Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-02-27

Panie sqback nie mąć Pan. My udzielamy licencji. Ponieważ upoważniliśmy stock do reprezentowania naszych interesów to on udziela sublicencji ponieważ nie jest bezpośrednim właścicielem materialnych praw autorskich do naszych utworów wizualnych.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - KAPA - 2012-02-27

w rzeczy samej, ja żadnych sublicencji nikomu nie udzielałem i nie udzielam.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sqback - 2012-02-27

Faktycznie my udzielamy licencji. Ale to nie zmienia sensu poprzedniego mojego posta z obawami co do sposobu rozliczeń. W filmie jest mowa właśnie o licencji dlatego go tutaj zamieściłem. Hm sublicencja..sub.. może od subskrypcji mi się to wzięło Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Crazy_Cat - 2012-02-29

To ja jeszcze jedno pytanie z serii tych praktycznych. Czy w przypadku stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu po prostu wpisujecie w rubrykę kosztów (poz. 51 lub 56 w zależności od tego kto jaką przyjął strategię) połowę przychodu? Czy też pomniejszacie przychód o składki na ubezpieczenia (było o tym w poście #265) i dopiero od tej kwoty połowę wpisujecie? Pracuję na etacie, brak DG i oczywiście od stock'ów żadnych ubezpieczeń nie płaciłem, jednak nie mam pewności czy nie dotyczy to również kwot zapłaconych przez pracodawcę w "normalnej" pracy?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Crazy_Cat - 2012-03-07

Pracuję na etacie, pasjonuję się fotografią, a stocki traktuję jako dodatkowe źródło "dorobkowe" z wykonanych w ramach hobby fotografii. Po ponad rocznym śledzeniu tego wątku, kilkukrotnym przeczytaniu zarówno jego, jak i artykułów tu podlinkowanych, doszedłem w końcu do własnego workflow jakie zamierzam zastosować przy dopełnieniu obowiązku podatkowego powstałego przy sprzedaży licencji na wykorzystanie moich zdjęć poprzez agencje microstockowe. Z góry zaznaczam, że mój sposób nie jest poparty praktyką, przy panującym bałaganie prawnym na pewno nie jest jednym z możliwych, nie gwarantuje braku problemów z fiskusem, czy ZUSem. Wynika on z godzin spędzonych nad studiowaniem dostępnych zwykłemu człowiekowi w tym temacie źródeł. Po dogłębnej analizie tego, co napisano na forum, w ustawach, podlinkowanych tu artykułach, po konsultacji telefonicznej z US oraz zgodnie z własnym "widzi mi się" doszedłem do wniosku, że najlepiej zrobić to tak:
  • nie zakładam działalności gospodarczej, bo:
    1, 2, 3 (akapit 3), 4 (do posta #398)......
  • w ciągu roku nie wpłacam zaliczek na podatek, tylko na koniec płacę sumę wynikającą z wypełnionego pit'a, bo:
    1 (akapit 9 do końca), 2 (i dalej do posta #356)......
  • w Pit-37 przychód ze stock'ów wpisuję w sekcji C.1. w wierszu 5. "Inne źródła nie wymienione w wierszach od 1 do 4", bo:
    1 (i dalej do posta #369) + 2 (29 ust. 1) + 3 (str.12-14) oraz potwierdzone w rozmowie telefonicznej z US.....
  • koszt uzyskania przychodów wyliczam jako 50% z sumy przychodu, bo:
    1 (akapit 4 do 8).....
  • dolary na zł przeliczam po wpłynięciu na PayPal wg kursu z poprzedniego dnia roboczego, bo:
    1, 2....


To w zasadzie wszystko. Przytoczone źródła, chociaż same nie są dokumentami prawnymi, gdzieś zawsze się do takich odnoszą, co pozwala mieć nadzieję na skuteczną linię obrony w przypadku kłopotów.
Chciałem sobie to spisać, żeby za rok na nowo nie siedzieć i się nie zastanawiać. Skoro już spisałem, to pomyślałem, że mogę to zrobić tutaj. Może komuś się przyda, może nie. Jeszcze raz zaznaczam, że nie jest to żadna wykładnia, a nawet nie jest to przykład poparty praktyką. Ot moje przemyślenia w tym temacie. Stosujesz na własne ryzyko Smile.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2012-03-08

Myślę, że należą Ci się duże brawa za zebranie tego wszystkiego w jeden post. Krótko, rzeczowo i na temat.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Emilka - 2012-03-26

A może ktoś z Was ma znajomego księgowego, który po prostu rozliczałby PIT-y chętnych ze forum przez internet. Rachwal, następny pomysł na biznes dla Ciebie, na następny rok.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - craft08 - 2012-03-26

A korzystacie z ulgi abolicyjnej?Ta ulga zwalnia podatek prawie caly jesli zrodlo dochodu jest z zagranicy.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - andruszkiewicz - 2012-03-29

Młyn jak diabli, mam DG bez vatu i nadal nic nie wiem. Trochę mi się rozjaśniło ale bez wizyty w US chyba się nie obędzie. Problem jest też trochę innej natury, nie rozliczyłem 2 wpłat z przed rozpoczęcia działalności. To raptem 2 lub 3 wypłaty po 100$ ale chciałbym mieć z tym święty spokój zanim ktoś się przyczepi.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - BLADE - 2012-04-09

(2012-03-26, 17:21:15)craft08 napisał(a): A korzystacie z ulgi abolicyjnej?Ta ulga zwalnia podatek prawie caly jesli zrodlo dochodu jest z zagranicy.

podobno trzeba osobiście pracować za granicą żeby móc skorzystać z tej ulgi, a my jesteśmy w Polsce i wykonujemy usługi zagraniczne.
Według mojej księgowej nie przysługuje nam ta ulga.