .
A rozumiem, że te odliczenie kosztów czyli 50% można spokojnie odliczyć i nie ma tu znaczenia wysokość naszych dochodów z tych praw autorskich jak i z pracy na etacie?
W picie wpisujemy np. w jednej rubryce całkowity dochód, w drugiej odliczenie 50% i ta co zostaje suma to od niej płacimy podatek 18% ?

Ogólnie jak uzyskam wszystkie informacje, dzięki którym sama będę wiedziała jak rozliczyć pit, to mogłabym zrobić jakiś mini poradnik np. w formie skanów takiego wypełnionego pit-u i zamieścić tu taki sposób rozliczania się w pit-36. Mogło by być to dobre dla pozostałych osób które by się rozliczały w ten sposób.
Jak myślicie?

Druga sprawa.

Teraz mam taką rozterkę czy w tym roku rozliczać się w każdym miesiącu czy też na koniec roku.

Jak to jest z tym rozliczaniem się u Was moi drodzy?
Rozliczacie się do chyba 20-tego dnia każdego miesiąca w którym ewentualnie były jakieś dochody czy robicie to jednak raz w roku przy składaniu deklaracji PIT-36?
Pytam w tym przypadku osób, które nie mają działalności gospodarczej.
Pewnie nie którzy robią to tak, a inni inaczej ale napiszcie to chociaż orientacyjnie wyjdzie które rozwiązanie ma więcej zwolenników.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2015-01-05

MattZ90 złóż na siebie donos - będziesz wtedy pewien że wszystko jest ok.

Ja tak robię może nie co roku, ale potem jestem pewien że jest ok. Ostatnio dopłaciłem 125 PLN z odsetkami - razem 134 PLN wrzuciłem w teczkę dochody i mam spokój...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sqback - 2015-01-08

Jako, że niedawno miałem kontrolę postanowiłem wykorzystać okazję i dowiedzieć się jak wygląda sprawa z podwójnym opodatkowaniem i odliczeniami z tego tytułu. Dodam, że odliczenie kosztów 50% jest oczywiście jak najbardziej prawidłowe, wynika też z umów stockowych. Zaliczki do 20 należy wpłacać bo inaczej możemy zapłacić karne odsetki z tytułu niezapłaconego podatku w terminie liczone od 20 do momentu rozliczenia się w danym roku choć to już może zależeć od interpretacji konkretnego urzędu. Ponadto taki sposób rozliczania jest bardziej opłacalny, zapłacimy w rezultacie mniejszy podatek.
Do odliczenia podatku zapłaconego za granicą potrzebny nam będzie dodatkowo PIT/ZG. W przypadku USA od należnego podatku odlicza się podatek, który został zapłacony za granicą. Kurs dolara liczymy według kursu NBP średnioważonego z dnia poprzedzającego w którym uzyskaliśmy dochód w USA. Dane te możemy znaleźć na stronach konkretnych stocków. Np. na Dreamstime w historii przelewów mamy dni w których został odprowadzony poodatek. Ponieważ podatek wynosi 10% więc mamy też kwoty dochodu ( mnożymy x 10)
Sumujemy kwoty odprowadzonych podatków jeśli przelewów było kilka po kursach j.w. Niestety nie na wszystkich stockach znajdziemy potrzebne nam dane. Jeśli nie możemy tego wykazać to liczymy po kursie średnioważonym NBP za cały rok. Dodatkowo powinniśmy też obliczyć limit kwoty jaką możemy odliczyć wg wzoru: podatek wg skali od dochodów łącznych z Polski i zagranicy x dochód, który został uzyskany za granicą)/ dochód całkowity. Proste wytłumaczenie obliczania tego limitu znajdziemy w googlach.
Pozostaje to jeszcze wszytko wpisać w odpowiednie rubryki, mi pomogła kontrola Smile Na składanie korekt i ubieganie się o zwrot mamy 5 lat więc nawet jeśli z jednego roku nie jest tego wiele to już z 5 lat może się coś uzbierać.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2015-01-08

(2015-01-08, 20:05:33)sqback napisał(a): Jako, że niedawno miałem kontrolę postanowiłem wykorzystać okazję i dowiedzieć się jak wygląda sprawa z podwójnym opodatkowaniem i odliczeniami z tego tytułu

wszystko fajnie, tylko pochwal sie jaki jest Twój status: DG, osoba prywatna? Bo sposób rozliczenia zalezy od tego


