Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - malk - 2014-04-30

(2014-04-28, 10:18:08)alzajac napisał(a): Nie ma to jak zostawić wszystko na ostatnią chwilę Icon_cheesygrin
Story of my life Icon_razz Ale zawsze można złożyć korektę, więc nie ma co panikować.

(2014-04-30, 09:20:07)majszter napisał(a): Przeliczyłem podatek na złote na ostatni dzień roku.
Czytałam ostatnio książkę o prowadzeniu księgi i to nawet sensownie brzmi, ten ostatni dzień roku. Ale tak naprawdę będę musiała ją przeczytać jeszcze co najmniej 3 razy, żeby dobrze wsiąkło... Więc jak na razie licho wie, nie ja Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-30

(2014-04-30, 09:20:07)majszter napisał(a): Przeliczyłem podatek na złote na ostatni dzień roku.
Ale pewnie zgodnie ze sztuką trzeba by go obliczać na dzień uzyskania przychodu, czyli przy każdej sprzedaży na DT, DepositPhotos BSP, FT, Veer liczyć podatek wg. kursu z dnia poprzedniego, a na Shutterstock liczyć raz na miesiąc. Przy takich wyliczeniach, to ja już bym wymiękł.

No to ciekawe jak to wyjdzie i czy wszystko pójdzie bezproblemowo u urzędasów Smile Daj znać czy Ci się udało wyrwać zwrot za ten podatek, bo jak tak to pewnie więcej osób się pokusi w przyszłym roku Icon_cheesygrin.

Ja jednak po przemyśleniach rozliczyłem to samym PITem-36 wypełniając pozycje 79,79,80 (w pozycji 74 dałem zero, bo inaczej nie chciało pójść) oraz pozycje odnośnie wpłaconych zaliczek 285-296 bez PITu/ZG. Tak się zastanawiając to przecież nie sprzedaję wszystkich zdjęć typowo w USA np. w przypadku Shuttera tylko w miejscu z którego zostały pobrane, a agencja jest tylko pośrednikiem w jakimś sensie więc nie wiem jakim cudem miałbym dojść w którym konkretnym kraju ile zdjęć sprzedałem i za jakie kwoty, a dla każdego kraju trzeba osobny PIT/ZG. Jedyne co można by łatwo określić to dochody z USA, bo na to są te papierki i próbować jakoś wyciągnąć zwrot tego podwójnie zapłaconego podatku no, ale ponieważ nie wiedziałem z jakiego kursu tu skorzystać to w tym roku sobie spokój z tym dałem. Ogólnie zarobki czysto internetowe, a tym bardziej w formie stockowej są problematyczne jeśli chodzi o polski system podatkowy, bo chyba ich nikt nie przewidział Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - majszter - 2014-04-30

Jeśli w ciągu 5 lat nie odpowiem w tym wątku, to znaczy że nie było problemu Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - polly_ - 2014-11-21

Dzień dobry,
zaczynam swoją przygodę ze stockami, Fotolia przyjęła mi kilka zdjęć i wzywa do wysłąnia formularza podatkowego. Czy ktos może mi wskazać który formularz powinnam wysłać? mam działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT.
Z góry dziękuję Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2014-12-19

Witam gorąco wszystkich użytkowników forum.

Napiszę tak, przebrnęłam przez te 80 stron tego tematu i jest to niewątpliwie kopalnia wiedzy ale z tego powodu, że jestem mało pojętna w sprawach urzędowych to chciałabym jeszcze potwierdzić swoją wiedzę i dopytać o kilka szczegółów.

Najpierw opiszę klarownie moją sytuację, tak aby kolejnym osobą było też łatwiej znaleźć odpowiedzi, a Państwu ocenić poprawnie moją sytuację.

- Pracuję na etacie (pracodawca opłaca mój ZUS i składkę zdrowotną)
- Nie mam założonej działalności gospodarczej
- Zdjęcia na Stockach mam wyłącznie w licencji RF
- Kwotę którą zarabiam w pracy na etacie rocznie to ok. 40 000 zł
- po za pracą i Stockami nie mam innych przychodów

Pytania?

