Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - SHaiith - 2014-02-18

(2014-02-18, 09:36:52)rpd napisał(a): Sposób postępowania uzgodniony wspólnie z moja księgową.
Co miesiąc wystawiasz fakturę na konkretny stock. Oczywiście nie wysyłasz ich do stocków. Faktura taka ma służyc jedynie udokumentowaniu przychodu z danego stocka.
A więc po kolei (na przykładzie np.SS):
1 Dostałeś z Shutterstock w styczniu przelew na 100 $. Drukujesz potwierdzenie przelewu z wpływu $ na paypala z Shutterstock i dopisujesz na nim przeliczenie według tabeli NBP tak jak podałeś wyżej z dnia poprzedniego.
2 Wystawiasz fakturę gdzie odbiorcą jest Shutterstock już w złotówkach ze stawką VAT - NP (nie podlega) i na dole dopisuję coś takiego "przeliczenie zgodnie z tabelą NBP z dnia...numer...
3 Spinasz to spinaczem do kupy i przechodzisz do następnego stocka.

Dzięki za wyjaśnienie.
To rozumiem, że zamiast zbiorczego zestawienia jak teraz robię, muszę wystawiać faktury na dany stock odzielnie.
Ale sumarycznie kasa się nie zmieni. Więc tylko "dorobię" faktury aby wszystko się zgadzało w księgowości.

(2014-02-18, 09:36:52)rpd napisał(a): Swoją drogą z informacji podawanych tutaj to przychody ze stocków powinno sie rozliczać w PIT z tytułu praw autorskich na koniec roku a DG prowadzić tylko dla ZUS-u (ubezpieczenie zdrowotne i emerytura)

Czytałem te informację i tutaj mam lekkie załamanie, bo w sumie działalność założyłem tylko po aby uniknąć podatku 32%. I ustaliłem liniowy 19% podatek. Nie żebym tyle na stokach wyciągał Smile (mam jeszcze etat).
A co w przypadku, gdy moje działania są systematyczne, ponoszę jakieś koszty z tego tytułu oraz nastawione na zysk, czyli wszystkie działania podlegające pod Działalność gospodarczą.

Co w tej spawie mi doradzicie? Zamknąć działalność, bo i tak zapałce 32%, poza tym będę miał koszty związane z prowadzeniem samej działalności. Czy nadal to rozliczać w taki sposób jak dotychczas?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - GregorK - 2014-02-18

Z artykułu wynika, że MF bada sprawę (czyli własną ustawę) no i mają te kwestie rozpatrywać indywidualnie względem każdego podatnika oddzielnie Icon_cheesygrin Icon_cheesygrin Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rpd - 2014-02-18

Kalkulator do ręki i musisz sobie policzyć co bardziej się opłaci.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - aniaz - 2014-02-18

Widzę, że co skarbówka i księgowy to inna interpretacja Icon_wink
U mnie wygląda w ten sposób:
1. Po zaksięgowaniu kwoty na rachunku bankowym za paypala wystawiam fakturę eksportową w PLN o wartości tej, która faktycznie wpłynęła na konto. W końcu to jest realny zarobek, niezależnie od tego ile stock wysłał, w końcu paypal pobiera opłaty manipulacyjne i to jest mój koszt i o tyle pomniejsza się dochód.
2. Data faktury to data zaksięgowania na koncie.
Z tego co wiem, mój księgowy pisał do Ministra Finansów o opinię i tak mi polecił robić.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - GregorK - 2014-02-18

(2014-02-18, 10:07:56)aniaz napisał(a): Z tego co wiem, mój księgowy pisał do Ministra Finansów o opinię i tak mi polecił robić.

Z tego co wiem, Minister Finansów ma w głębokim poważaniu listy od księgowych Icon_cheesygrin.

Księgowy mógł się zwrócić o interpretację do Izby Skarbowej, ale jak wiemy co Izba to inna interpretacja tego samego przepisu. Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2014-02-18

Chyba trzeba się jeszcze wstrzymać troszkę

http://prawo.rp.pl/artykul/1086724.html
13-02-2014
Ministerstwo Finansów sprawdzi wydane interpretacje i rozstrzygnie kwestię opodatkowania dochodów m.in. z honorariów autorskich uzyskiwanych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą - poinformowało w czwartek biuro prasowe resortu finansów.

Pozostaje mieć nadzieję że to zrobi i to w miarę zrozumiale.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - aniaz - 2014-02-18

Tak mi powiedział, a raczej nie należy do tych, którzy kłamią i kombinują Icon_wink Taki typ służbisty i perfekcjonisty. Dlatego nie miałam powodu mu nie wierzyć Icon_wink Jakby nie było, to ja robię jak opisałam powyżej.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - SHaiith - 2014-02-18

ok może inaczej. A jak będę miał studio fotograficzne i 2-3 razy w tygodniu będę tam fotografował systematycznie, a zdjęcia tam wykonywane będą tylko na poczet stoków, to nie podlega to działalności gospodarczej? W końcu działania systematyczne w celu zysku podlegają działalności.
Bo absurdem by było, że działania i koszty z tym związane podlegają działalności, ale już ich zysk nie podlega, bo MF interpretuje to jako dochód z tytułu praw majątkowych a nie prowadzonej działalności?
Co czuję, że US będzie tutaj miał pełna dowolność w interpretacji.
Jak się przed tym ustrzec, ktoś ma jakiś pomysł


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - hmc - 2014-02-18

Hmm, ten problem to chyba nie tylko dotyczy działalności gospodarczej. Ja w tym roku pierwszy raz będę rozliczał dochody ze stoków, ale już mam dylemat, czy wziąć pod uwagę kasę która wpływa na Paypala przeliczoną wg kursu NBP z dnia poprzedniego, tak jak SHaiith, czy też tak jak aniaz kwotę która fizycznie wpływa na konto w banku. Dodatkowo rpd wspomina o podwójnym opodatkowaniu zarobków z USA. czy nikt tego nie odejmuje od kwoty do opodatkowania?? Przeczytam sobie cały wątek, ale coś czuj ę ze sie chyba wybiorę do swojego US.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2014-02-18

(2014-02-18, 10:18:48)SHaiith napisał(a): Jak się przed tym ustrzec, ktoś ma jakiś pomysł

Przenieść DG na jakąś wyspę?