Stock Board - forum fotografii stockowej
Rozliczenia podatkowe - stocki - Wersja do druku

+- Stock Board - forum fotografii stockowej (https://stock-board.info)
+-- Dział: Ogólnotematycznie (https://stock-board.info/forum-ogolnotematycznie.html)
+--- Dział: Ogólnie o stock photography (https://stock-board.info/forum-ogolnie-o-stock-photography.html)
+--- Wątek: Rozliczenia podatkowe - stocki (/watek-rozliczenia-podatkowe-stocki.html)



RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Yuri - 2009-10-15

(2009-10-15, 08:51:55)Jerzy napisał(a): Ciekawy tekst na ten temat:
http://www.swiatobrazu.pl/opodatkowanie_fotografow_czesc_2__kontrowersyjna_interpretacja_i_jej_analiza.html

Bardzo ciekawy, ale ten na podatki.pl jest ciekawszySmile
Ten tekst jest już nam znany. Pozdrawiam.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Sejmika - 2009-10-17

Ja mialam zwrot podatku i bylam wzywana do zrobienia malej poprawki i do wyjasniania. Poprawilam, wyjasnilam, zwrot dostalam. Jak ja sie rozliczam pisalam wczesniej.

Moj ojciec, ksiegowy z okolo 40-to letnim stazem powiedzial mi ze jak bylam wzywana i zwrot dostalam to juz sprawa zaznaczona jako wyjasniona i juz do tego raczej wracac nie beda.

No chyba ze bede kiedys kupowac droga nieruchomosc to wtedy pewnie beda mnie przeswietlac na nowo i to 100 lat wsteczIcon_wink


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - aaabbb - 2009-10-22

najnowsza wypowiedz o opodatkowaniu sprzedazy zdjeć z gazety prawnej, http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/343106,sprzedaz_zdjec_w_sieci_jest_opodatkowana.html
Popularne, szczególnie w okresie letnim, staje się zamieszczanie zdjęć na specjalistycznych portalach internetowych polskich lub zagranicznych, nie tylko w celu ich zaprezentowania, ale coraz częściej – ich sprzedaży. Zwykle są to zajęcia hobbystyczne, nienastawione na duże, stałe zyski, gdyż ciężko prognozować popyt na konkretne zdjęcia. Z drugiej jednak strony, w przypadku gdy zdjęcia w internecie umieszczane są regularnie, hurtowo i w celach zarobkowych, rodzi się pytanie, czy takie działanie wiąże się z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej dla celów podatkowych.
Działalność gospodarcza

Działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Jak wyjaśnia Anna Gorwa, specjalista w Dziale Doradztwa Podatkowego HLB Sarnowski & Wiśniewski, w celu zakwalifikowania działań polegających na sprzedaży zdjęć na specjalistycznych portalach internetowych do działalności gospodarczej należy ocenić zamiar sprzedającego, okoliczności i cel. Jeżeli dana osoba regularnie zamieszcza zdjęcia na portalach, licząc na to, że je sprzeda, to powinna zarejestrować działalność gospodarczą dla celów podatkowych. Zdaniem Anny Misiak, doradcy podatkowego w MDDP, fakt częstego zamieszczania zdjęć na specjalistycznych stronach internetowych w celu ich sprzedaży może potwierdzać, że zamiarem podatnika jest wykonywanie tych czynności w celach zarobkowych.

Częstą praktyką jest również zakładanie własnych stron internetowych, na których umieszczane są zdjęcia na sprzedaż. W ocenie Pawła Jabłonowskiego, szefa Departamentu Podatkowego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, w sytuacji gdy podatnik zamierza otworzyć własną stronę internetową i umieszczane na niej fotografie swojego autorstwa oferować do sprzedaży, to takie przedsięwzięcie wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej.

– Utrzymanie witryny internetowej, stałe uzupełnianie jej zasobów, otrzymywanie z tytułu sprzedaży fotografii wynagrodzenia świadczą o tym, że tego rodzaju aktywność spełnia przesłanki zakwalifikowania jej jako działalność gospodarcza na gruncie PIT – stwierdza ekspert.
Zasady opodatkowania

Jeżeli osoba fizyczna umieszcza zdjęcia w celach zarobkowych, sprzedaje je i działa w sposób zorganizowany i ciągły oraz uzyskuje z tego tytułu stałe dochody, to powinna potraktować je jak dochody z działalności gospodarczej. Wówczas, jak podkreśla Tomasz Grunwald, partner w KPMG Doradztwo Podatkowe, należy działalność zarejestrować dla celów ewidencyjnych w urzędzie gminy, jak również w urzędzie skarbowym dla celów VAT i PIT.

