Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-27

Wyjaśniłem sprawę złych sygnatur na zaliczkach Smile A teraz pilne pytanie do odnośnie PIT-36.
W których polach wiersza odnośnie praw autorskich w PIT-36 (pola 74 i 75 czy 79 i 80) wpisujecie dochody ze stocków?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2014-04-27

Jeśli odliczasz 50% kosztów uzyskania przychodu to pola 79 i 80 a w polach 285 do 296 wpisujesz wpłacone zaliczki (przynajmniej tak mi się wydaje) Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-27

No właśnie tak w pierwszej chwili myślałem, tylko nie wiedzieć czemu korzystając z programu E-Deklaracje jak wpisuję w polach 79-80 to podświetla mi na czerwono pole 74 (oraz 78 no, ale tam i tak trzeba wpisać sumę zaliczek więc to akurat normalne) i tak się zastanawiam czy olać to podkreślenie, bo tak być powinno czy jednak powinienem to wrzucić w pola 74-75 Icon_wink Poczekam jeszcze może jeszcze jakieś opinie na ten temat się pojawią Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajma - 2014-04-27

ja wpisałem w 79 i 80 no i do tego ZG


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-28

Czyli traktować to jako typowe dochody z zagranicy? Według broszury to PIT/ZG trzeba wypełnić dla każdego kraju osobno czyli teoretycznie dla iStocka - Kanada i dla pozostałych większych graczy USA... A w przypadku ZG wpisywał ktoś ten podatek zapłacony za granicą z tych świstków które nam przychodzą po roku podatkowym?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2014-04-28

(2014-04-28, 00:20:48)alzajac napisał(a): A w przypadku ZG wpisywał ktoś ten podatek zapłacony za granicą z tych świstków które nam przychodzą po roku podatkowym?

Jednie stocki wysyłają inne nie poza tym o ile mi wiadomo dla US "papier" w języku obcym trza tłumaczyć przez przysięgłego więc skalkuluj ile zyskujesz a ile tracisz.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-28

Tak sobie jeszcze później pomyślałem, że niby wg jakiego kursu (z którego dnia) miałbym przeliczyć ten podatek za granicą jeśli chciałbym wykazać ten z papierków.. Za dużo kombinacji, a za mało czasu Icon_cheesygrin Nie ma to jak zostawić wszystko na ostatnią chwilę Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - majszter - 2014-04-28

Ja w tym roku spróbuję rozliczyć te papierki 1042-s, które dostajemy od stoków. Przynajmniej te 4, które dostałem w tym roku. Dwóch nie dostałem, choć podatek był odprowadzony - od Fotolia i Veer. Pewnie tam za mało zarobiłem, żeby wysłać mi ten formularz 1042-s.

Ale to całe rozliczenie nie jest takie proste jak początkowo myślałem. Mało, że trzeba wszystko przeliczać na $, to jeszcze trzeba dzielić na kraje i rozliczać zależnie od umowy podatkowej z tym krajem. W tym przypadku przestało mnie dziwić, że ludzie zlecają rozliczenie PIT do biura podatkowego.

A tłumaczenie przysięgłe trzeba robić tylko, gdy wezwą Cię na kontrolę.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - alzajac - 2014-04-29

Majszter, z jakiego dnia bierzesz kurs do przeliczenia tego podatku zapłaconego za granicą?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - majszter - 2014-04-30

Przeliczyłem podatek na złote na ostatni dzień roku.
Ale pewnie zgodnie ze sztuką trzeba by go obliczać na dzień uzyskania przychodu, czyli przy każdej sprzedaży na DT, DepositPhotos BSP, FT, Veer liczyć podatek wg. kursu z dnia poprzedniego, a na Shutterstock liczyć raz na miesiąc. Przy takich wyliczeniach, to ja już bym wymiękł.