Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2012-02-17

I bądź tu człowieku uczciwy a mi zależy na tym "uczciwy"...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2012-02-17

współczuję. Chyba trzeba szybko szukać roboty choć w sumie robotę już masz robić tyle zdjęć aby się opłacało DG prowadzić.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-02-18

Ja jakiś czas temu zawiesiłem działalność. Utrzymywałem się z umów o dzieło, no i z tego co skapało ze stocków. Dochody ze sprzedaży licencji rozliczałem zawsze jako przychody z praw autorskich, co konsultowałem z wielu księgowymi nawet z tytułem doktora. Nigdy nie miałem problemu. Raz tylko urzędnik zakwestionował że nie w tą kratkę wpisałem przychody - sugerował że powinny być w rubryce działalność wykonywana osobiście. Więc wypełniłem poprawiony PIT napisałem odręczne wyjaśnienie i na tym problemy się skończyły. Wykonywanie zdjęć na stoki to działalność twórcza, musisz mieć pomysł i realizujesz go na własne ryzyko - albo się spodoba albo nie. Do tego nie musisz mieć DG (owszem możesz jak chcesz odliczać koszty - zakupy, wynajem studia, modelki itd.). A jeżelibym prosił kogoś o interpretację to tylko i wyłącznie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2012-02-18

Rozumie, że nie mając zatrudnienia na stałe nie muszę zakładać DG aby rozliczać stocki to dobra dla mnie wiadomość.
Dzięki Yanuz za info.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2012-02-18

Gdyby Yanuz dawał wiążące dla każdego US interpretacje byłoby super. No ale zawsze jest to jakaś linia obrony.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-02-19

Polecam wpisy na stronach 73, 74, 75.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2012-02-19

u mnie jest tylko 48 stron Icon_wink OK już sobie poradziłem trzeba mieć 5 postów na strunę a nie 10.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - KAPA - 2012-02-19

dlatego pisałem, że już było i należy tylko się wczytać


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2012-02-19

Te wpisy na stronach 73, 74, 75 warto gdzieś przypiąć albo tylko je zostawić w tym wątku bo chyba to sedno sprawy jeśli chodzi o US i zagrożenia z ZUS.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2012-02-19

Dla Nightmana i wszystkich w podobnej sytuacji;
Aby podjąć ryzyko założenia Działalności Gospodarczej trzeba mieć pewność stałych dochodów które pozwolą na opłacenie ZUS-u tj. ok. 1000 (słownie tysiąca) złotych miesięcznie.
Nightman pracowałeś na etacie jak rozumiem, a stocki były zajęciem dodatkowym i zapewne nadal chciałbyś aby tak było. Więc w tej chwili nie ma przesłanek aby dochody ze stocków generowały dochód pozwalający prowadzić DG.
Więc traktuj to jak dotychczas czyli twórcze hobby, bo tak możesz.
Gdyby ktoś w ZUS-sie miał problemy przytaczam fragment pisma który ja otrzymałem z tej szacownej instytucji;

"Nie stanowi również przesłanki do udzielenia ulgi podnoszony przez Pana we wniosku fakt spadku obrotów w firmie z uwagi na to, że obowiązek opłacania należnych składek występuje niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Każdy przedsiębiorca podejmując działalność gospodarczą bierze na siebie ryzyko związane z jej opłacalnością. Jeżeli pomimo trudności finansowych i braku dochodów decyduje się na jej prowadzenie to musi się liczyć, że w konsekwencji powstałe z tego tytułu zadłużenia będą narastały i będą przymusowo dochodzone."

Nikt nie może mi zabronić wyżywać się hobbystycznie i twórczo w fotografii, ewentualnie od czasu do czasu sprzedać licencje do wykorzystania utworu. A że wystawiam swoje prace na stockach - taki jest model prezentacji i oferowania swojej twórczości i z tego korzystam.
Ale nadal jestem twórcą - ponieważ moje fotografie podlegają ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz.83).
Tutaj link do poczytania ;
http://www.eporady24.pl/tworczosc_artystyczna_i_literacka_w_kontekscie_dzialalnosci_gospodarczej_skladek_zus_i_podatku,pytania,9,32,2311.html
Jeżeli wykonujemy fotografie z potrzeby serca.
Nie przekraczamy połowy najniższego wynagrodzenia średnio na miesiąc. (ok 700 zł) - przy braku innych dochodów (wtedy jesteśmy oficjalnie bezrobotni) .
Bez ograniczeń jeśli mamy etat
I z całą pewnością nie musimy rejestrować DG wysyłając swoje fotografie na stocki.
Jeśli urzędnik mówi że coś muszę, to odpowiadam że muszę - oddychać, jeść, spać i raz na tydzień się wykąpać, czasami częściej...
Po za tym w każdym większym mieście jest bezpłatne Biuro Porad Prawnych i Obywatelskich gdzie warto skierować swoje kroki.
Tak tylko dla informacji - Sąd gdzie skierował ZUS moją sprawę oddalił zarzuty... czyli po naszemu sprawę wygrałem!