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sqback - 2015-01-08

osoba prywatna. Dodam, że papierów nie trzeba tłumaczyć ale wiadomo to też może zależeć od konkretnego urzędu, więc to co napisałem nie jest gotową instrukcją obsługi. Trzeba to jeszcze potwierdzić w swoim urzędzie.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - MattZ90 - 2015-01-09

Skoro mowa o podwójnym opodatkowaniu, to na Shutterstock i BS są bardzo klarownie wypisane opodatkowane przychody, ale z pozostałymi stockami już gorzej. DepositPhotos wypisuje w tabeli potrącony podatek przy każdym DLu, ale czy wiecie gdzie można znaleźć wysokość potrąceń w sumie? Tak samo na pozostałych?

btw. na IS klikając w Financials/Payouts Report/ i potem Get Receipt mam wszędzie 0 pobranego podatku. Też tak macie?

A przy okazji wypiszę gdzie można znaleźć podatki odprowadzone w USA w poszczególnych stockach

ShutterStock - Zakładka Earnings/Payment history/ kolumna Total Withheld
BigStock - Klikamy w nasz zarobek i na dole po prawej stronie mamy wszystko ładnie wypisane w tabelce Podsumowanie płatności
Fotolia - klikamy w nasze zarobione kredyty, ptaszkujemy tylko skonwertowane i sumujemy miesiąc po miesiącu za dany rok
iStock - wchodzimy na nasz profil/zakładka financials/payouts report/get receipt i również sumujemy
Dreamstime - wchodzimy w my account/ request payment (history)/kolumna withholding tax

Jeśli ktoś wie gdzie to można znaleść w pozostałych stockach, albo zna szybszy sposób niż sumowanie z każdej wypłaty w miesiącu, to niech uzupełni listę, może komuś się przyda Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2015-01-09

IS dopóki jest serwisem kanadyjskim nie potrąca podatku... ale to ma sie ma zmienić, gdy wypłaty przejmie Getty.

Na Dreamstime masz tu: http://pl.dreamstime.com/payment_requests.php


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - majszter - 2015-01-10

Przecież każdy ze stoków wysyła pocztą rozliczenie podatkowe lub ewentualnie wysyła je w formie elektronicznej. Tam jest wyraźnie napisane jaka kwota poszła do IRS i od jakiego przychodu była liczona.
Moim zdaniem tylko na podstawie tych rozliczeń można uzupełniać polski PIT/ZG .

Problem jest tylko taki, że stoki nie wysyłają takiego rozliczenia, jeśli podatek pobrany jest mniejszy niż (o ile dobrze pamiętam) 50$.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-01-11

Hmmm.... Głowa mi już pęka od tych formalności podatkowych Icon_sad

Moje pytania:

1. Rozumiem, że te odliczenie kosztów czyli 50% można spokojnie odliczyć i nie ma tu znaczenia wysokość naszych dochodów z tych praw autorskich jak i z pracy na etacie?
W picie wpisujemy np. w jednej rubryce całkowity dochód, w drugiej odliczenie 50% i ta co zostaje suma to od niej płacimy podatek 18% ?

2. Zastanawiam się też na rozliczaniem od tego roku comiesięcznym do 20 dnia. Zapytam dla pewności, za miesiąc styczeń muszę wpłacić należny podatek do dnia 20.02.2015 (czyli do 20-stego lutego)?

3. Wpłacając ten podatek do 20 dnia miesiąca, trzeba coś jeszcze wypełniać? Jakieś kwity, deklaracje? Czy tylko wystarczy wpłacić w kasie daną sumę? Ewentualnie jak wpłacić samą sumę podatku to co wpisać jak zapytają o tytuł wpłaty?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2015-02-02

Byłam się dowiedzieć trochę rzeczy w US, po długiej konwersacji, wytłumaczeniu co to są Stocki i na czym to polega. Pan z okienka poszedł się zapytać wyżej i oznajmił co następuje:
- Można się rozliczać podczas składania pit-a- Nie ma obowiązku wpłacać co miesiąc zaliczek na podatek.
- Trzeba się rozliczyć na pit-36. (wpisując tam zarobki ze stocków w pole prawa autorskie itd. + plus dochody osiągnięte z pit-11 (od pracodawcy)).
- Można odliczyć sobie 50% kosztów uzyskania dochodu.
- Podatek 18%


To chyba wszystko co się dowiedziałam, oczywiście nie dostałam tego na piśmie, że tak trzeba także zawsze coś może być nie tak ale ogólnie jestem dobrej myśli i chyba właśnie w ten sposób się rozliczę.