Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - BLADE - 2012-10-22

faktury musisz wystawiać (ja na początku nie wystawiałem, po czasie zadzwoniła urzędniczka i kazała przynieść jakąś fakturę, powiedziałem że nie mam, więc kazali mi się zgłosić do urzędu, tam po wielkiej naradzie kazali mi podpisać oświadczenie, że od tej pory będę wystawiał faktury).
Na fakturze numeru NIP nie wpisuje, tylko nazwa banku zdjęć i adres, tam gdzie stawka podatku wpisuje "NP" (czyli "nie podlega"), kwoty wpisuje w dolarach, data wystawienia to dzień następny po zrobieniu przelewu z Paypal do banku polskiego.
Kopie faktury dołączam do wydruku potwierdzenia przyjęcia przelewu w swoim polskim banku (dostępny w historii po zalogowaniu do swojego konta banku polskiego).
Dodatkowo (ale to chyba nie obowiązkowe) drukuje paragon ze swojego banku zdjęć i historie transakcji przychodzących i wychodzących z paypal w danym miesiącu i razem wszytko spinam.
Całość zanoszę do księgowej - ona mówi że jest ok.
Oryginału faktury nie wysyłam do mojego banku zdjęć, ale pewnie jak ktoś by mnie się spytał w urzędzie to bym powiedział że wysyłam...

Od całej zarobionej kwoty płace tylko podatek liniowy 19%, oczywiście nim więcej wydatków na firmę tym w sumie mniejszy procent do zapłacenia.











RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2012-10-22

Blade - piękna robota.
Niektórzy jeszcze na fakturze dopisują : wartość faktury w PLN w/g kursu NBP z dnia poprzedzającego i dowód wewnętrzny korygujący rzeczywisty przychód na konto w polskim banku.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2012-10-22

(2012-10-22, 16:56:06)BLADE napisał(a): faktury musisz wystawiać (ja na początku nie wystawiałem, po czasie zadzwoniła urzędniczka i kazała przynieść jakąś fakturę, powiedziałem że nie mam, więc kazali mi się zgłosić do urzędu, tam po wielkiej naradzie kazali mi podpisać oświadczenie, że od tej pory będę wystawiał faktury).
Na fakturze numeru NIP nie wpisuje, tylko nazwa banku zdjęć i adres, tam gdzie stawka podatku wpisuje "NP" (czyli "nie podlega"), kwoty wpisuje w dolarach, data wystawienia to dzień następny po zrobieniu przelewu z Paypal do banku polskiego.

Z grubsza robie tak samo, tylko fakturę wystawiam na koniec miesiaca, niezaleznie od tego czy wypłaciłem kase czy nie. Gdy ja dostaje robię korekte róznic kursowych z dnia wystawienia faktury i faktycznego otrzymania kasy z PayPal do banku. Ustawa o VAT nakazuje wystawienie faktury najpóźniej w 7 dni od zakończenia miesiąca, który traktuje jako okres rozliczeniowy.
Nie byłem jeszcze kontrolowany, wiec byc może BLADE robi to poprawniej, jakkolwiek sadzę, ze co urząd to moga oczekiwac innego sposobu rozliczenia




RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - wwzela - 2012-10-23

dziekuje bardzo za pomoc


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - aniaz - 2012-10-23

Ja żadnej fv nie wystawiam, mój księgowy prosi tylko o potwierdzenie wypłaty ze stocka + faktyczny wpływ na konto. I tą kwotę (z konta) wpisuje jako przychód z zagranicy, który podlega opodatkowaniu jak każdy inny przychód krajowy. Ja się na przepisach podatkowych nie znam, wierzę, że księgowy wie co robi Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-10-23

Fakturę VAT wystawiamy w momencie kiedy powstaje obowiązek płacenia podatku VAT. Wpływy zagraniczne są zwolnione z obowiązku płacenia VAT. Więc nie ma obowiązku wystawiania faktury, wystarczy Dowód Wewnętrzny wypisany na podstawie przelewu bankowego. Nie wiem jak to się zmieni jak wejdzie kasowe rozliczanie VAT.
Dobry księgowy, księgowa to jak złota moneta w kieszeni.
Pozdrawiam
yanuz


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - BLADE - 2012-10-23

no nie wiem.., moja księgowa też nie wymagała odemnie żebym przynosił jej faktury, zmieniła zdanie po moim wezwaniu do urzędu...
Ja wiem, że muszę wystawiać faktury bo tak mi kazali w urzędzie


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - aniaz - 2012-10-23

Co urząd to inna historia, tłumaczenie i znaczenie prawa Icon_wink
Póki co u mnie nikt się nie doczepił, księgowemu ufam, bo wiem, że jeden z najlepszych w mojej okolicy, renomę w skarbówce też ma wyrobioną. Ale oczywiście w naszym pięknym kraju wszystko jest możliwe i jutro może się wiele zmienić..



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-10-23

Jeśli wzywają mnie do urzędu i coś jest nie tak zawsze pytam o rozporządzenie które to reguluje. Jeśli jest dalej nie tak proszę o decyzję na piśmie - ważne decyzja ma zawsze numerek na górze. Urzędnik ma obowiązek przekazać takie informacje. Urzędnik jest dla nas a nie my dla urzędnika... Żyjemy w wolnym kraju, możemy fotografować ile nam się podoba i oferować swoje zdjęcia na całym świecie. Nikt nam tego nie zabroni. A że banda urzędasów nie może sobie z tym poradzić to już nie nasza wina.
Trzymajmy się!
yanuz


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mattom - 2012-11-28

(2012-10-23, 21:19:20)yanuz napisał(a): Fakturę VAT wystawiamy w momencie kiedy powstaje obowiązek płacenia podatku VAT. Wpływy zagraniczne są zwolnione z obowiązku płacenia VAT. Więc nie ma obowiązku wystawiania faktury, wystarczy Dowód Wewnętrzny wypisany na podstawie przelewu bankowego. Nie wiem jak to się zmieni jak wejdzie kasowe rozliczanie VAT.
Dobry księgowy, księgowa to jak złota moneta w kieszeni.
Pozdrawiam
yanuz

Witam, mój pierwszy post i zero praktyki w rozliczaniu wpływów stokowych, ale wydaje mi się, że to czy trzeba wystawić fakturę, zależy od tego czy ktoś jest tzw, vatowcem czy nie, a nie od tego czy towar jest zwolniony z VAT. Na towar zwolniony z VAT faktury się wystawia.