Tomasz Grunwald zwraca uwagę, że usługi twórców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, jeśli są związane z kulturą. Zakładając, że udostępniane zdjęcia taki mają właśnie charakter, działalność fotografów mogłaby skorzystać z tego zwolnienia.

– Niezależnie od tego pamiętać trzeba o zwolnieniu podmiotowym z VAT z uwagi na niewielką skalę obrotów, nieprzekraczającą w skali roku 50 tys. zł – podkreśla ekspert.

– Niezgłoszenie faktu prowadzenia działalności gospodarczej powoduje powstanie zaległości podatkowych, od których naliczane są odsetki za zwłokę, oraz rodzi odpowiedzialność karną skarbową wynikającą w szczególności z zaniżenia zobowiązania podatkowego, nieujawniania przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz braku dokonania zgłoszenia działalności – ostrzega Paweł Jabłonowski.
Przychód praw majątkowych

Eksperci są zgodni, że w przypadku gdy podatnik sprzedaje zdjęcia sporadycznie, hobbystycznie i nie traktuje swojej aktywności jako stałego źródła dochodu, to tego rodzaju dochody nie powinny być rozpatrywane w kategorii działalności gospodarczej.

– Wówczas dochody uzyskane ze sprzedaży będą mieścić się w kategorii przychodów ze zbycia praw majątkowych – wyjaśnia Anna Misiak.

Nasza rozmówczyni wskazuje, że dla podatnika istotne może okazać się także to, co jest faktycznie treścią transakcji internetowej.

– Jeśli podatnik udziela licencji lub przenosi prawa autorskie do zdjęcia, uzyskany przychód może być pomniejszony o 50-proc. koszty uzyskania przychodu – podkreśla Anna Misiak. Uzyskane przychody należy wykazać w zeznaniu rocznym po zsumowaniu z innymi przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Losanger - 2009-10-22

Nas to chyba tylko to ostatnie zdanie dotyczy bo udzielamy wyraźnie licencje Royalty free na stockach co innego gdybyśmy sprzedawali zdjęcia na Allegro czy na prywatnej stronie.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Sejmika - 2009-10-22

Wg mnie to nie napisali nic nowego. Dalej nie ma konkretów.

Nawet jak sie wykonuje to regularnie... i np. zarabia 500zł miesiecznie na stockach, to nie pokrywa to koszow prowadzenia dzialalnosci (ZUS, ksiegowa itp). Wiec to by oznaczalo nie dzialalnosc gospodacza, tylko dzialalnosc stratną chyba...

Grube ryby oszukuja panstwo na gruba kase, a tu wielki dym o kilkadziesiat-kilkaset osob w Polsce ktore zarabia "na waciki" Icon_wink

Pomijam kilka osob ktore sie z tego utrzymuja, ale to wtedy pewnie i najwygodniej jest miec dzialalnosc bo mozna sobie rozne rzeczy w koszty wrzucac.


Osobiscie sama zastanawiam sie nad zalozeniem DG ale nie z powodu stockow... tylko tak ogolnie mozliwosci sie poszerzaja. No i mozliwosc dofinansowan na start itp.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - majszter - 2009-10-22

(2009-10-22, 08:23:41)aaabbb napisał(a): najnowsza wypowiedz o opodatkowaniu sprzedazy zdjeć z gazety prawnej, http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/343106,sprzedaz_zdjec_w_sieci_jest_opodatkowana.html
Data publikacji: 7 sierpnia 2009 r.
I to ma być najnowsza wypowiedź ? Całość tematu na podatki.pl jest dużo nowsza.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - zbiobi - 2009-10-23

(2009-10-22, 09:20:00)Losanger napisał(a): Nas to chyba tylko to ostatnie zdanie dotyczy bo udzielamy wyraźnie licencje Royalty free na stockach co innego gdybyśmy sprzedawali zdjęcia na Allegro czy na prywatnej stronie.

