Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - CamiArt - 2011-02-23

Wydaje mi się, że podajesz wartość $ z dnia, w którym pieniądze zostały przelane na paypal lub Twoje osobiste konto, stawiałabym nawet na to drugie. W każdym bądź razie ja zamierzam tak uczynić Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - asiak - 2011-04-24

Witam wszystkich! Czytam i czytam posty na forum i prawdę mówiąc nie wiem już, co mam zrobić. Icon_wink Jako, że wykonałam kilka "dziełek" postanowiłam zarejestrować się na SS. Czeka mnie długa droga przed zarobieniem $, gdyż nie mam jeszcze zaakceptowanej 7 z 10. Zastanawiam się jednak, czy w ogóle warto się w to bawić. W tej chwili nie pracuję, jestem zarejestrowana jako bezrobotna i nie mam zarejestrowanej DG. Dochody ze sprzedaży prawa do wykorzystywania ilustracji i zdjęć byłyby moimi jedynymi dochodami. Nie wiem, czy ktokolwiek zainteresuje się moimi pracami, w związku z tym nie myślę na razie o DG. Czy w takiej sytuacji wystarczyłoby wspomniane wyżej coroczne rozliczenie się z fiskusem ? Byłabym bardzo wdzięczna za poradę.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ewa - 2011-07-27

Czy któreś z microstock rozlicza się z profesjonalnymi fotografami (takimi, którzy mają zarejestrowaną DG na fotografię i nie mogą inaczej rozliczać praw do zdjęć niż fakturami) zgodnie z polskim prawem (nie odciąga podatku, który fotograf sam rozlicza i nie wymaga oświadczenia, że działalność prowadzi się w USA, kiedy prowadzi się w PL)?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2011-07-27

Pani Ewo, dlaczego błędnie interpretuje Pani polskie prawo i wprowadza błędne informacje. Otóż mając zarejestrowaną DG na fotografię nie musimy rozliczać praw autorskich do zdjęć - obrazów wizualnych fakturami. Myli Pani usługi z wykonywaniem utworów do których prawa na wykorzystanie komercyjne sprzedajemy na stockach - i tyle koniec kropka po raz setny!



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ewa - 2011-07-28

(2011-07-27, 22:32:53)yanuz napisał(a): Pani Ewo, dlaczego błędnie interpretuje Pani polskie prawo i wprowadza błędne informacje. Otóż mając zarejestrowaną DG na fotografię nie musimy rozliczać praw autorskich do zdjęć - obrazów wizualnych fakturami. Myli Pani usługi z wykonywaniem utworów do których prawa na wykorzystanie komercyjne sprzedajemy na stockach - i tyle koniec kropka po raz setny!

Jak w takim razie udowodnić, że podatek został odprowadzony? Fotograf nie dostaje żadnego kwitka, jedynie dowód wpłaty na konto, który nie jest dokumentem księgowym ani dowodem opłacenia podatku przez zleceniodawcę.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mathom - 2011-07-28

(2011-07-28, 16:29:59)ewa napisał(a): Jak w takim razie udowodnić, że podatek został odprowadzony? Fotograf nie dostaje żadnego kwitka, jedynie dowód wpłaty na konto, który nie jest dokumentem księgowym ani dowodem opłacenia podatku przez zleceniodawcę.

Właśnie na podstawie wpłat na konto.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2011-07-28

Pani Ewo jeśli to będą ogromne sumy to może warto zatrudnić dobrego księgowego...?
A propos wyciąg z banku z wpłatą na konto jest dokumentem księgowym, i nie wymaga podpisu...



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - BLADE - 2011-08-02

ja mam DG na zasadach ogólnych - zanoszę księgowej potwierdzenie przelewu na polski bank z PayPal, dodatkowo, choć to raczej nieobowiązkowe, zanoszę wydrukowany paragon z banku zdjęć, potwierdzenie przyjęcia pieniędzy przez PayPal i potwierdzenie przelewu z PayPal. Księgowa robi z tego dowód wewnętrzny. Do tego nie musi być dobry księgowy - wystarczy zwyczajny Icon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2011-08-02

Sposób rozliczenia to już kwestia dopracowania szczegółów. Z tym że jak już są wpływy na konto to niestety trzeba je rozliczyć !


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - pytels - 2011-10-19

Witam,
1)prześledziłem kilka razy ten wątek i w zeszłym roku wyrobiłem sobie amerykański EIN (dzięki temu na shutterstocku mam potrącane 10% a nie 30% tak jak pisaliście). Tylko teraz nasunęło mi się pytanie czy w takim razie co roku nie muszę wysyłać jakiegoś amerykańskiego pitu do ich US? (Z podsumowaniem całego roku). Jeśli tak to który to dokument? Czy wystarczy że shutter co miesiąc wysyła te 10% do US?

2)Drugie pytanie mam bardziej ogólne:
nie znam się za bardzo na prawie międzynarodowym, ale zastanawiam się czy to, że agencje Shutterstock czy iStockphoto działają legalnie i odprowadzają podatki za swoją działalność tam gdzie są ich siedziby (usa,kanada) nie oznacza że nasze zarobki też są automatycznie opodatkowane w tym kraju.. (jeśli by tak było to płacilibyśmy podwójny podatek, prawda?)

a jeśli z jakiegoś powodu nie są opodatkowane to dlaczego shutter odcina 10%?

zastanawiam się nad tym bo znam kilku fotografów którzy w ogóle nie odprowadzają podatków za stocki a zarabiają na nich duże pieniądze prowadząc przy tym DG.

prawdopodobnie nie rozumiem kilku rzeczy jak trzeba ale będę wdzięczny za jakąś podpowiedź..