1. Jaką kwotę bierzemy ze stoków i w którym momencie do obliczenia podatku?
2. Ile % podatku powinnam zastosować w swoim przypadku?
3. Czy mogę odliczyć przy obliczeniu podatku 50% kosztów uzyskania?
4. Na jakim dokumencie PIT powinnam rozliczyć się ze Stocków?
5. Czy powinnam rozliczać się na bieżąco co miesiąc (wpłacając zaliczkę na podatek) czy na koniec roku fiskalne sumując wszystkie dochody i obliczając podatek?
6. Jaki kurs należy liczyć przy obliczaniu podatku?
7. Do którego dnia/miesiąca należy rozliczyć się z podatków od Stocków?

Teraz odpowiedzi, które moim zdaniem są dobre ale proszę o weryfikacje i w razie co uzupełnienie poprawne

Ad. 1 Bierzemy kwotę którą otrzymujemy od danego Stocka na nasze konto paypal/skrill, przeliczamy pieniądze po wpłynięciu do naszego paypala/skrill i liczymy po kursie NBP dnia wcześniejszego.

Ad.2 18% ?

Ad.3 Z tego co wyczytałam to mogę odliczyć 50 % kosztów? (Czyli jak przykładowo zarobiłam na Stockach w ciągu roku 4000zł to do wyciągnięcia podatku biorę sumę 2000zł razy 18% podzielić na 100 = 360zł ( W tym wypadku wychodzi do zapłaty 360zł do US)

Ad.4 Czy powinien to być pit-36?

Ad5. Nie wiem, w tematach na forum zdania podzielone, moim zdaniem chyba lepie by było rozliczyć to na koniec roku fiskalnego, czyli na koniec sumować już obliczone kwoty według odpowiednich kursów NBP i wtedy obliczyć i należny podatek zapłacić w kasie US?

Ad. 6 Należy liczyć kurs NBP z dnia poprzedniego (jak wypada poniedziałek to liczymy z piątku)

Ad. 7 Jeśli trzeba to zrobić na pit-36 to do dnia 30 kwietnia.

Bardzo proszę o sprawdzenie tego i ewentualnie poprawienie błędów lub dopisanie innych rzeczy o których być może zapomniałam.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2014-12-20

(2014-12-19, 23:49:08)Tereskaax napisał(a): Pytania?

1. Jaką kwotę bierzemy ze stoków i w którym momencie do obliczenia podatku?
2. Ile % podatku powinnam zastosować w swoim przypadku?
3. Czy mogę odliczyć przy obliczeniu podatku 50% kosztów uzyskania?
4. Na jakim dokumencie PIT powinnam rozliczyć się ze Stocków?
5. Czy powinnam rozliczać się na bieżąco co miesiąc (wpłacając zaliczkę na podatek) czy na koniec roku fiskalne sumując wszystkie dochody i obliczając podatek?
6. Jaki kurs należy liczyć przy obliczaniu podatku?
7. Do którego dnia/miesiąca należy rozliczyć się z podatków od Stocków?

Teraz odpowiedzi, które moim zdaniem są dobre ale proszę o weryfikacje i w razie co uzupełnienie poprawne

Ad.3 Z tego co wyczytałam to mogę odliczyć 50 % kosztów? (Czyli jak przykładowo zarobiłam na Stockach w ciągu roku 4000zł to do wyciągnięcia podatku biorę sumę 2000zł razy 18% podzielić na 100 = 360zł ( W tym wypadku wychodzi do zapłaty 360zł do US)

Ad.4 Czy powinien to być pit-36?

Ad5. Nie wiem, w tematach na forum zdania podzielone, moim zdaniem chyba lepie by było rozliczyć to na koniec roku fiskalnego, czyli na koniec sumować już obliczone kwoty według odpowiednich kursów NBP i wtedy obliczyć i należny podatek zapłacić w kasie US?

Ad. 7 Jeśli trzeba to zrobić na pit-36 to do dnia  30 kwietnia.
Ad.3 
Wyliczona suma się zgadza nie rozumie tylko "podzielić na 100"

Ad.4 
Pit-36 (w tym Pit-36 na stronie nr.5 masz rubryczki na wpisanie odprowadzonych zaliczek)

Ad.5 
Ponoć jeśli małe kwoty to można raz na rok ale moim zdaniem bezpieczniej jest zaliczkować co miesiąc zgodnie z wyżej opisanymi zasadami.

