Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - albert - 2010-03-29

Mam pytanie co do tego w jakim PIT i w jaką rubrykę to wpisać.
Tzn czy np jeśłi mam normalnie pełnoetatową pracę to dorzucam to jako dodatkowy dochód w PIT-37 w wierszu: Prawa autorskie i inne prawa o których mowa w pkt 18 ustawy"???
czy może : "Inne źródła niewymienione w wierszach od 1-4"???
czy może jako: "działalność wykonywana osobiście"????

Kurde strasznie to dla mnie zagmatwane...


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Wuja - 2010-03-29

wszystko już było w zasadzie omówione tylko pewnie w tym tasiemcowatym wątku trudno znaleźć. Może nowy wątek dla potomnych: Jak wypełnić pita? Czy należy się 50% odliczenia? itd.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - oxygen64 - 2010-03-29

Nowy wątek nic nie da, bo i tak zaraz zostanie znowu zaśmiecony. Początek wątku był dobry (zwłaszcza wielkie podziękowania dla SAXa), ale potem każdy dorzucał swoje 3 grosze i negował wypowiedzi innych, więc mamy typowy niemoderowany wątek :p


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Mastercheat - 2010-04-09

a co powiecie na to:

http://www.podatki.biz/artykuly/14_6564.htm


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rachwal - 2010-04-09

(2010-04-09, 00:13:49)Mastercheat napisał(a): a co powiecie na to:

Że już było z 5 razy wałkowane w tym wątku.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - sax - 2010-04-13

Uwaga , będzie długo i nudno Smile

Wpadłem tu po dłuższej przerwie i widzę, że temat wciąż wałkowany.
Dodatkowo pojawił się cytat mojego posta z 2007 roku.
Pozwólcie więc na odrobinę świeżego powiewu praktycznych doświadczeń,
uzupełniających moje wcześniejsze wypowiedzi.
Wszyscy już wiemy, że możliwości rozliczenia naszych stockowych dochodów jest kilka
i każdy jest, subtelnie rzecz biorąc, dyskusyjny.
Wszędzie bowiem pojawia się magiczne słowo : "interpretacja".

Na wybór formy rozliczenia, którą proponowałem ponad dwa lata temu,
niewątpliwie miała wpływ moja awersja do ewentualnego przedstawiania w Urzędzie Skarbowym,
skomplikowanych wyjaśnień, tłumaczeń obcojęzycznych regulaminów ,
licencji z różnych stocków i z różnych języków.

Aby uniknąć ewentualnego przedstawiania stockowych raportów lub wyciągów z PayPal
zdecydowałem, że całość wypłaty ląduje na koncie w kraju,
i te właśnie środki (już jako PLN) traktowane są jako dochód.
Sugeruję, żeby kwota do wypłaty, od samego początku swojej drogi,
aż do banku w kraju, nie była pomniejszana ani o zakupy fotek na stockach ani inne zakupy z PayPal.

Teraz uwaga:
Jestem świeżo po kontroli Urzędu Skarbowego.
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem vatowcem (!)
Natomiast dochody ze stocków wpisane były w rocznym rozliczeniu PIT-37
w części C1 - (dochody i straty podatnika)
w rubryce "źródła przychodów" pod nr 4, czyli : Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy.
(druga strona PIT'u na górze)
Podatki od tej grupy dochodów rozliczane były zaliczkami wpłacanymi z identyfikatorem PIT-53
(inne dochody) do US, do 20 dnia następnego miesiąca po wpływie kasy na konto w Polsce.

Kontrola US związana była z ZUS'owskim PIT-11A, w którym brak było informacji
o innej umowie o pracę / umowie-zleceniu.
W czasie kontroli przedstawiłem wyciągi bankowe wpływów z PP,
na podstawie których obliczane były ww zaliczki na PIT-53.
W związku z tym, że nie istniały żadne umowy, poproszony zostałem
o wyjaśnienie na piśmie mechanizmu sprzedaży "licencji na zdjęcia".

