Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - yanuz - 2010-04-17

Co do ZUS-u to jest rzeczywiście problem. Bo teraz i pod ZUS podlegają twórcy, i wolne zawody też. Ale ja mam dobrą znajomą w ZUS-ie i ja ją podpytam jak to teraz wygląda. Na pewno dobrze mieć jakieś zatrudnienie albo Działalność Gospodarczą, niekoniecznie fotograficzną a nawet lepiej inną.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - lucy - 2010-04-19

A jeszcze taki problem mnie nurtuje: np.: Shutterstock zaczał w zeszłym roku płacic podatki (!) i wysłał mi takiego ichniejszego PITa, że zapłacił za mnie 10% podatku w USA (od dochodów ze źródeł nieamerykańskich - żeby było jeszcze łatwiej Icon_wink. Resztę muszę zapłacić w Polsce - zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jaką Polska ma ze Stanami. Pytanie: po jakim kursie, z jakiego dnia w NBP mam sobie odliczyć to 10%, zapłacone w USA a wyrażone na amerykańskim PITcie w dolarach, od podatku w PLN należnego w Polsce? Nawet optymistycznie zakładając, że prawo jest logiczne - żadne logiczne wyjaśnienie nie przychodzi mi do głowy.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - oxygen64 - 2010-04-20

(2010-04-19, 23:38:06)lucy napisał(a): A jeszcze taki problem mnie nurtuje: np.: Shutterstock zaczał w zeszłym roku płacic podatki (!) i wysłał mi takiego ichniejszego PITa, że zapłacił za mnie 10% podatku w USA (...)

Domyślam się że kwota którą potrąciło Shutterstock jest niska, więc zastanów się najpierw czy warto walczyć o te kilka dolarów.
Ja płacę na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy (według postu SAXa), a te pare dolców to sobie odpuszczę by nie komplikować sobie życia problemami typu data waluty czy podział dochodów na US i non-US.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - canion - 2010-04-20

słuchajcie oxygen64 bo mądrze prawi. Przez te parę dolców oszczędności można sobie narobić niezłych problemów.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - lucy - 2010-04-20

Zgadzam się, odpuszczę sobie.
Ale aż mnie korci żeby zadać takie pytanie do US - oj czacha by urzędasom zadymiła.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Yuri - 2010-04-20

(2010-04-20, 07:57:15)oxygen64 napisał(a): Ja płacę na bieżąco zaliczki na podatek dochodowy (według postu SAXa), a te pare dolców to sobie odpuszczę by nie komplikować sobie życia problemami typu data waluty czy podział dochodów na US i non-US.
A w zeznaniu rocznym w którym wierszu umieszczasz przychody w 4. czy w 5.?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - oxygen64 - 2010-04-20

(2010-04-20, 13:38:11)Yuri napisał(a): A w zeznaniu rocznym w którym wierszu umieszczasz przychody w 4. czy w 5.?

Możesz jaśniej, bo nie rozumiem o którym formularzu mówisz.
W PIT-36 w "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy".


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - kaczor58 - 2010-04-20

(2010-04-20, 16:09:40)oxygen64 napisał(a): Możesz jaśniej, bo nie rozumiem o którym formularzu mówisz....
... zwracam się z prośbą do dobrych ludzi ( a takich tu wśród fotografów bez liku Icon_wink ) nie mnóżcie już więcej wątpliwości i znaków zapytania. Wątek zaczyna być już nieczytelny i niestrawny nie tylko dla dyletantów ( do tej grupy się zaliczam) ale i dla osób które PIT-y i rozliczenia ogarniają.
(Uruchamiając wątek pomocy dla Jarka-w odpowiedzi na głosy z forum- zamieściłem wzory wypełniania poszczególnych PITów by pomóc i przeznaczyć Jarkowi swój 1%)
Proszę (z uporem Kaczora) tych którzy dobrze poruszają się w temacie rozliczania, powieście wzory wypełniania PIT-ów dla najbardziej typowych sytuacji - Fotografów współpracujących ze Stockami. Pewnie nie zajmie to wiele czasu jeśli się wie co i jak. Sam zrobiłbym to z ochotą, ale PITów się nie tykam od ich początku. Mam na ich punkcie alergiczne uczulenie i PIT-owstręt. (Jak widzę druki to resztki piór mi wypadają... Icon_biggrin )
pozdrawiam z nadzieją
kaczor


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sebastian_k - 2010-04-26

Przeczytałem cały wątek, w trzech podejściach...
Czy ktoś mógłby udzielić mi odpowiedzi odnośnie wystawiania Faktury VAT? Takie kompendium wiedzy o DG i VAT.

A dokładnie: Jakie dane umieścić na FV (dane odbiorcy), jaka stawka VAT (nie dotyczy, czy 0%), jaka kwota i data ma być na FV.

Taką FV rozliczam tak samo jak krajowe FV?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - mst_b - 2010-05-29

dołączam się do pytania.