Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - leslaw - 2010-01-21

(2010-01-05, 13:58:58)agnieszka napisał(a): ....Właściwie to zrobię coś dla wszystkich. Wybiorę się do US w tym tygodniu i wypytam co i jak.
Może mnie nie zjedzą..

Widzę trzy możliwości :

1. Nie było wizyty.
2. Nie uzyskano odpowiedzi.
3........ no niemożliwe.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - klawod - 2010-01-21

Czas rozliczyć moje pierwsze podatki. Czytałem topic o podatkach ale i tak nie jestem wielu rzeczy pewien. Przede wszystkim kiedy przelewać kasę skarbówce? Co miesiąc? na koniec roku? po prostu przed wysłaniem deklaracji podatkowej? Pierwszą opcję raczej bym odrzucił bo to by im DG mogło zasugerować. Shutterstock zapewne przyśle papierek o podatkach za ostatni rok jakoś wkrótce a wypłatę dostałem dopiero w styczniu, czy powinienem zapłacić podatek od tej wypłaty na poczet zeszłorocznego podatku czy mogę na ten? Jakby skarbówka dostała też ten papierek to bym miał niezły bigos a byłoby to idiotyczne biorąc pod uwagę, że jako niepracujący uczeń spokojnie zmieszczę się w kwocie wolnej od podatku. I czy wiadomo już czy Shutterstock wysyła te papiery o podatkach tylko do nas czy kopia też idzie do naszej skarbówki(w co wątpię ale kto pyta nie błądzi ).

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość dla tych prostackich pytań Smile


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Nightman - 2010-02-14

Do powyższych pytań dorzuciłbym jeszcze jedno. Kiedy należy się rozliczać czy wtedy gdy otrzymujemy kasę na PayPala (w zeszłym roku miałem pierwsze wpłaty), czy gdy robimy przelew z PayPala na prywatne konto (załóżmy, ze nastąpi to w kolejnym roku rozliczeniowym)?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - leslaw - 2010-02-14

-Nightman- tu jest n/t :

http://stock-board.info/rozliczenia-podatkowe-stocki-t-81-4.html


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - firek1 - 2010-02-18

Mam pytanie do prowadzących dg vatowców? Z tego zrozumiałem trzeba wystawić fakturę pod koniec miesiąca stockowi z vatem nie podlega lub 0%. Teraz skąd wziąc nip stocka żeby wpisać do faktury, czy nie potrzeba wpisywać? Adresy siedzib stocka są podane. Teraz zrozumiałem że vatowcy rozliczają się od kwoty zebranej na stocku i przeliczają na złotówki? Jaką kwotę wpisać do faktury, np na istocku nie doszukałem się statystyk - ile usd napłynęło w ciągu miesiąca? czy np. patrzymy na ostatni dzień miesiąca i z tej kwoty która się zebrała wystawiamy fakturę? O wiele łatwiej byłoby rozliczać się od wpływów na konto tu mamy daty i kwotę. Ciekawi mnie też kiedy kasa staje się należna czy już na istocku przecież jak nie zbierzemy 100 usd to nie możemy nic z nią zrobić (chyba że kupimy kredyty na zakup zdjęć Smile) czy po wpływie na paypal lub mb. Aha i jeszcze coś takiego jak fakura wewnętrzna czy przypadkiem nie ma tu zastosowania hmm na niej nie musimy podawać nipu kontrahenta ani wystawiać dwóch egzemplarzy?

"Wyjątkiem od ogólnych zasad dotyczących wystawiania faktur jest to, że jeśli nieodpłatnie przekazywane towary lub świadczone usługi nie mają konkretnego nabywcy, to faktury wewnętrzne, w tym wystawiane w formie elektronicznej, nie muszą zawierać danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności."

http://mojafirma.infor.pl/podatki/98914/Kiedy-wystawiac-faktury-wewnetrzne,1,Kiedy-wystawiac-faktury-wewnetrzne.html

Do tej pory rozliczałem się jako osoba prywatna wg wskazówek na początku wątku(zaliczka, koszty 50%) od wpływów już na polskie konto (wg porady urzędu), ale niedawno założyłem dg i pojawiły się watpliwości.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - firek1 - 2010-02-19

W grudniu weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, która ujednolica kurs średni wykorzystywany do księgowania w rejestrze VAT i księdze przychodów i rozchodów. Do niedawna były brane kursy z dwóch różnych dni. Od grudnia brany jest kurs obowiązujący w dniu poprzedzającym wystawienie faktury VAT....

http://ksiegowosc.blox.pl/2009/02/Ksiegowanie-faktury-w-walucie-obcej.html

przydatne Smile


RE: Rozliczenia podatkowe. - Mastercheat - 2010-03-23

(2007-10-23, 01:08:55)sax napisał(a): Służę więc Smile
Zaliczkę na podatek dochodowy wpłacamy do 20'stego dnia kolejnego miesiaca po tym w którym nastąpiły wpływy środków na konto w Polsce. Dochód obliczany jest na podstawie wartości waluty obcej wg oficjalnego kursu NBP, a podatek od dochodu wg wysokości progu podatkowego obowiązującego podatnika. Zaliczki uwzględniamy w formularzu PIT-53 z zawartą kwotą dochodu w PLN w rubryce "dochody z zagranicy" / "inne dochody".
Zgodnie z aktualną ustawą , nie zdajemy formularzy PIT-53 w miesiącach wpłaty podatku do Urzędu Skarbowego, tylko uwzględniamy je łącznie w zestawieniu rocznym.
Reasumując - podatki płacimy w Polsce, bo nikt w świecie, za nas ich nie zapłaci !!!
Prowadząc działalność gospodarczą korzystamy z tej samej metody, inaczej musielibyśmy
wystawić rachunek/fakturę, tylko komu (?) Nasze dokumenty nie mają mocy prawnej we wszystkich państwach.
Powyższa metoda gwarantuje możliwość udokumentowania dochodów (wyciągi bankowe) i
zapłaconych podatków ( PIT-53 ), Bez domysłów i niedomówień.
I można spać spokojnie Smile

Czy powyższa metoda jest aktualna?

Nie mam DG. Mam pracę na pełny etat, a dodatkowo robię fotki.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - oxygen64 - 2010-03-23

Tak, metoda aktualna i stosowana przez większość.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Mastercheat - 2010-03-24

Pytam. bo w marcu miałem wreszcie jakieś pieniążki.

więc dla uściślenia.
Załóżmy, że maiłam w sumie 200 $ z 2 stocków. Obydwa wpływy na PayPal były w marcu.

W tym samy miesiącu na paypal-u przewalcowałem na PLN.
I następnie posłałem na konto bankowe w Polsce.

0. Czy jako datę wpłaty przychodu traktować wpływ na PAYPAL czy na Polskie konto?
1.Od jakiej kwoty zapłacić podatek? (od 200$ przeliczonego wg jakichś stawek? czy już od tych PLN po przewalutowaniu? a może jeszcze jakoś inaczej)
1a.Jak ten podatek policzyć?
2.Gdzie go wpłacić i do kiedy?
3.jak nazwać przelew?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - oxygen64 - 2010-03-24

odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są w tym wątku, a większość we wcześniej cytowanym poście SAX'a.