Ad.7
Jeśli wpłacasz zaliczki to najpóźniej do 20 każdego miesiąca a jeśli rocznie to zgodnie z ogólną zasadą do 30 kwietnia.

Z resztą punktów się zgadzam ale i tak nikt nie da Ci gwarancji, że US nie będzie miał innego punktu widzenia Icon_cool
Gdyby ktoś Koleżanek i Kolegów miał inne zdanie to proszę mnie poprawić.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Tereskaax - 2014-12-27

Nightman, dziękuję za odpowiedź.

odnośnie
Cytat:"Wyliczona suma się zgadza nie rozumie tylko "podzielić na 100"
- tak jestem nauczona obliczać sumę z %. No bo gdybyśmy nie dzieli na 100% to by było:
Suma przykładowych  zarobionych pieniędzy na stockach: 4000zł
% odliczenia kosztów uzyskania dochodu: 50%
Podatek od przychodu: 18%
Czyli 4000zł - 50%= 2000zł razy 18 = 36000 podzielić na 100% aby wyciągnąć okrągłą sumę = 360zł
Tak mnie uczyli na matematyce ale może to nie do końca prawidłowy sposób, jednak grunt, że wynik nam się zgadza Icon_razz

Cytat:"Ponoć jeśli małe kwoty to można raz na rok ale moim zdaniem bezpieczniej jest zaliczkować co miesiąc zgodnie z wyżej opisanymi zasadami."

No, a jak ktoś już przez cały rok nie wpłacał w formie zaliczek comiesięcznych to teraz raczej nie ma już wyboru i musi zapłacić na koniec roku w całej sumie przy rozliczaniu PIT-a 36, chyba odsetek by nie naliczyli z tego względu?

Druga sprawa to ile oznaczają "małe" kwoty, a ile "większe"
Czy kwota np. zarobionych pieniędzy (nie podatku) w ciągu roku wynosząca ok. 10 000zł (przykładowa podana kwota ) to jeszcze może kwalifikować się pod małe kwoty i być z tego podatek zapłacony raz w roku przy rozliczaniu PIT-a 36?
Jak uważacie?


Aha, mam jeszcze takie pytanie, normalnie zawsze jak się rozliczałam tylko z pracy na etacie to wypełniałam PIT-37, teraz jak doszły stocki to trzeba na PIT-36, pytanie czy pit-37 dalej się rozlicza? Sporządza się dwa czy teraz w tym wypadku tylko PIT-36?
Ogólnie chodzi o to, że nie wiem teraz jak się rozliczyć, bo od pracodawcy pewnie w styczniu dostanę pit-11 i na podstawie jego rozliczałam pit-37, co teraz w przypadku stoków i rozliczania się na pit-36? Te rozliczenia się jakoś sumuje, wpisuje, mógłby ktoś to bliżej wytłumaczyć?

Natomiast co samych podatków, to tak jak tu wcześniej niektóre osoby pisały. Lepiej nie kombinować i zapłacić należny podatek, chociażby aby spać spokojnie i mieć czyste sumienie, nawet jak to są jakieś małe kwoty.

Pozdrawiam cieplutko w zimowy wieczór.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - MattZ90 - 2014-12-27

A co z kwotą zmniejszającą podatek 556,02 zł?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2014-12-27

Wypelniasz tylko jeden PIT. Rozliczam sie z DG, wiec nie jestem pewny jak to jest w przypadku osób indywidualnych, ale... bierzesz ten pit, w którym sa dochody z praw autorskich. Dochody z PIT 11 wpisujesz w odpowiedniej rubryce, a te z praw autoskich w jednej z kolejnych i całośc sumujesz

(2014-12-27, 20:11:29)MattZ90 napisał(a): A co z kwotą zmniejszającą podatek 556,02 zł?

Jezeli w  pracy nie zlozyła oświaczenia, ze rozlicza sie indywidualnie, to pracodawca tę znizkę zastosował


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - MattZ90 - 2014-12-27

Nie dość, że nabawiłem się niezłego mętliku, to jeszcze mam wątpliwość co do poprawności wypełnienia pita rok temu Icon_cheesygrin Oby nie było nieprzyjemności.