-Sprzedaż licencji na zdjęcia:
a)przy niewyczerpaniu określonych znamion, jest przychodem z praw majątkowych i nie wymaga zakładania dz. gosp.
b)przy wyczerpaniu określonych znamion, nie jest przychodem z praw majątkowych lecz przychodem z tytułu prowadzenia dz. gosp. (kol. 7 Księgi Przychodów i Rozchodów) i siłą rzeczy wymusza prowadzenie takiej działalności.
Te same ogólne zasady dotyczą sprzedaży zdjęć, utrwalonych na dowolnych nośnikach, np. wydruk, dysk, karta pamięci itd...Wszystko zależy zaś od skali i sposobu działalności.
-Allegro-zasady identyczne j/w
-Własna strona internetowa oferująca sprzedaż zdjęć/licencji-prowadzenie czynnej, samodzielnej galerii której celem jest zysk materialny, jest ewidentnym przykładem dz. gosp.


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - Sejmika - 2009-10-23

Najgorsze że to "okreslone znamiona" są okreslone w sposob ogolnikowy i niejednoznaczy nie dający jednoznacznej interpretacji, dającej możliwość nadinterpretacji w obie strony, US niestety lubi naditerpretowywac w stronie niekorzystna dla podarnika Icon_sad


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - TaWhy - 2009-10-24

Ja jestem w trakcie zakładania działalności gospodraczej. Zarabiać będe tylko i wyłaczenie ze stockow. I nie powiem ze zalozenie DG jest czyms dobrym dla mnie, ponieważ nie będe mógł odliczać sobie 50% kosztów tylko bede musial prowadzic ksiege rozchodów i przychodów. oprócz tego nieszczesny VAT , ktory tez bede musial placic po przekroczeniu progu. Najsmieszniejsze jest to ,ze nie bede ponosil zadnych praktycznie kosztow czyli caly VAT mi bedzie przepadal. Dla mnie jest to obdzieranie z pieniędzy. Dla tych co prowadzą firme chciałbym się zapytać jaką stawkę VAT naliczacie do zdjęć?
Jezeli ktos z was placi vat to moze mi wyjasnic jak naliczacie go? tzn wyplacacie ze stokow np 1000 zł ( z mojego punktu widzenia to jest kwtota netto) 18% z tego idzie na dochodowy podatek a VAt jak jest naliczany?


RE: Rozliczenia podatkowe - stocki - ajt - 2009-10-24

Przeczytaj moje wypowiedzi w tym wątku, chyba już o tym pisałem. W rozumieniu ustawy o vat m. in. udzielenie licencji (także reklama, tak zwane usługi elektroniczne) są uważane jako świadczone (i opodatkowane vatem) w kraju nabywcy. Czyli u nas należy wystawić fakturę z vatem "nie podlega" i go po prostu nie naliczać, czyli vatu od tego nie ma, chyba że trafi się sprzedaż w kraju. Natomiast vat od zakupu można odliczać (i nawet dstać zwrot, jeśli nie będzie od czego odliczyć) pod warunkiem, że byłby odliczalny, gdyby sprzedaż odbywała się odbiorcy krajowemu. Inny warunke odliczenia, to posiadanie dokumentów, z których ma wynikać bezpośredni związek poniesionych wydatków w tymi konkretnymi przychodami. Ten związek może być uznaniowy, w każdym razie nie spotkałem jeszcze interpretacji na ten temat. Wystąpisz o zwrot vatu to przy okazji Cię przetrzepią i podzielisz się na forum doświadczeniami Smile
A tak w ogóle to od przyszłego roku szykowany jest limit wejścia w vat 100tys pln. Jeśli to wejdzie, to może na początek się zmieścisz i w ogóle dasz sobie z vatem spokój. Rok później ma być już 150tys. Zresztą, progi dotyczą sprzedaży opodatkowanej, a skoro przy odbiorcy zagranicznym u nas opodatkowane to nie jest, to może do limitu się nie łapie, ale trzeba by to jeszcze sprawdzić. No i jak już zakładasz tę działalność to pewnie wiesz, że limit wejścia w vat (w tym roku zdaje się 50tys.) liczy się proporcjonalnie do okresu prowadzenia, czyli jeśli założysz od 1 listopada, to w listopadzie i grudniu nie możesz przekroczyć 2/12 progu.