Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - blas - 2010-04-14

(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): Focenie z DG, jeżeli to focenie jest przedmiotem DG niczym sie nie rózni od każdej innej dzialalnosci gospodarczej... wszystko trafia do rubryki przychody, koszty odlicza sie realne (anie ryczałtowe) itd.

Sugerujesz, że w takim przypadku nie można płacić podatku od 50% dochodu?
Akurat sprzedaż licencji jak nic podpada pod "Prawa autorskie i inne prawa"

(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): Sax ma szczególny przypadek (jak zrozumiełem na podstawie wypelnianych dokumentów), gdy prowadząc DG w innej branzy dodatkowo zajmuje sie foceniem hobbystycznie (wg wyjasnien dla US)
chyba nie ma znaczenia określenie "hobbystycznie" US i tak patrzy w papiery ile z tego jest przychodu, czy podatek zapłacony itd. Nazywać sobie możemy jak chcemy.

Możesz fotek wyjaśnić czemu to jest inny przypadek jeżeli ktoś ma DG na inną branżę niż foto?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotoaloja - 2010-04-14

no a ja mam właśnie taki kłopot, że
wypełniłam wczoraj pit 37 i przelane na PP kwoty zsumowałam i wpisałam w rubrykę w części C1 w poz.'Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy' i zatem wykazałam 50% kosztów uzyskania przychodu.
problem w tym, że w ogóle nic przez cały rok nie odprowadziłam, nie wypełniłam żadnego pita 53 i nie pamiętam nawet czy uczyniłam to w poprzednim roku
i co teraz?
czy może najlepsze wyjście to wypełnić teraz ten PIT 53 za cały rok i posłać razem z tym pitem 37?
dodam, że u mnie na razie dochody to są tak małe kwoty, które zbierają mi się raz na jakiś czas, że nie zawracałam sobie głowy pitami, a teraz się wystraszyłam dopiero, że mogą być kłopoty


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2010-04-14

Czytałem gdzieś analizy zapisów w ustawie, dotyczących samodzielnego wpłacania zaliczek. Wersja była taka, że o ile od różnych zleceń, dzieł itp nalezy to robić (i oznaczać na przelewie jako pit53), to przychody ze sprzedaży praw majątkowych (w tym z praw autorskich) nie zostały podciągnięte pod ten obowiązek, więc całość podatku dopiero w zeznaniu rocznym.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - blas - 2010-04-14

W przypadku zleceń i dzieł zwykle zaliczkę odprowadza zlecający i nawet jej nie dostajemy na konto. Przynajmniej ja zawsze tak miałem.
O ile się orientuję w przypadku przychodów z "praw autorskich" obliczamy w pit-37 ile się należy podatku i płacimy (ktoś pamięta do kiedy?)


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2010-04-14

(2010-04-14, 11:19:06)blas napisał(a): W przypadku zleceń i dzieł zwykle zaliczkę odprowadza zlecający i nawet jej nie dostajemy na konto. Przynajmniej ja zawsze tak miałem.

Owszem w przypadku zleceń krajowych zwykle tak jest, ale są przypadki płatności zza granicy właśnie za zlecenia i wtedy wykonawca wpłaca zaliczkę opisując ją jako pit53. Ten przypadek akurat jest określony w ustawie, zaś przepisów nakładających taką konieczność przy prawach autorskich brak.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotoaloja - 2010-04-14

kurdeż, to co robić


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - blas - 2010-04-14

Dzięki ajt,
czyli wszystko w zasadzie zostało powiedziane.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2010-04-14

(2010-04-14, 11:46:55)fotoaloja napisał(a): kurdeż, to co robić

Ja bym zostawił to tak jak jest, tzn. wpisane do pita rocznego z 50% kosztów uzyskania. Ostateczny podatek do zapłacenia (albo zwrotu) wyjdzie w picie już po "normalnym" jego wypełnieniu do końca.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2010-04-14

Czy w pit 37 w rubrykę w części C1 w poz.'Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy' nie wpisuje sie tego co jest w informacji PIT-11? Tak chyba jest w instrukcji do wypełniania Pita. Od kogo wziąć PIT-11? Czy to nie naraza na kontrole z US jak w wypadku maxa? Może lepiej wpisać w C1 /5 inne źrodła?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2010-04-14

(2010-04-14, 07:44:40)blas napisał(a): Sugerujesz, że w takim przypadku nie można płacić podatku od 50% dochodu?
Akurat sprzedaż licencji jak nic podpada pod "Prawa autorskie i inne prawa"

W DG, jeżeli jestes na KPiR to nie ma czegoś takiego jak koszty ryczałatowe (20%, 50%) a są realnie poniesione koszty jej prowadzenia. Czyli dla przykładu odliczam koszt zakupu aparatu, czynszu za studio, czy koszt wynagrodzenia dla modelki. Sprzedaz licencji podpada pod "Prawa autorskie..." o ile nie jest przedmiotem DG

(2010-04-13, 23:11:34)fotek napisał(a): chyba nie ma znaczenia określenie "hobbystycznie" [...]
Możesz fotek wyjaśnić czemu to jest inny przypadek jeżeli ktoś ma DG na inną branżę niż foto?

Okreslenie hobbystycznie oczywiscie nie ma znaczenie - użyłem dla podkreślenia, ze nie jest to przedmiot DG.

Hm... to podobnie jak ze zleceniami o dzieło... jezeli podejmujesz sie jakiejś pracy na umowe o dzieło, to warunkiem tej formy jest to iz nie prowadzisz DG w tym zakresie. Jezeli prowadzisz, to powinienes wystawic fakturę.

Taki jest stan mojej wiedzy... dlatego zapytałem SAX-a o podanie szczegółów, bo zaniepokoił mnie jego sposób rozliczenia w przypadku, gdyby miał tą fotografię wpisana w działanosc