Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotomax - 2010-08-10

Witam
Czytałem ten wątek i na około 30 stronie znalazłem posty odnośnie DG i karty podatkowej.
Ale to było już dawno temu - półtora roku temu.
Nie jestem pewny, więc zadam pytanie na nowo:
Czy to, co robicie, czyli sprzedajecie zdjęcia na stockach, lub jak to gdzieś mądrze słyszałem – sprzedajecie licencje, podlega karcie podatkowej?

Czy to, co robicie, można nazwać robieniem usług, czy produkcją?
Chciałem założyć DG na karcie podatkowej i zarabiać na stockach - można tak?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - bubun - 2010-09-29

Witam, przebrnalem przez prawie caly temat ale dalej sam nie wiem co zrobic bo wiekszosc z was traktuje stocki jako zarobek dodatkowy a dla mnie jest to zarobek podstawowy. Jedynym zrodlem dochodu jest freelance + stocki (komponenty do stron internetowych itd.) Nie bardzo wiem jak to rozliczac, jak zalorze DG to czy moge to rozliczac jakos przez ryczalt? Albo naprzyklad wystwiajac rachunki a nie faktury, 99% moich klientow jest zza granic Polski... Jakos nie widzi mi sie oddawanie 50% zarobku... Prosze o pomoc bylem u ksiegowych ale nikt mi nie jest do konca wstanie pomoc wszyscy mowia zebym zakladal DG i tyle.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2010-09-29

Z tego co się orientuje działalność fotograficzną można rozliczać w postaci podatku zryczałtowanego. Jest to bodajże 8% od całości dochodów i odliczamy sobie ZUS tak jak na zasadach ogólnych, oczywiście odpada rozliczanie VAT-u. Tak że jest to dosyć korzystna forma.
Ale radzę to jeszcze dokładnie sprawdzić.
Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
Pozdrawiam.

No niestety działalność fotograficzna podchodzi pod 17%, od całości dochodów, ale możemy odliczyć sobie ZUS.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - bds - 2010-09-30

(2010-09-29, 13:01:58)bubun napisał(a): Witam, przebrnalem przez prawie caly temat ale dalej sam nie wiem co zrobic bo wiekszosc z was traktuje stocki jako zarobek dodatkowy a dla mnie jest to zarobek podstawowy. Jedynym zrodlem dochodu jest freelance + stocki (komponenty do stron internetowych itd.) Nie bardzo wiem jak to rozliczac, jak zalorze DG to czy moge to rozliczac jakos przez ryczalt? Albo naprzyklad wystwiajac rachunki a nie faktury, 99% moich klientow jest zza granic Polski... Jakos nie widzi mi sie oddawanie 50% zarobku... Prosze o pomoc bylem u ksiegowych ale nikt mi nie jest do konca wstanie pomoc wszyscy mowia zebym zakladal DG i tyle.
No niestety działalność musisz założyć (zgodnie z ustawą o działalności gospodarczej), bo inaczej skarbówka może się przyczepić. Ale mam dla Ciebie też dobrą wiadomość, VAT od przychodu z za granicy to 0% (w przypadku UE potrzebujesz nip UE). Także zostaje 18% dochodowego. Było już o tym na forum.
Warto do tego zatrudnić dobre biuro księgowe, takie które ma już klientów rozliczających się z faktur z UE - dzięki temu będziesz miał spokój


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Mastercheat - 2011-02-09

(2010-09-29, 21:51:05)yanuz napisał(a): Z tego co się orientuje działalność fotograficzną można rozliczać w postaci podatku zryczałtowanego. Jest to bodajże 8% od całości dochodów i odliczamy sobie ZUS tak jak na zasadach ogólnych, oczywiście odpada rozliczanie VAT-u. Tak że jest to dosyć korzystna forma.
Ale radzę to jeszcze dokładnie sprawdzić.
Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
Pozdrawiam.

No niestety działalność fotograficzna podchodzi pod 17%, od całości dochodów, ale możemy odliczyć sobie ZUS.

po necie krążą jakieś błęde informacje...

ryczałt na foto to 17%....
wniosek nie opłaca się wcale.

albo zasady ogóle albo karta podatkowa pozostaje.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2011-02-09

Chyba że jest się artystą.
Wtedy płacimy 3% podatku zryczałtowanego, i ZUS-u trochę mniej...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Amaviael - 2011-02-09

Rozliczenie stocków to skomplikowana sprawa między innymi z powodu przeliczenia kursów walut na każdy dzień osiągniętego przychodu a na koniec okresu rozliczenia przeliczanie różnic kursowych. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie osiągnięcia przychodu na stocku (każdy dzień osobno) a nie w momencie przyjścia pieniędzy na konto (paypal czy inny bank). Trzeba mieć DG i jest to jedyna zgodna z wszystkimi przepisami możliwość sprzedaży na stockach. Obowiązuje normalna stawka podatkowa i normalny ZUS. Są to informacje, mogę powiedzieć że, bardzo potwierdzone i świeże. Właśnie tak to rozliczam a w zasadzie księgowa.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Ariene - 2011-02-09

No to trochę się pozmieniało, bo widzę, że kilka lat temu wystarczyło rozliczyć się co miesiąc z całości przelewu na konto... Bardzo wielu tak robiło, tak radzono kolejnym ludkom w różnych miejscach w necie... to teraz będzie rewolucja Icon_neutral

W tym wątku jest sporo sprzecznych informacji, często już nieaktualnych i mieszających nowym w głowach. Czy ktoś obeznany w temacie jest w stanie opisać dokładnie jak to powinno wyglądać od A do Z zgodnie z prawem i czy ojciec dałoby się poczyścić trochę?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Amaviael - 2011-02-09

Postaram się opisać to praktycznie, ponieważ teorią i przepisami się nie zajmuję osobiście. Każdy zakończony dzień na stockach trzeba podsumować w PLN. Robi się to tak: np. zarobione jest 10USD, potrzebny jest kurs średni USD NBP z poprzedniego dnia roboczego (jeśli był niepracujący to pierwszy w tył pracujący) np. 2,7435PLN. Mnoży się 10USD x 2,7435PLN i wynik zapisuje. Takie dane z każdego dnia miesiąca należy zapisywać na raporcie dziennym. Taki raport potrzebny jest księgowej która rozlicza miesiąc. Kiedy wysyłasz przelew z PayPal do banku potrzeba spisać kurs skupu z tego dnia na Paypal. Księgowa liczy różnicę kursową między przelewem z PP a przychodami (z raportu miesięcznego). Jeżeli przelew z PP jest większy niż to co na raporcie (z różnicy kursu USD) to od tej różnicy płaci się również podatek, jak był mniejszy to jest koszt.

Koszty rozlicza się normalnie jak w każdej DG, ZUS też.
Należy zachować dokumentację przez 5 lub 6 lat dla US, nie pamiętam 5 czy 6 lat US ma prawo sprawdzać przychody.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rachwal - 2011-02-09

Nie trzeba mieć DG aby licencjonować zdjęcia na stockach.