To wyjaśnienie pisałem posiłkując się mądrymi zdaniami, które znalazłem
dzięki zamieszczonym na forum linkom Icon_wink
Pismo to zawierało między innymi wyjaśnienia typu:

"wykazany dochód został osiągnięty, w wyniku udzielenia odpłatnego prawa do wykorzystania fotografii, których jestem autorem. Autorstwo zdjęć (fotografia) w moim przypadku nie stanowi głównej aktywności zawodowej i traktowane jest jako zajęcie hobbystyczne. Zbiór własnych fotografii - dzieł w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - przekazałem do internetowych banków zdjęć, zajmujących się promocją i odsprzedażą fotografii"

"Sprzedaż zdjęć poprzez internetowe portale, rozumiana jest w tym przypadku jako odpłatne udzielenie sublicencji na wykorzystanie zdjęcia zainteresowanym klientom banku. Autorzy fotografii nie mają bezpośredniego kontaktu klientami banku zdjęć, którzy odpłatnie kopiują zdjęcia"

"Współpraca z internetowymi bankami zdjęć możliwa jest po rejestracji i akceptacji regulaminu ,
który określa zasady zgodnie z którymi autorzy otrzymują określony procent ceny za skopiowane zdjęcie. Dochód uzyskany z tej współpracy jest trudny do przewidzenia i może ulegać zmianom, zależnie od zainteresowania klientów firmy pośredniczącej, poszczególnymi fotografiami"


Na tym cała sprawa się zakończyła, a najważniejsze dla US było to,
że od dochodów wykazanych ww wspomnianej rubryce C.1. pkt 4 -został odprowadzony podatek.

Celowo nie poruszam tu sposobu obliczania zaliczki na podatek, bo to już inna bajka,
każdy ma inne progi, decyzja o pomniejszaniu dochodu o koszty w wysokości 50%
to też temat wałkowany wielokrotnie, więc odpuszczam Smile

Trochę to wszystko przydługie, ale mam nadzieję, że komuś się przyda Smile
a w ogóle to wiecie…
własna odpowiedzialnośC czyli : "przeczytaj ulotkę i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą"
Icon_cheesygrin
pozdrawiam wszystkich


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2010-04-13

(2010-04-13, 21:47:22)sax napisał(a): Jestem świeżo po kontroli Urzędu Skarbowego.
Prowadzę działalność gospodarczą i jestem vatowcem (!)
Natomiast dochody ze stocków wpisane były w rocznym rozliczeniu PIT-37
w części C1 - (dochody i straty podatnika)
w rubryce "źródła przychodów" pod nr 4, czyli : Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy.

Takie pytanie dodatkowe - rozumiem, ze DG prowadzisz jako podstawowe źródło dochodów (nie jestes nigdzie zatrudniony?)
I Twoja DG nie ma nic wspólnego z fotografią?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - kaczor58 - 2010-04-13

Dzięki Sax w imieniu swoim ( i zapewne całej rzeszy grzecznych i przykładnych fotografów - podatników) za solidną porcję świeżej wiedzy i wskazówek popartych realną weryfikacją dokonaną przez US - Super! Icon_cool
... ale powtórzę swój wcześniejszy apel Icon_redface ...
gdyby dopiąć do wątku (w załącznikach) fikcyjnie wypełnione ( dla kowalskiego) PIT-y dla najbardziej powtarzających się sytuacji:

1.)focenie z DG
i
2.)focenie bez DG ( zatrudnienie - stała umowa o pracę + hobby Stocki)
3. Może jeszcze jakiś przypadek ?

byłyby to praktyczne wzory do "odgapienia" - pomocne przy pierwszym własnym rozliczeniu, a takie czeka wielu z nas za 2010 ( mnie też Icon_wink )
Lektura wątku i rzut okiem na "wzorzec" znakomicie ułatwiłaby przezwyciężenie wstrętu do powszechnie nielubianych PIT-ów i poprawne ich sporządzenie
pozdrawiam
wojtek


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - rachwal - 2010-04-13

(2010-04-13, 21:47:22)sax napisał(a): Wpadłem tu po dłuższej przerwie i widzę, że temat wciąż wałkowany. (...)

Nie ściemniaj, dziennie tu wpadasz Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - fotek - 2010-04-13

(2010-04-13, 22:30:15)kaczor58 napisał(a): 1.)focenie z DG

Focenie z DG, jeżeli to focenie jest przedmiotem DG niczym sie nie rózni od każdej innej dzialalnosci gospodarczej... wszystko trafia do rubryki przychody, koszty odlicza sie realne (anie ryczałtowe) itd.

Sax ma szczególny przypadek (jak zrozumiełem na podstawie wypelnianych dokumentów), gdy prowadząc DG w innej branzy dodatkowo zajmuje sie foceniem hobbystycznie (wg wyjasnien dla US)