Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2014-02-13

32% czemu nie...
http://finanse.wp.pl/kat,1033759,title,Podatkiem-w-tworcow,wid,16403259,wiadomosc.html


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Ariene - 2014-02-13

A czy to nie jest to samo, co poruszyłam kilka dni wcześniej? A Ajt tak ładnie to skomentował...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - GregorK - 2014-02-13

Tu dochodzi jeszcze jedna ciekawa opcja, otórz możesz to samo zdjęcie sprzedać klientowi - zrobić je na zamówienie i dodatkowo wrzucić na stoki. Icon_cheesygrin jak wtedy rozliczyć np. zakup wszystkich niezbędnych produktów do wykonania danego zdjęcia ? co więcej zdjęcie na stokach może się nigdy nie sprzedać.

Icon_cheesygrin


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2014-02-13

Ciekawa sytuacja wychodzi jak ktoś nie ma dochodów poza stockami a ma DG.
Z DG nie ma przychodów tylko w zasadzie płaci zus a całość ze stocków rozlicza w PIT jako prawa autorskie z kosztami 50% no i od podatku odlicza część składki zdrowotnej...
Firma nie przynosi dochodów i jest w zasadzie dla zus.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion1 - 2014-02-13

(2014-02-13, 13:05:57)GregorK napisał(a): Tu dochodzi jeszcze jedna ciekawa opcja, otórz możesz to samo zdjęcie sprzedać klientowi - zrobić je na zamówienie i dodatkowo wrzucić na stoki. Icon_cheesygrin jak wtedy rozliczyć np. zakup wszystkich niezbędnych produktów do wykonania danego zdjęcia ? co więcej zdjęcie na stokach może się nigdy nie sprzedać.

Icon_cheesygrin


to zależy czy mentalnie podczas sesji czuleś sie jak krwiożeczy kapitalista czy jak przymierający głodem artysta. Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2014-02-14

Znowu kombinują.
http://biznes.interia.pl/news/mf-po-analizie-rozstrzygnie-sprawe-podatku-od-tworcow,1991503
Ale wygląda na to że przychody ze stocków powinno się rozliczać oddzielnie od DG.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - SHaiith - 2014-02-18

Mam problem z księgową, może ktoś z was podpowie mi jak to rozwiązać.

Obecnie stocki rozliczam w ramach działalności gospodarczej.
Jak już w tym wątku było wiele razy podkreślane, dochód to kwota jaka wpływa na konto PayPal, bierzemy kurs z dnia poprzedniego, jeżeli jest to to poniedziałek to obowiązuje nas kurs z piątku.
Zanim jednak pieniążki przelejemy na konto w Polsce to czekamy na dobry kurs dolara, sam PayPal ma inny kurs przewalutowania, w końcu musi zarabiać na przewalutowaniu. Czasami też zdarza się, ze zrobimy zakupy płacąc PayPal-em.
Generalnie nasz zarobek nijak się ma do tego co finalnie jest przelewane na konto w Polskim banku.

Więc jak jako dochód zrobiłem wydruk z PayPala, oraz zestawienie w Excelu z kursem walut. Wyszła mi jakaś kwota do rozliczenia.
Księgowa mi powiedziała, że jeżeli będę miał kontrole z Urzędu Skarbowego, to urząd będzie analizował moje wyciągi z firmowego konta z Polsce, czyli kwotę po przewalutowaniu przelaną na Polskie konto.
Więc muszę tak kombinować aby kasa się zgadzała. Wiadomo, że jest to nie możliwe.
Problem jest w tym, że nie można podać konta PayPala do Urzędu Skarbowego jako firmowego.

Jak uniknąć rozbieżności? Lub jak to wyjaśnić księgowej?
Jak wy to robicie mając działalność gospodarczą? Mam księgę przychodów i rozchodów, ponadto nie jestem VAT-owcem.
Z góry dzięki za pomoc.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2014-02-18

(2014-02-18, 08:46:30)SHaiith napisał(a): Jak uniknąć rozbieżności? Lub jak to wyjaśnić księgowej?
Jak wy to robicie mając działalność gospodarczą? Mam księgę przychodów i rozchodów, ponadto nie jestem VAT-owcem.
Z góry dzięki za pomoc.

Zmień księgową albo niech sobie poczyta o "Różnicach kursowych"

EDITL tak jeszcze raz przeczytałem Twój tekst... ja na koniec miesiaca zlecam wypłatę (lub dzieje sie to automatycznie np. SS) wystawiam fakture i ksieguje wg zasady kursu średniegio z dnia porzedzającego, Moment wpływu na PP nie jest istotny, ale moment przwalutowania i przesąłnia na konto w banku. I zta datą (przwalutowanie) robię różnice kursowe


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rpd - 2014-02-18

(2014-02-18, 08:46:30)SHaiith napisał(a): Mam problem z księgową, może ktoś z was podpowie mi jak to rozwiązać.


Jak uniknąć rozbieżności? Lub jak to wyjaśnić księgowej?
Jak wy to robicie mając działalność gospodarczą? Mam księgę przychodów i rozchodów, ponadto nie jestem VAT-owcem.
Z góry dzięki za pomoc.

Sposób postępowania uzgodniony wspólnie z moja księgową.
Co miesiąc wystawiasz fakturę na konkretny stock. Oczywiście nie wysyłasz ich do stocków. Faktura taka ma służyc jedynie udokumentowaniu przychodu z danego stocka.
A więc po kolei (na przykładzie np.SS):
1 Dostałeś z Shutterstock w styczniu przelew na 100 $. Drukujesz potwierdzenie przelewu z wpływu $ na paypala z Shutterstock i dopisujesz na nim przeliczenie według tabeli NBP tak jak podałeś wyżej z dnia poprzedniego.
2 Wystawiasz fakturę gdzie odbiorcą jest Shutterstock już w złotówkach ze stawką VAT - NP (nie podlega) i na dole dopisuję coś takiego "przeliczenie zgodnie z tabelą NBP z dnia...numer...
3 Spinasz to spinaczem do kupy i przechodzisz do następnego stocka.

Interesują mnie tylko wpływy na Paypala.
W tej metodzie jest nierozwiązany problem podwójnego opodatkowania z USA bo wpisuję całą kwotę. Po prostu machnąłem na to ręką.

Swoją drogą z informacji podawanych tutaj to przychody ze stocków powinno sie rozliczać w PIT z tytułu praw autorskich na koniec roku a DG prowadzić tylko dla ZUS-u (ubezpieczenie zdrowotne i emerytura)


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rpd - 2014-02-18

(2014-02-18, 09:15:00)fotek napisał(a): Moment wpływu na PP nie jest istotny, ale moment przwalutowania i przesąłnia na konto w banku. I zta datą (przwalutowanie) robię różnice kursowe
Wszystko cacy jeżeli przelewasz dokładnie tą samą kwotę z Paypala na konto w banku. A co w sytuacji kiedy zrobisz zakupy i zapłacisz paypalem? Wtedy kwota sie zmniejsza